رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

ویژه برنامه بمباران بانه - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

ویژه برنامه بمباران بانه

ویژه برنامه بمباران بانه


 

بسیاری از روزهای عمر صدام حاوی ناگفته هایی از تاریخ جنایت جنگی اوست. در چنین روزی در سال 63، هواپیماهای رژیم صدام با حمله به اجتماع عظیم راهپیمایان 595 نفر از آنان را شهید و بیش از 400 نفر را زخمی کردند. و آن روز به عنوان سرآغاز انقلاب اسلامی برای صدام نگران‌کننده بود چرا که نیک می‌دانست گرامیداشت این روز در واقع بیعت مجدد پابرهنگان با انقلاب است.

صبح روز 15 خرداد سال 63 برابر با پنجم رمضان نیز اقشار مختلف مردم در در پارکی به همین نام اجتماع کرده بودند تا یاد و خاطره حماسه‌سازان خرداد 42 را گرامی بدارند، اما چندی نگذشت که خود به حماسه ای ماندگار تبدیل شدند.

آفرینندگان این اثر جاودانه، مردم بی‌دفاعی بودند که گرد هم آمده بودند تا یکی از روزهای پاک خدا را به پاس همه خون‌های ریخته شده انسان‌های پاک و مجاهدت‌هایشان پاس بدارند  جنایت بمباران 15 خرداد سال 63 بانه، در واقع حاصل رویکرد مدافعان دروغین حقوق بشر و سند آشکاری بر نسل‌کشی و تضعیف حقوق بشر است. بمباران مردم بانه یکی از نخستین واکنش‌های انفعالی ارتش بعث در مقابل شکست‌های متعدد در جبهه‌های غرب و جنوب بود که 595 شهید و 400 مجروح به همراه داشت.

بمباران شهر بانه یکی از سیاه‌ترین ورق‌های حیات سیاسی و نظامی رژیم بعثی عراق است و بی‌شک یکی از دلایل این جنایت وحشیانه، شکست نظامیان بعثی در منطقه دشت شیلر بود که در آن طی عملیاتی که با رمز یا قائم آل محمد صورت گرفت، ارتفاعات آن از لوث متجاوزان پاک شد. جالب آنکه غوغاسالاران و سینه‌چاکان مدافع حقوق بشر که همواره دم از حقوق بشر می‌زنند، با سکوت معنی دار خود در دوران جنگ 8 ساله با وجود دیدن چنین جنایاتی، راه ادامه این روند را برای صدام هموار می‌کردند و بدون هیچ عکس‌العملی رژیم بعثی صدام را به ادامه قتل عام مردم بی‌گناه ترغیب می‌کردند.

حال جهتِ زنده نگه داشتنِ یاد و خاطرِ شهدایِ این واقعه ی دردناک؛ ویژه برنامه ایی در قالبِ مستند – گزارشی تهیه و تولید می شود !

آیتم هایِ مَدِ نظر به قرارِ زیر است :

1- آرمِ برنامه .

2- پلاتویِ مجری (در شهر بانه و در پارکِ 15 خرداد – محلِ بمبارانِ سالِ 63 -  اجرا در قبل از آیتم های مختلف با لباس و زبانِ بومی)

3- کلامِ رهبر (انتخابِ گُزیده ایی از فرمایشاتِ مقامِ معظمِ رهبری درباره ی تکریم و گرامیداشتِ شهداء . )


4- تبیینِ ماجرایِ بمباران (به همراهِ چند تَن از شاهدانِ عینی ماجرا در پارکِ پانزدهِ خردادِ بانه حضور می یابیم و ماجرا را به صورتی موازی از زبانِ آنها روایت می کنیم . در خلالِ صحبت هایِ آنها جهتِ فضا سازیِ حادثه و همذات پنداریِ مخاطب؛ از مستندهایِ باقی مانده از آن بمباران و عکس العملِ مردمِ بانه بعد از بمباران استفاده می کنیم. موسیقی این آیتم  - با تمِ آثارِ هیچکاکی شبیه به کارهایِ برنارد هرمَن !، شیوه ی تدوینِ موازی و با ریتمِ بالاو حرکاتِ کج و مأجوج و غیرِ ارادیِ و تعقیب و گریزی دوربین و استفاده از آمبیانس هایِ: صدایِ آژیرِ آمبولانس و آتش نشانی، صدای شلیکِ راکِتِ هواپیما و جیغ و داد و بیدادِ مردم و .. از ویژگی های برجسته این آیتم که بخشِ زیادی از برنامه را در بر می گیرد می باشد . ) .. شاهدان ماجرا؛ شاملِ آتش نشانانِ بازنسته و دخیلِ در حادثه، جانبازانِ واقعه، پزشکانِ بیمارستان و روحانی های مطلع از واقعه و مردمی که آن واقعه را به خاطر دارند .. می باشند .

5- پخشِ نماهنگِ ساخته شده در این ارتباط .

6- دیدار و سرکشی از چند خانواده ی شهید . همچون خانواده ی آقای قادرخانزاده که شش نفر از اعضای خانواده اش را در این حادثه از دست داد. و آقایِ بهرامی که چهار تن از خانواده اش .

7- گفتگو با مدیرِکُل بنیاد حفظِ آثار و ارزش هایِ دفاع مقدس درباره ی علتِ نامگذاریِ این روز به مقاومت و پایداریِ مردمِ بانه و بازدید از موزه ی شهدا که قطعاتی همچون هواپیمایِ ساقط شده ی بعثی از آن واقعه و .. را در خود محفوظ دارد .

8- حضور بر مزارِ شهدایِ این واقعه و اهداء گل و نثار فاتحه و بیانِ صحبت هایِ پایانی از زبانِ مجریِ برنامه .

 

عوامل برنامه:

طراح و نویسنده : مهرداد یوسفی

تهیه کننده : مهرداد یوسفی

تصویربردار: فیروز رضایی

دستیار صدا و تصویر: مهران حیدری

تدوین: سید یاسر علوی زاده

صدابردار: سید ناصر علوی زاده

کارشناس نظامی: سرهنگ محمدرضا شرفبیانی

دستیار تهیه: سوما عنایتی