سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

هنرمند کُرد سمیرغ فجر را به مردم فرهنگ دوست کردستان تقدیم کرد - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

هنرمند کُرد سمیرغ فجر را به مردم فرهنگ دوست کردستان تقدیم کرد

هنرمند کُرد سمیرغ فجر را به مردم فرهنگ دوست کردستان تقدیم کرد


برنده سیمرغ بلورین سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر

هنرمند کُرد سمیرغ فجر را به مردم فرهنگ دوست کردستان تقدیم کرد

دهمین جشنواره بین المللی فیلم های ۱۰۰ ثانیه ای با شعار سینمای اخلاق و با حضور هنرمندان شاخص سینمای ایران پرویز پورحسینی و اصغر همت و جمعی از مسئولان کشوری و استانی شامل معاون فرهنگی حوزه هنری کشور، معاون اجرایی توسعه سینمایی سوره، مدیرکل امور استان ها و مجلس حوزه هنری، استاندارکردستان در پردیس سینمایی بهمن سنندج کار خود را آغاز کرد.

در این مراسم از فیلمسازان توانمند استان کردستان «بهروز نورانی پور» کارگردان فیلم « A۱۵۷» و «لقمان خالدی» کارگردان فیلم «فصل هرس» و تعدادی دیگر از فیلمسازان جوان و موفق استان تجلیل شد.

در این افتتاحیه در بخش‌های مختلف فیلم‌های ۱۰۰ ثانیه‌ای شامل «پدر» و «گزارشگر» به کارگردانی سیدمحمدرضا خردمندان و «چراغ های رابطه به کارگردانی مجتبی حیدری» پخش شد.

جشنواره فیلم‌های ۱۰۰ ثانیه ای سرمایه گذاری برای آینده است

پرویز پورحسینی بازیگر فیلم کوتاه چراغ‌های رابطه بود که بعد از پخش این فیلم به روی سن آمد و گفت: تاکنون در چندین فیلم کوتاه ایفای نقش داشته ام و بازی کردم.

وی هدف خود را از بازی در فیلم های کوتاه همراهی کردن نسل جوان ذکر کرد واظهارداشت: نسل جوان امروز به دنبال یافتن استعدادها و جایگاه خودشان هستند و می خواهند توانمندی های خود را محک بزنند پس باید ما آنها را حمایت و همراهی کنیم.

وی بیان کرد: اگر در کاری بدانم اثر مثبت و تاثیرگذاری خواهم داشت حتما شرکت می کنم و تجربه خود را در اختیار جوانان فعال و توانمند کشورمان قرار خواهم داد.

پورحسینی جشنواره فیلم های ۱۰۰ ثانیه ای را به عنوان سرمایه گذاری برای آینده خواند و عنوان کرد: این جشنواره هم چون نهالی است که به مرور در حال تبدیل شدن به درخت است.

وی بر ترویج اخلاق در جامعه تاکید و عنوان کرد: یکی از راه های اشاعه ی اخلاق استفاده از رسانه های جمعی است که باید افراد شایسته ای را در این عرصه تربیت کنیم تا بتوانند در خلاقانه ترین وضعیت به بیان مسائل و موضوعات بپردازند.

وی با اشاره به اینکه بیان مطلبی در ۱۰۰ ثانیه کار ساده‌ای نیست، افزود: فرق آدم خلاق و معمولی در همین است که فرد خلاق قادر است در ۱۰۰ ثانیه موضوعی را به بهترین وجه به مخاطب منتقل کند.

این بازیگر نام‌آشنای ایرانی از مسئولان خواست جوانان خلاق و هنرمند را حمایت کنند، تعداد جوانانی که با پول توجیبی خود فیلم ساختند و امروز هم می سازند در کشورما کم نیست و امیدواریم مدیران و مسئولان توجه ویژه ای به نسل جدید داشته باشند.

وزارت فرهنگ، هنر وارشاد اسلامی

اصغر همت هم در بخشی از این مراسم به پشت تریبون رفت و گفت: آرزو می کنم این شادی و نشاط در چنین مراسم ها و جشنواره هایی مقطعی نباشد و در تمام کشورم این روحیه نهادینه شود.

وی عنوان کرد: توجه مسئولان به مقوله هنر و درک عظمت هنر موجب تحقق روحیه نشاط و شادی در کشور می شود و امیدواریم به این مهم توجه اساسی شود.

وی اظهارداشت: امیدواریم در چند سال پیش رو شاهد تغییرات اساسی هم چون افزودن حوزه هنر به وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی باشیم.

سیمرغ بلورین را تقدیم به قدم‌های تمامی فرهنگ دوستان و مردم کُرد می کنم

در بخش دیگری از این مراسم کلیپی از «بهروز نورانی پور» برنده سیمرغ بلورین سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم فجرپخش و سپس با اهدای لوح تقدیر و هدایایی از او تجلیل شد.

نورانی پور بعد از دریافت لوح تقدیرخود به پشت تریبون رفت و گفت: خدا را شکر می کنم که افتخار پیدا کردم در کنار همشهریان خود در این مراسم باشکوه  حضور داشته باشم.

وی عنوان کرد: این سیمرغ را تقدیم قدم های تمامی فرهنگ دوستان و مردم هنردوست کُرد می کنم.

کارگردان فیلم مستند « A۱۵۷» ادامه داد: امید به همراهی و همیاری تمامی مردم برای دیدن این فیلم دارم.

نورانی پور ادامه داد: امروز جای پدرم خالی است و کاش بود و این لحظه را می دید چراکه آموزگار بزرگی برایم در زندگی بود.

وی با بیان اینکه فیلم مستند « A۱۵۷» در شرایط بسیار سختی فیلمبرداری شد، بیان کرد: فیلمبرداری این فیلم ۹ ماه طول کشید.

آدم‌های خارج از قاب را دریابید

لقمان خالدی اهل استان کرمانشاه، دیگر فیلم ساز کُردی بود که به خاطر فیلم «فصل هرس» که جایزه بهترین فیلم را در جشنواره سینما حقیقت کسب کرده بود، در این مراسم مورد تجلیل قرار گرفت.

خالدی هم در این مراسم خطاب به مسئولان گفت: آدم های زیادی خارج از قاب قرار گرفته اند که دارای استعدادهای فراوانی هستند و نیاز به حمایت هم مالی و هم معنوی دارند.

در ادامه این مراسم از پنج فیلم‌ساز کردستانی که در جشنواره های ملی و بین‌المللی موفقیت های فراوانی برای کشور و استان کسب کردند، شامل زانیار لطفی، کیوان مجیدی، هیوا امین نژاد، توفیق امانی و سامان حسین‌پور با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شد.

پایان بخش این افتتاحیه هم اجرای دف نوازی توسط گروه دف نوازی ۷۰ نفره استان کردستان بود.

منبع خبرگزاری:مهر

 

آدرس کوتاه :