جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

ولادت ابوالفضل العباس(ع) - روز جانباز - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

ولادت ابوالفضل العباس(ع) - روز جانباز

ولادت ابوالفضل العباس(ع) - روز جانباز


گلچینی از بیانات رهبری به مناسبت روز جانباز

يك‌وقت در مورد جانبازها فكر مى‌كردم، كه به نظرم رسيد گاهى فضيلت آنها از شهدا هم بيشتر است. جانباز كسى است كه بعد از آن‌كه قسمتى از بدنش را در راه خدا داد و عضو يا اعضاى شهيدى را با خودش همراه كرد و در بقيه‌ى مدت زندگى و عمرش هم متقى و شكرگزار بود و عمل صالح انجام داد، خداى متعال در مورد اين‌گونه از مجروحين جنگ در قرآن مى‌فرمايد: «الّذين استجابوا للَّه و الرّسول من بعد ما اصابهم القرح للّذين احسنوا منهم و اتّقوا اجر عظيم». كلمه‌ى «عظيم» در پايان اين آيه‌ى شريفه، قابل تأمل است.

جانبازان عزيز بايد قدر اين موقعيت را - اگرچه با سختى مواجهند - بدانند. من مى‌دانم كه شما سختى مى‌كشيد. محروميت از پا و دست و نخاع و چشم و سلامتى، براى شما كه در دوران جوانى بسر مى‌بريد و مى‌توانستيد سالم باشيد، سخت است. هيچ پاداش بزرگ و خوبى را بدون سختى به انسان نمى‌دهند. شما خيال نكنيد كه انسان بدون تحمل سختيها ممكن است به اجرهاى عظيم برسد؛ خير، چنين چيزى نيست؛ «افضل الاعمال احمزها»: با فضيلت‌ترين كارها، سخت‌ترين و دشوارترين آنهاست. در مقابل اين سختى‌يى كه تحمل مى‌كنيد، آن اجر عظيم را به شما مى‌دهند.

شما، هم عضو شهيدى را با خود همراه داريد، و هم زنده‌ايد و از تنعمات زندگى در حد زيادى برخوردار مى‌شويد. وقتى انسان بين مرگ و زندگى قرار مى‌گيرد، اگر به او بگويند زنده بمان، اما فلان عضو را نداشته باش و يا اين‌كه مرگ را انتخاب كن، مى‌گويد زنده بمانم، آن عضو را هم بگيريد. زندگى شيرين است و هر انسانى آن را مى‌خواهد. بنابراين، جانبازان ما، هم از نعمت زندگى برخوردارند، و هم عضو شهيدى را با خود همراه دارند، و هم - اگر تقوا و احسان را در عمل رعايت كنند - به آن اجر عظيم و باورنكردنى مى‌رسند. قدر اين نعمات را بدانيد.

هم خانواده‌هاى شهداى عزيزمان و هم خانواده‌هاى اسراى عزيزمان و هم جانبازان عزيزمان و خانواده‌هاى گراميشان، قدر خودشان را بدانند و مطمئن باشند كه عمل آنها امروز خيلى ارزش داشته و دارد و تأثير زيادى براى عظمت اسلام داشته و خواهد داشت.


شهيد و خانواده‌اش و جانباز و خانواده‌اش و اسير و خانواده‌اش، جزو برجسته‌ترين انسانها و شريفترين و عزيزترين آنها هستند و بايد همان گونه هم با آنها معامله شود. البته، معامله‌ى خدا و آنچه خدا با شما خواهد كرد، از همه بالاتر و با ارزشتر و ماندگارتر است.

برادران جانباز و آزاده‌يى را كه ملاحظه مى‌كنيد، هر حادثه‌يى كه برايشان اتفاق افتاده، و هر تجربه‌ى مخلصانه‌يى كه اينها يا خودشان نشان دادند يا در ديگرى ديدند، به نظر من كافى است تا انسانهايى را هدايت كند. اين حادثه‌ها و تجربه‌ها، ماها را واقعاً هدايت مى‌كند.

قرآن كريم درباره‌ى آن مجاهدانى كه در جنگ زخمى هم شدند - كه ديگر از اين بالاتر چيست؟ انسان، هم به ميدان جنگ برود و هم مجروح بشود؛ مثل اين عزيزان جانباز ما - مى‌فرمايد: «الّذين استجابوا للَّه و الرّسول من بعد ما اصابهم القرح»؛ كسانى كه به ميدان جنگ و جهاد در راه خدا رفتند و مجروح و زخمى شدند، «للّذين احسنوا منهم و اتّقوا اجر عظيم»؛ اين اجر و پاداش بزرگ براى آنها مى‌ماند؛ در صورتى كه تقوا و نيكوكارى را با خودشان همراه داشته باشند. والّا اگر كسى آن مجاهدت را بكند و آن ارزش معنوى را به دست بياورد، اما خداى نكرده آن ارزش را براى خود حفظ نكند، اين خسران است. چه چيزى مى‌تواند آن ارزش را براى ما حفظ كند؟ تقوا. به همين خاطر است كه در هر نماز جمعه و در هر سوره‌ى قرآن، «تقوا» دايماً به ما تذكر داده مى‌شود. در اول قرآن - همين آياتى كه در اين‌جا تلاوت شد - صحبت از تقواست: «ذلك الكتاب لا ريب فيه هدى للمتّقين.»

