جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

ویژه برنامه شهادت امام رضا(ع) - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

ویژه برنامه شهادت امام رضا(ع)

ویژه برنامه شهادت امام رضا(ع)


 

زندگى "چهارده معصوم" از عشق و معرفت و پندها و اندرزها تابان ‏و درخشان است، ولى از نور برخى از آنها بیشتر بهره‏ مند میشویم.

امام‏ رضا علیه السلام یکى از امامانى است که این فرصت را براى ما فراهم می آورد تا بیشتر فضایل حضرتش بهره‏ مند شویم.

از آنجا که ائمه ‏علیهم السلام همگى در پیشگاه خداوند نورى واحد هستند، بنابراین با بهره‏ گیرى از مسیره امام رضا(ع) و شناخت آن در واقع در پى این مقصود هستیم که سیره دیگر ائمه بزرگوار را که درود خدا بر ایشان باد، بشناسیم.

نام: على‏

پدر و مادر: امام موسى کاظم و نجمه

شهرت: رضا

کنیه: ابوالحسن‏

زمان و محلّ تولّد: 11 ذیقعده سال 148 ه.ق در مدینه.

زمان و محلّ شهادت: آخر صفر 203 ه.ق در سنّ 55 سالگى، به ‏وسیله مأمون، مسموم و در سناباد نوقان که امروز یکى از محلّه ‏هاى مشهد است به شهادت رسید.

مرقد شریف: مشهد مقدّس‏

دوران زندگى: در سه بخش: 1 - قبل از امامت، بعد از امامت، 17 سال در مدینه - بعد از امامت، سه سال در خراسان، که حسّاسترین دوره زندگى سیاسى آن‏ حضرت، بشمار مى ‏آید.

آن‏حضرت، تنها یک فرزند بنام امام جواد داشت که هنگام شهادت پدر، در سن هفت سالگى بود.


 

شهادت امام رضا

مورخين تاريخ ولادت ايشان را به سالهاي 148، 151 و 153 هجري قمري و در روزهاي نوزدهم رمضان، دهم رجب و يازدهم ذي‌القعده ذكر كرده‌اند. در مورد سالروز وفات ايشان نيز اختلاف نظر وجود دارد و محققين وفات ايشان را طي سالهاي 202، 203 و 206 هجري قمري محتمل دانسته‌اند. اما قول مشهور در مورد ولادت آن بزرگوار سال 148 هجري قمري و در خصوص وفات ايشان سال 203 هجري قمري است. با پذيرش چنين اقوالي طول عمر با بركت امام رضا(ع) پنجاه و پنج سال مي‌شود.

دوران 200 ساله امام حضرت ثامن‌الائمه(ع) با حكومت پنج ساله هارون الرشيد، سه ساله خلافت محمد امين و 13 ساله زمامداري عبدالله مامون همزمان است. کنيه‌هاي امام رضا ابوالحسن و ابوعلي است و لقبهايي چون رضا، صابر، زكي، ولي، فاضل، صديق، رضي، سراج الله، نورالمهدي، قره‌العين المومنين، كفوالملك، كافي‌الخلق را براي آن حضرت برشمردند. حضرت علي بن موسي‌الرضا(ع) دوران امامت خود را از سال 183 هجري قمري در اوج خفقان سياسي دنياي اسلام و اقتدار حكومت عباسيان آغاز كرد. اين مرحله از دوران زندگي ايشان از تاثيرگذارترين مراحل تاريخ مسلمانان است، عزيمت اجباري امام به خراسان بنا بر اصرار مامون و پذيرفتن تقاضاي سياسي خليفه عباسي مبني بر در دست گرفتن زمامداري مسلمين و پذيرش منصب ولايتعهدي به اجبار و اكراه از وقايع مشهور تاريخ اسلام است.  هجرت تاريخي امام از مدينه به مرو، استقبال گستره هواداران اهل بيت در مسير حركت كاروان آن حضرت و انتشار حديث سلسله الذهب و اقدام به برگزاري نماز عيد فطر و برگزاري جلسات مناظره با علماي اهل كتاب از اين دوره زندگي امام در تاريخ به يادگار مانده است. عاقبت با توجه به اوج‌گيري احساسات مذهبي به نفع امام رضا(ع) و بروز اختلافات خانوادگي در خاندان عباسي، آن امام بزرگوار به دسيسه چيني مامون خليفه عباسي مسموم و به شهادت رسيدند و پيكر مطهر ايشان در حوالي طوس به خاك سپرده شد و اكنون بعد از گذشت ساليان سال اين مزار كعبه اهل ولايت از سراسر جهان است.