جهش تولید | چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

همه با هم برای حفاظت از منابع طبیعی - نمایش محتوای خبر

 

 

همه با هم برای حفاظت از منابع طبیعی

فرماندار ویژه شهرستان سقز:

همه با هم برای حفاظت از منابع طبیعی

به گزارش واحد خبر سنندج، علی اکبر ورمقانی در جلسه حفاظت از زمین های ملی در فرمانداری با بیان اینکه تجاوز به منابع طبیعی در مقاطعی از سال  و به ویژه دهه سوم اسفندو دو دهه فروردین بیشتر می شود از اعضا خواست تا در راستای عمل به وظایف قانونی خود اقدام کنند و اصل پیشگیری را ترجیح دهند.

ورمقانی بر  استفاده از قاضی های توانمند ، تسریع در بررسی پرونده های متهم به زمین خواری، ارایه مستندات لازم، بازنگری و توسعه طرح های هادی روستایی ، فعالیت بیشتر پلیس ساختمان و گشت های حفاظت از زمین های ملی ، رفع موانع حریم فرودگاه،حرکت ادارات عضو کارگرو حفاظت از زمین های ملی بر اساس قانون ، توجه کافی و وافی اداره ثبت اسناد و املاک در دادن سند ملکی به مردم ومدیریت جامع منابع طبیعی با مشارکت مردم تاکید کرد.

وی از اداره منابع طبیعی و کشاورزان برای واگذاری زمین به شخص سرمایه گذار جهت ایجاد کارخانه ذوب آهن در زمین های اطراف شهر صاحب تشکر کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی سقز هم با ارایه گزارشی از طرح های اجرا شده این اداره گفت:در سال 93 و 94 از محل اعتبارات استانی 270 متر مکعب سدهای رسوبگیر گابیونی در حوزه روستای گلتپه ایجاد شده است.

عثمان افتخاری اضافه کرد:همچنین از محل اعتبارات ملی 450 متر مکعب سدهای رسوبگیر ملاتی، یک هزار و 420 مترمکعب سدهای گابیونی، 236 هکتار حفاظت و قرق، 50 هکتار کپه کاری و 200 هککتار بذرپاشی انجام شده است.

وی اعلام کرد:در حوزه طرح های بیولوژیکی هم از محل اعتبارات ملی 120 هکتار حفاظت و قرق 70 هکتار کپه کاری 50 هکتار بذرکاری و 300 هکتار بذرپاشی انجام شده است.

او پیرامون عملکرد واحد مرتع این اداره هم عنوان کرد:کپه کاری 60 هکتار زمین و کودپاشی 50  هکتار در روستای قره ناو،نصب 12 دستگاه  آبشخور در روستاهای رستمان، قره ناو و قره بغره و قرق 50 هکتار مراتع قره ناو در سال 94 انجام شده است.

افتخاری اظهار کرد:از محل اعتبارات ملی هم قرار داد مدیریت چرای دام در سطح 265 هکتار و بازنگری طرح مرتعداری روستای قره ناو در سطح یک هزار و 604 هکتر انجام شده است.

محمد پیشداد معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی هم با بیان اینکه امکانات حفاظت از تخریب و ساخت و ساز عرصه های کشاورزی در شهرستان بسیار افزایش یافته است عنوان کرد:در سال جاری 13 مورد خانه باغ که بیشتر از میزان قانونی آن ساخت و ساز داشته بودند تخریب شد.

عمر محمدکریمی رئیس اداره راه و شهرسازی هم بیان کرد:در سال جاری 22 هزار و 450 متر مربع زمین در قالب هفت پرونده رفع تصرف و برای زمین های شهر صاحب سند تک برگی صادر شد.