اين جوانان مؤمن و نستوه، اين زنان و مردان، آنهايى كه شهيد شدند، آنهايى كه جانباز شدند، آنهايى كه زندانهاى سخت دوران اسارت را تحمل كردند، آنهايى كه فراق عزيزان را تحمل كردند، آنهايى كه سختيهاى ميدان جنگ را تحمل كردند و امروز شما هزار نفر از اينها را تشييع مى‌كنيد. هر يك از اينها، يك نمونه‌ى ممتاز و عالى هستند كه جا دارد هر ملتى يك نفر از اين شهدا را داشته باشد، او را تجليل كند؛ او را بزرگ بدارد و الگو قرار دهد.

جانبازان ما هنوز در ميدان مقاومت و ايستادگى هستند …عزيزان جانباز بدانند كه مبارزه‌ى آنها ادامه دارد. جانبازان ما، در تمام دوران جانبازى در حال مجاهدتند. اين فضيلت، مخصوص آنها و كسان و همسران و خانواده‌هايشان است، تا وقتى كه ان‌شاءالله سلامت و عافيت پيدا كنند.

جانبازان ماهم عمدتا از همين مجموعه‌ى فداكار تشكيل شده‌اند؛ …و تا مرز شهادت هم پيش رفتند؛ منتها شهادت نصيبشان نشد و به زندگى برگشتند؛ ليكن با نقص جسمانى. اينها سلامت خودشان را فداى اين راه كردند؛ بعد هم صبر پيشه نمودند. وقتى جانباز صبر مى‌كند، وقتى پاى خدا حساب مى‌كند، وقتى يك جوان نيرومند زيباى برخوردار از محسنات طبيعى، با كورى يا از دست دادن پا، دست، كبد، سلامتى و محروم از بسيارى از خيراتى كه انسان بر اثر سلامت جسمانى از آنها برخوردار مى‌شود، در ميان ساير مردم راه مى‌رود، اما شاكر است، اما احساس سرافرازى و سربلندى مى‌كند كه در راه خدا كارى كرده؛ اين قيمت و ارزشش از شهداى ما كمتر نيست و گاهى هم بيشتر است.


شهدا كسانى هستند كه از ديگران شجاعت و دليرى بيشترى نشان دادند؛ سينه را سپر كردند، از خطر نهراسيدند و به شهادت رسيدند؛ بعضى به بهشت الهى پر كشيدند، بعضى هم جانباز شدند؛ در واقع - همان‌طور كه گفته مى‌شود و تعبير درستى است - اينها شهيد زنده‌اند.

ما خيلى پيشرفت كرده‌ايم؛ اما اين پيشرفت‌ها مرهون آن دفاع‌ها و مجاهدت‌هاست. ملت ايران با همه‌ى وجود مرهون تلاش و مجاهدت اين ايثارگران است؛ چه ايثارگرانى كه شهيد شدند، چه ايثارگرانى كه شهيد دادند - مثل شماها - چه ايثارگرانى كه جانباز شدند، چه ايثارگرانى كه زندگى دشوار جانبازى را براى عزيزان خودشان تحمل كردند - پدران اينها، مادران اينها، همسران اينها - چه آنهايى كه در بند دشمن جبار جرار اسير شدند و پدر و مادرها لحظه‌لحظه‌ى دوران اسارت را با خون دل تحمل كردند، و چه آنهايى كه از اسارت برنگشتند و در همان‌جا شهيد شدند؛ و چه آنهايى كه به جبهه‌هاى جنگ رفتند و خطر را پذيرفتند و جان خودشان را كف دست گرفتند و همه‌ى نيروى خودشان را صرف كردند، اما خداى متعال خواست اينها زنده بمانند و بركاتشان براى كشورشان و دنياى اسلام ادامه پيدا كند.

جانبازان هم شهداى زنده‌اند؛ شما جانبازان عزيز هم مثل شهدا هستيد؛ شهيد هم همين ضربه‌اى را كه جانباز تحمل كرده است، او هم تحمل كرده؛ سرنوشت او پرواز و رفتن بود، سرنوشت اين فعلا ماندن. خانواده‌ى شهدا، پدر و مادر شهيد، همسر شهيد، فرزندان شهيد، برادران و خواهران و خويشاوندان شهيد، پدران و خواهران و همسران جانبازان بايد افتخار كنند.

يكى از چيزهائى كه من هميشه احساس مى‌كنم، احترام به همسران جانبازان است. بعضى از اين بانوان عزيز، اين جانباز را با همين جانبازيش قبول كردند و پذيرفتند؛ آفرين! بعضى‌شان جوان رعنائى را كه با او ازدواج كردند، ناگهان ديدند به يك ازپاافتاده و به يك جانباز تبديل شد؛ پذيرفتند و استقبال كردند؛ آفرين! همسران جانبازان خيلى باارزشند.

 

 

عوامل برنامه:

تهیه کننده: دارا سیدعباسی

دستیار: خاطره میرزایی

تصویربردار: ارسلان بهمنی – رضا نوری

دستیار صدا و تصویر: سامان احمدی – حیدر رحیمی

صدابردار: شاهرخ محمدی

تدوین: حیدر شکیبا