جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

ولادت امام حسن عسکری(ع) - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

ولادت امام حسن عسکری(ع)

ولادت امام حسن عسکری(ع)


 

 

ابومحمد حسن بن علي، امام يازدهم از ائمه عشر(ع) و سيزدهمين معصوم از چهارده معصوم(ع)، پدر بزرگوارش امام هادي (ع) هنگام تولد فرزند، شانزده سال و چند ماه بيشتر نداشت، مادرش بانويي صالحه و عارفه به نام سوسن يا حديثه يا سليلبود. تولدش با اختلاف روايات در ماه ربيع الاول يا ربيع الاخر سال 231 يا 232 ق و بنا به اكثر روايات در مدينه اتفاق افتاده است.

مدت حيات امام به سه دوره تقسيم مي گردد: تا چهار سال و چند ماهگي امام (و به قولي تا 13 سالگي) از عمر شريفش در مدينه سر برده، تا 23 سالگي به اتفاق پدر بزرگوارش در سامرا مي زيسته (او پدر بزرگوارش امام هادي(ع) در محله عسگر قرارگاه سپاه در شهر سامرا زندگي مي كردند و به عسگري لقب يافتند) و تا 29 سالگي يعني شش سال و اندي پس از رحلت امام دهم(ع) در سامرا ولايت بر امور و پيشوايي بر ستون را بر عهده داشته است.

 

موضع علمي و آموزشي امام:

ـ مواضع علمي او در پاسخهاي قاطع و استوار در مورد شبهه ها و افكار كفر آميز و بيان كردن حق، باورشان مناظره و گفتگوهاي موضوعي و مناقشه ها و بحثهاي علمي و همزمان با آن فعاليتها،‌ كوششهاي ديگر از قبيل صادر كردن بيانيه هاي علمي و ... (بوده است)

ـ كندي (ابويوسف يعقوب بن اسحاق) فيلسوف عراقي در زمان امام(ع) پيرامون متناقضات قرآن، ‌كتابي تدوين كرد بوسيله بعضي از منسوبان به حوزه علمي او، ‌با او تماس گرفت و كوشش او را با شكست روبرو كرد و كندي را قانع فرمود كه در اشتباه بوده است. كندي توبه كرد و اوراق خود را سوزانيد.