جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

ورود البسه خارجی به تولیدات داخلی ضربات زیادی وارد کرده است - نمایش محتوای خبر

 

 

ورود البسه خارجی به تولیدات داخلی ضربات زیادی وارد کرده است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت:

ورود البسه خارجی به تولیدات داخلی ضربات زیادی وارد کرده است

محمد دره وزمی شامگاه شنبه در پنجمین نشست کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان، افزود: در رابطه با قاچاق سیگار در طول مدت چهار ماه 41 مورد گشت مشترک و 548 مورد بازرسی داشتیم که منجر به کشف سه هزار و 376 بوکس سیگار شد که در کل 49 میلیون و 400 هزار ریال ارزش ریالی داشت.
وی اظهار کرد: در حوزه لوازم آرایشی 45 مورد گشت مشترک و 430 بازرسی سازمان داشتیم که منجر به کشف هزار و 256 قلم کالا با ارزش 45 میلیون و 400 هزار ریال شد.
وی همچنین به بجث مواد غذایی اشاره کرد و گفت: برای روغن زیتون 10 مورد گشت مشترک انجام شد که منجر به کشف 42 مورد جنس قاچاق با ارزش 10 میلیون و 630 هزار ریال شد.
وی گفت: در بحث قاچاق طلا هم مشکلاتی داریم که یکی از مهمترین آنها دریافت ارزش افزوده از خریداران طلا است که متاسفانه طلا فروشان مالیات ارزش افزوده را به دولت پرداخت نمی کنند.
دره وزمی از نیروی انتظامی خواست که در امر پلمپ طلا فروشی هایی که پروانه کسب ندارند به صورت جدی تری اقدام کند.
دبیر کمیسیون قاچاق کالا و ارز کردستان نیز در این نشست گفت: بسیاری از مشکلات مربوط به قاچاق کالا و ارز در پنج ماهه اخیر طی جلساتی در شهرستان بانه حل و فصل شده است.
رضا میرزایی افزود: مسئولان مربوطه و اعضای کمیسیون در چند ماه اخیر تلاش های خوبی در رابطه با مشکلات قاچاق کالا و ارز داشته اند و این تلاش ها قابل تقدیراست.
وی از تلاش های نیروی انتظامی نیز در این راستا تشکر کرد و گفت: نیروی انتظامی در پنج ماه اخیر 12 هزار و 26 دستگاه گوشی موبایل کشف و ضبط کرد.
وی همچنین با اشاره به سرقت محمومله های گندم در سطح استان اظهار کرد: عده ای با جعل سند، اقدام به سرقت محموله های گندم کرده اند که می طلبد کارگروهی با حضور نیروی انتظامی، اداره غله، نیروهای امنیتی و پایانه ها تشکیل شود تا از سرقت و قاچاق گندم ممانعت به عمل آید.
دبیر کمیسیون قاچاق کالا و ارز کردستان ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در باره انهدام کالاهای قاچاق بیان کرد: فروش و توزیع کالای قاچاق به جز کالاهایی که نیاز داخلی به آنها وجود دارد، در داخل کشور ممنوع است و برابر ماده 55 و 56 قانون مبارزه با قاچاق کالا این اجناس و کالاها معدوم و منهدم می شوند.
مدیر کل حمل و نقل و پایانه ای استان کردستان نیز گفت: مصوبات قبلی کمیسیون را انجام دادیم، تمام تجهیزات مورد نیاز گذر نامه را بروز رسانی کردیم و لینک ها و ارتباط با مرز سیرانبند در موعد مقرر انجام گرفت.
نعمت الله خواجه ای افزود: ما در ارتباط با پاسپورت و بارنامه هیچ مشکلی نداریم و با تمام توان می توانیم به هموطنان خدمات ارائه بدهیم .
وی ضمن بیان اینکه هم استانی ها حتما باید برای حمل بار، بارنامه و کد رهیگری داشته باشند، افزود: اگر بنا به هر دلیلی باری به سرقت برده شد شرکت حمل و نقل استان لازم است هزینه آن را به صاحب بار پرداخت کند.
جانشین فرمانده نیروی انتظامی استان کردستان نیز در این جلسه اظهار کرد: ما با تشکیل قرارگاه مبارزه با قاچاق کالا و ارز به صورت جدی با قاچاق کالا برخورد می کنیم و همواره هزینه های سنگینی هم مادی و هم معنوی پرداخته ایم.
سرهنگ جعفر آژنگ ضمن بیان اینکه هزینه های کشف و مقابله با قاچاق کالا و ارز بالا است، افزود: در قانون ساز و کاری برای ما تعیین نشده است تا بتوانیم مثلا در بحث ورود و خروج گندم فعالیت موثری داشته باشیم؛ لذا ما نیاز به آموزش در بحث مقابله با سرقت و قاچاق گندم داریم تا بتوانیم در این عرصه فعالیت داشته باشیم.
وی ضمن اشاره به افزایش 63 درصدی کشفیات مشروبات الکی در چهار ماه گذشته افزود: در حوزه دارو 490 درصد، در حوزه سیگار466 درصد، لوازم صوتی و تصویری 382 درصد، پارچه 20 درصد، برنج 623 درصد، چای 116 درصد، البسه 62 افزایش کشفیات داشته ایم.
وی با اشاره به اینکه در حوزه لوازم آرایشی و بهداشتی هم تقریبا 490 هزار و 790 قلم کشف شده است، ادامه داد: در مجموع ارزش ریالی کالاهای مکشوفه در چهار ماه گذشته 64 درصد افزایش داشته اشت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان نیز بیان کرد: در خارج از کشور گندم ارزانتر از داخل تولید می شود و همین امر باعث شده که قاچاق گندم افزایش یابد.
کریم ذولفقاری افزود: در استان کردستان 94 مرکز خرید گندم وجود دارد و آماده است محصولات گندم کاران کردستانی را تحویل بگیرد.

منبع خبرگزاری: ایرنا