رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

ویژه برنامه عید فطر - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

ویژه برنامه عید فطر

Loading the player...

ماه رمضان و عید فطر هنگامی مبارک خواهد بود که مسلمانان بتوانند از این فرصت برای خودسازی و به وجود آوردن حیات طَیّبه در نفس خویش استفاده کنند.

مقام معظم رهبری

 

انسان مؤمن در طول ماه پربرکت رمضان فرمان خداوند را اطاعت می‏کند، آنچه خداوند واجب کرده است مو به مو انجام می‏دهد، رنج گرسنگی و تشنگی و تربیت نفس و عبادت حق را تحمل می‏کند و لذت ترک گناه را درک می‏کند. هر کس که در این ماه در رسیدن به حق و کسب رضای معبودگری سبقت را برده باشد، سهم بیشتری از برکات خوان گسترده عید سعید فطر خواهد داشت.

در روز عید سعید فطر، انسان با خواندن نماز پرشکوه عید، چه معبود و ولی نعمت واقعی خویش نزدیک‏تر می‏شود. بندگان مؤمن و پرهیزکار خداوند با برآمدنِ اولین اشعه‏های زیبای خورشید، مهیّای برگزاری نماز پرشکوه عید می‏شوند. شکوه و عظمت نماز عید دل‏های مؤمنان را جلا می‏بخشد و دشمنان اسلام را خوار و ذلیل می‏سازد.

 

گفتار امیر مؤمنان درباره ی عید فطر

خداوندا به ما رحم کن و با غفران و آمرزشت ما را ببخش که تو والا و بزرگ مرتبه‌ای. امروز روزی است که خداوند آن را برای شما مسلمانان عید قرار داده و شما را شایسته و سزاوار این عید ساخته است. پس همواره به یاد خدا باشید تا خدا نیز به یاد شما باشد. او را بخوانید تا اجابت کند، در این روز سعید، زکوة فطره خویش را بپردازید که به راستی این سنت پیامبر شماست و از سوی پروردگار بر شما واجب شده است.

امیر المؤمنین(ع) در یكى از اعیاد فطر خطبه‏ اى خوانده‏ اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده ‏اند:

اى مردم! این روز شما روزى است كه نیكوكاران در آن پاداش مى‏ گیرند و زیانكاران و تبهكاران در آن مایوس و ناامید مى‏ گردند و این شباهتى زیاد به روز قیامت دارد. پس با خروج از منازل و رهسپارى به سوى جایگاه نماز عید، خروجتان را از قبر و رفتنتان را به سوى پروردگار به یاد آورید، و با ایستادن در جایگاه نماز، ایستادن در برابر پروردگارتان را یاد كنید، و با بازگشت‏به سوى منازل خود، بازگشتتان به سوى منازلتان در بهشت‏برین را متذكر شوید. اى بندگان خدا. كمترین چیزى كه به زنان و مردان روزه‏دار داده مى‏شود، این است كه فرشته‏اى در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا مى‏دهد و مى‏گوید: هان! بشارتتان باد، اى بندگان خدا كه گناهان گذشته‏اتان آمرزیده شد! پس به فكر آینده خویش باشید كه چگونه بقیه ایام را بگذرانید؟

میزان الحكمه، محمدى رى شهرى، ج 7، ص 131-132

رمضان آمد و روان بگذشت ………. بود ماهی به یک زمان بگذشت

حضرت امیر(ع) در مورد زینت عید فرموده‌اند: زینت حکمت، پارسایی * زینت دانش، بردباری*زینت پرستش، حضور قلب و خشوع*و زینت پادشاهی و حکمت، عدالت و دادگری است.در روزهای عید هم اعمال و آیین‌هایی هست که

موجب زینت یافتن و آراسته شدن آن روزهاست؛ از جمله پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: "عیدهای خود را با گفتن اللّه‌اکبر آذین بندید." و نیز می‌فرمایند: "عیدهای فطر و قربان را با جملات لااله‌الااللّه و اللّه‌اکبر و الحمدللّه و سبحان‌اللّه آذین بخشید."

و در روایتى كه از على(ع) نقل شده آمده است: «و كل یوم لا یعصى الله فیه فهو یوم عید» هر روز كه در آن معصیت‏ خدا نشود، روز عید است، زیرا روز ترك گناه، روز پیروزى و پاكى و بازگشت‏به فطرت نخستین است.

سال تولید: 1394/04/25

کارگردان : امید بختیاری

تصویربردار: کیوان محمدی – شهاب مرادی

صدابردار: مرتضی یارعلی

نویسنده نمایش و پلاتو: مهدی میرچی

تهیه کننده گزارشها: فرید اردلان

مجری: آرمان مهرپناهی

صدابردار پرتابل: آروین اسدنژاد

گوینده نریتور: فرید خضری

نورپرداز پرتابل و استودیو:حمدی فیروزی