رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

ویژه برنامه رحلت پیامبر(ص) و شهادت امام حسن(ع) - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

ویژه برنامه رحلت پیامبر(ص) و شهادت امام حسن(ع)

ویژه برنامه رحلت پیامبر(ص) و شهادت امام حسن(ع)


الحمدللَّه، و صلّى اللَّه على محمّد و آله الطاهرین.

هر کس که در برابر  شخصیت ارجمند رسول اکرم حضرت محمّد  صلى الله علیه و آله‏ قرار گیرد، شخصیتى  که خداوند او را به عنوان پر افتخارترین انسان در پهنه‏ هستى آفرید، به حیرت و شگفتى دچار میشود.

شخصیت پیامبر صلى الله علیه و آله در حقیقت تابلوى زیبا و ارزشمندى است که بر آن،‏ تمام نشانه‏ هاى ارزشهاى الهى و آیات کمال و جمال نقش بسته است و چشم و دل بینندگان را به خود خیره میسازد.

 

 

نام: محمد احمد

پدر و مادر: عبداللَّه – آمنه

شهرت: رسول اللَّه، خاتم پیامبران‏

کنیه: ابوالقاسم‏

زمان ومحل تولد: سحرگاه روز جمعه 17 ربیع الاول 571 میلادى (چهل سال قبل از بعثت) در مکّه.

دوران نبوت: 23 سال، از 40 سالگى تا  63 سالگى، 13سال در مکّه، 10 سال در مدینه، آغاز نبوت، 27 ماه ‏رجب.

زمان و محل رحلت: روز دوشنبه 28 ماه صفر سال 11 هجرى، در مدینه منوره در سن 63 سالگى رحلت نمود.

محل دفن: مرقد شریفش، کنار مسجد النبى در مدینه منوره میباشد.

دوران عمر: در سه بخش:

1 - قبل از نبوت (چهل سال)

2 - بعد از نبوت در مکه (13 سال).

3- بعد از هجرت از مکّه به مدینه، و تشکیل حکومت اسلامى (حدود ده سال).


پيامبر خدا(صلى الله عليه وآله) در تاريخ 28 صفر سال 10 هجرى در مدينه منوره چشم از جهان فرو بستند و به لقاء الله پيوستند و اين در حالى بود كه سر در سينه برادر خويش على بن ابى طالب(عليه السلام) داشتند: (و لقد قبض رسول الله...): و رسول خدا در حالى قبض روح شد كه سر بر سينه من نهاده بود و جانش در ميان دستانم گرفته شد و من دستم را بر چهره ايشان كشيدم و من متولى غسل آن حضرت شدم و ملائكه مرا كمك میكردند و در و ديوار خانه‏ اش.

من از صداى آهسته آنان كه بر او نماز میخواندند و گروهى بالا میرفتند و گوش من از صداى آهسته آنان كه بر او نماز میخواندند خالى نمیشد تا آنكه او را در ضريحش به خاک سپرديم.

و در غم رحلت پيامبر(صلى الله عليه و آله) در حالى كه حضرت را غسل میداد و كفن میكرد، چنين فرمود: (بأبى أنت و أمى يا رسول الله لقد انقطع بموتك...): پدر و مادرم فداى تو اى رسول خدا! همانا با مرگ تو از نعمتى محروم شديم كه با مرگ ديگران از آن محروم نمیشديم و آن، نعمت نبوت و اخبار آسمانى بود. مصيبت تو آنقدر بزرگ است كه ما را به خاطر تمام مصيبتهاى ديگر تسليت میدهد و از اين جهت، تو منحصر به فرد هستى و همه مردم در سوگ تو ماتم زده هستند و از اين جهت عموميت دارى و اگر نبود كه تو ما را به صبر امر فرمودى و از جزع و ناله نهى نمودى، سرچشمه‏ هاى اشك را خشك میكرديم و درد و غم ما همواره باقى میبود و اندوه ما زدوده نمیشد و اينها نيز براى تو اندك است، ولى مرگ را نمیتوان برطرف كرد، پدر و مادرم فداى تو باد! ما را نزد پروردگارت ياد كن و در خاطر خود نگهدار!

رحلت پیامبر مصیبت بزرگى براى اسلام و مسلمانان به شمار مى‏رفت‏ كه تا آن روزگار نظیرى براى آن اتفاق نیفتاده بود. حضرت على علیه السلام به انجام غسل و كفن پیامبر مشغول شد و همراه با دیگر مسلمانان بر پیكر پاك آن ‏حضرت نماز گزارد و آنگاه وى را درخانه‏ اش، آرامگاه كنونى آن‏حضرت به خاك سپرد.

بهترین درودها و سلامها بر تو اى رسول خدا و برخاندان پاك و پاكیزه‏ ات باد!

 

 

ویژه برنامه رحلت جانگداز حضرت محمد(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) بر عموم مسلمانان تسلیت باد.


 

پیشواى دوم جهان اسلام که نخستین میوه پیوند فرخنده على(ع) با دختر گرامى پیامبر اسلام(ص) بود، در نیمه ماه رمضان سال سوم هجرت در شهر مدینه دیده به جهان گشود.

حسن بن على(ع) از دوران جد بزرگوارش چند سال بیشتر درک نکرد زیرا او تقریباً هفت سال بیش نداشت که پیامبر اسلام (ص) بدرود زندگى گفت.

پس از درگذشت پیامبر(ص) تقریبا سى سال در کنار پدرش امیر مومنان(ع) قرار داشت و پس از شهادت على(ع) (در سال 40 هجرى) به مدت 10 سال امامت امت را به عهده داشت و در سال 50 هجرى با توطئه معاویه بر اثر مسمومیت در سن 48 سالگى به درجه شهادت رسید.

 

نام: حسن‏

پدر و مادر: على بن ابیطالب و فاطمه زهرا

شهرت: مجتبى سبط اکبر

کنیه: ابو محمّد

زمان و محل تولّد: نیمه رمضان سال دوّم هجرت در مدینه‏ زمان و محل

شهادت: 28 صفر سال 50 هجرى در سنّ حدود 47 سالگى به دستور معاویه، توسط جعده، در مدینه، مسموم و به شهادت رسید.

مرقد: قبرستان بقیع، واقع در مدینه‏

دوران زندگى: در سه بخش: 1 - عصر پیامبرصلى الله علیه و آله (حدود 8 سال) 2 - ملازمت با پدر (حدود 37 سال) 3 - عصر امامت (ده سال).