رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

همه اقشار مردم برای پیشگیری از اعتیاد در جامعه تلاش کنند - فرکانس هاي پخش سیما

 

 

فرکانس هاي پخش تلویزیون

همه اقشار مردم برای پیشگیری از اعتیاد در جامعه تلاش کنند

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان گفت:

همه اقشار مردم برای پیشگیری از اعتیاد در جامعه تلاش کنند

سلیم کریمی در نشست خبری به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر (31خرداد الی 6تیر) در سنندج، اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر را از رویکردهای اصلی این شورا دانست و افزود: برای تحقق این رویکرد نیازمند همراهی و همکاری بیشتر دستگاه های مرتبط دولتی و به خصوص مردم، سازمان های مردم نهاد و گروه های تاثیرگذار هستیم.
او از روحانیون، هنرمندان، خبرنگاران و نویسندگان، ورزشکاران و سایر گروه های ذی نفوذ در جامعه خواست در زمینه پیشگیری از اعتیاد از طریق آگاه سازی هرچه بیشتر مردم تلاش نمایند.
وی توجه به نشاط اجتماعی را از دیگر رویکردهای شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان دانست و از دستگاه های فرهنگی برای ایجاد این نشاط در جامعه و پر کردن اوقات فراغت تلاش بیشتری نمایند.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان در ادامه سخنان خود به آمار حدود 20هزار نفری مبتلایان به اعتیاد در استان اشاره کرد و گفت: این آمار برآوردی از مبتلایان به اعتیاد استان است و آمار دقیقی در دست نیست.
کریمی تلاش برای پیشگیری افراد از ابتلا به اعتیاد را نیازمند احساس مسوولیت تک تک شهروندان دانست و افزود: در نظر داریم مجمع خیرین پیشگیری از اعتیاد را در استان ایجاد کنیم و از این طریق کمک های مادی و معنوی شهروندان را در امر پیشگیری از اعتیاد ساماندهی نماییم.
او گفت: اگر دولت تمام ظرفیت و توان خود را برای پیشگیری و مبارزه با اعتیاد به کار گیرد تنها می تواند 20 درصد از ابتلای افراد به اعتیاد جلوگیری کند و از این رو فعالیت در این زمینه نیازمند تلاش همگانی است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان اعتیاد را ریشه بسیاری از آسیب های اجتماعی از جمله طلاق دانست و تاکید کرد برای جلوگیری از این آسیب ها نیازمند عزم همگانی تمام دستگاه های متولی و اقشار مختلف مردم و سازمان های غیردولتی هستیم.
وی به برنامه های هفته مبارزه با مواد مخدر استان نیز اشاره کرد و گفت: در این هفته برنامه هایی شامل امحاء مواد مخدر، پاکسازی مناطق آلوده، تشدید در برخورد با خرده فروشان، دیدار با خانواده معزز شهدا و برگزاری همایش آسیب های اجتماعی برگزار می شود.
کریمی به توفیقات به دست آمده در سال جاری در زمینه مبارزه با مواد مخدر در استان نیز اشاره کرد و افزود: انهدام 25باند قاچاق مواد مخدر، افزایش هفت درصدی دستگیری قاچاقچیان و افزایش 21 درصدی کشفیات مواد مخدر از جمله این توفیقات بوده است.
او مواد مخدر صنعتی را یکی از تهدید کننده های جدی در حال حاضر دانست و گفت: 450نوع ماده مخدر در استان شناسایی شده که هر روز بر تعداد این مواد افزوده می شود.
او از خانواده ها خواست بیشتر مراقب رفتارها و رفت و آمدهای فرزندان خود باشند و بر فعالیت آنها در خارج از منزل نظارت بیشتری داشته باشند.
کریمی به تبلیغات شبکه های ماهواره ای برای داورهای ترک اعتیاد، لاغری و چاقی نیز اشاره کرد و گفت: 90درصد این داروها خود مخدر و عامل ابتلا به اعتیاد هستند.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان از رسانه ها به خاطر همکاری و تعامل با شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان قدردانی کرد و گفت: فعالیت رسانه ها در این حوزه موجب تحرک در میان مدیران دستگاه های مرتبط شده است.
او خواستار انعکاس آسیب های ناشی از اعتیاد از طریق رسانه ها در استان شد و گفت: باید دغدغه پیشگیری از اعتیاد را به تمام اقشار جامعه تعمیم دهیم و همه در برابر این موضوع احساس مسوولیت نماییم.

منبع خبرگزاری: ایرنا