رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

وضعیت نامناسب و تخریب جاده ی سنندج به سروآباد تدبیری که تحقق نیافت - نمایش محتوای خبر

 

 

وضعیت نامناسب و تخریب جاده ی سنندج به سروآباد تدبیری که تحقق نیافت

کردستان/سنندج

استان کردستان جاده‌های نامناسبی در سطح کشور دارد و وضعیت جاده‌های این استان پرپیچ و خم و ناهموار و به گفته بسیاری از مسئولین استانی و شهرستانی در رده آخر کشوری قرار دارد و این وضعیت اسف بار در این چند سال اخیر ناشی از کم‌کاری و بی‌توجهی مدیران ارشد دولتی کردستان و کشوری بوده است چرا که واقعا مسئولان می‌توانستند با تلاش و پیگیری مستمر و توجه ویژه به این جاده ها از بروز اینگونه حوادث جاده ای و نارضایتی های مردم رسیدگی نمایند.

 

در مدت زمان یکسال اخیر در بین جاده‌های مریوان و سنندج شاهد دو بار آتش‌سوزی بر اثر برخورد و واژگونی تانکرهای حامل سوخت ماشین‌های عراقی بودیم که در سال گذشته آتش سوزی منجر به فوت 7 نفر و در حادثه اخیر هفته قبل در دو کیلومتری روستای نگل، 8 نفر سوخته شدند که از این تعداد یک نفر در زمان حادثه فوت کرد و طی ماه ها و روزهای اخیر نیز چند نفر دیگر قربانی سوانح جاده ای در این محور شدند.

 

جاده سنندج به سروآباد و مریوان با توجه به این در شاهراه اصلی بین شهری و یک جاده ترانزیتی می باشد لذا متاسفانه به جز سوانح و اتفاقات متعدد جاده ای در آن مورد تخریب و دارای چاله چوله های فراوان و نیز به دلیل سنگینی وسایل نقلیه متعدد رد پای آنها به صورت ناشایستی در بسیاری از نقاط نمود می نماید.

 

از جمله این نقاط حدود 2 کیلومتر از جاده سنندج به سروآباد در 15 کیلومتری سروآباد و پشت روستای نیاباد است که کنده کاری ها و تخریب جاده اصلی در آن موجب نگرانی و اعتراض رانندگان و مسافران و گردشگران بسیاری گشته است.

 

کاربران زیادی با تماس و درج پیام در مورد این تخریب و خرابی جاده از پایگاه خبری هورامانات درخواست پیگیری و اصلاح آن از مسئولین شهرستانی و استانی نموده اند.

 

در شان مردم شهرستان های مریوان و سروآباد با 250 هزار نفر جمعیت و حضور گردشگران و مسافران بسیاری در انها نیست که در همچین جاده ای تردد نمایند و متاسفانه جاده‌های این شهرستان در حد جاده بین شهری نیستند و می‌توان گفت فقط در حد جاده فرعی است.

 

جای بسی تامل با وجود مسافرت های متعدد تردد برخی از مسئولین استانی و شهرستانی و حتی کشوری در این محور به دلایل گوناگون، چرا این ناهمواری ها و وضعیت اسف بار جاده کمی آنها را به فکر وا نداشته و آن را در برنامه های خود قرار نداده است؟

 

مسئولین شهرستانی و استانی که بارها و در جلسات متعددی اذعان نموده اند که این موضوع را پیگیری نموده و تاکنون هیچ اعتباری برای آن تخصیص نیافته است که به گفته نماینده مردم این دو شهرستان در مجلس نیز پیگیری و تذکرات داده شده اما متاسفانه تاکنون کاری انجام نشده است و اعتبار مشخصی در این مورد اختصاص داده نشده است.

 

مرادی افزود: با توجه به اینکه جاده زیرساخت منطقه است و یکی از معیارهای توسعه در بحث گردشگری، بهداشت، خدمات، درمانی و توسعه کشاورزی و صادرات است اما به دلیل نبود زیرساخت با مشکل اساسی مواجه و تا زمانی که مشکل این جاده‌ها برطرف نشود در محرومیت هستیم و در هیچ یک از معیارهای توسعه و در بحث دامداری و دامپروری نیز نمی‌توانیم پیشرفت کنیم.

 

وی اظهار کرد: یکی از معیارهای توسعه بهای تمام شده محصول است که یکی از مشکلات جاده‌های استان هزینه حمل است که به دلیل نامناسب بودن جاده‌های مریوان سنندج منجر به افزایش بهای قیمت تمام شده محصول را دارد.

 

در این روزهای نزدیک به انتخابات مردم این دو شهرستان امیدوار بودند تا دولت با حرکتی سریعو به سمت جلو و تخصیص اعتبارات جهشی در راستای رفاه و آسایش مردم این استان گامی مفید بردارد اما متاسفانه چشم انتظاری آنها به دولت بعدی موکول می شود.