سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

همدلی شیعه و سنی کردستان در آیین‌های ماه محرم - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

همدلی شیعه و سنی کردستان در آیین‌های ماه محرم

همدلی شیعه و سنی کردستان در آیین‌های ماه محرم


کردستان

با حلول ماه محرم الحرام فضای حزن و اندوه در سراسر استان از جمله مساجد ،حسینیه ها ،تکایا  نمود چشمگیری دارد و می توان به عمق اعتقادات مردم این خطه و عشق وارادت آنها به خاندان اهل بیت عصمت وطهارت (ع) پی برد

شرکت مردم شهرهای مختلف استان کردستان در عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت  حسین(ع) با همراهی دسته های سینه زنی و زنجیر زنی ، پخش نذورات و پخت آش، حلوا و غذا نذری نمود عینی پیدا می کند.

تعدادی از شهرهای استان کردستان هم در این روزهای حزن انگیز  با آیین سنتی مختص به خود به عزاداری می پردازند و حتی بسیاری از مردم سراسر استان را هم به سوی خود برای شرکت در آن مراسمات جلب می کند.

یکی دیگر ازآیین های سنتی اعلام ارادت مردم کردستان به امام حسین و ابراز ناراحتی از واقعه عاشورای حسینی(ع)، مراسم گل‌گیران بیجار است که در روز عاشورای حسینی برگزار می‌شود.

برای اجرای این مراسم، جوانان و مسوولان هیئت‌ها چند روز قبل از عاشورا به یاد خاک کربلا به حاشیه شهر می‌روند و مقداری خاک را تهیه و در جاهای مشخصی در داخل شهر بیجار ناخالصی‌های آن را به وسیله الک می‌گیرند و در صبح روز عاشورا خاک‌ها را با گلاب و آب مخلوط کرده و گل را برای اجرای مراسم گل‌گیران آماده می‌کنند.

عزاداران و سوگواران امام حسین(ع) و خاندان آن حضرت با حرکت دسته‌های عزاداری گل را به سر و صورت و تمام اعضای بدن خود می‌مالند و با دسته‌ها حرکت می‌کنند.

در مرکز استان هم مردم سنندج در ایام محرم به ویژه شب عاشورا و تاسوعای حسینی در امامزاده پیرعمر و امامزاده پیرمحمد این شهر حضور می‌یابند و با روشن کردن شمع به دعا و نیایش و عزاداری می‌پردازند و حتی عزاداران سطح شهر را هم با حضور در این مراسم همراهی و ابراز همدردی می کنند.

یکی دیگر از مراسمات سنتی استان کردستان توسط مردم سریش آباد در آخرین شب‌های ماه ذیحجه  رقم می خورد و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در این شهر در قالب هیئت‌های سینه‌زنی با تشکیل حلقه عزا حسین حسین‌گویان در رسای شهدای دشت کربلا بر سر و سینه می‌زنند و گرداگرد طشت آبی به نشانه بستن آب بر روی اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، عطش و تشنگی کاروان کربلا سوگواری می‌کنند و در آخر آب متبرک این طشت در بین حاجت‌مندان و نیازمندان درگاه اهل بیت پیامبر مکرم اسلام (ص) توزیع می‌شود.

دسته اعراب هاشمی هم یکی دیگر از مراسمات ویژه کردستان در ایام محرم است که در آن کودکان و نوجوانان با پوشیدن لباس ویژه اعراب به منزله کودکان کاروان کربلا گرداگرد اسبی که نماد ذوالجناح است بر سر و سینه‌زنان ندای «یا حسین مظلوم، حسین وای، ذوالجناح کو بابایم» سر می‌دهند و پیشاپیش دسته‌های عزاداری حرکت می‌کنند و اشک از دیده هر عاشق اهل بیت عصمت و طهارت (ع) سرازیر می‌شود.

حرکت علم‌ها و بیرق‌های عزاداری که بزرگ‌ترین آن علم بلندی منصوب به قمر بنی‌هاشم حضرت ابالفضل(ع) بوده و این امر نشانه این است که بیرق علمدار کربلا پس از گذشت 1400 سال همچنان بر زمین نیافتاده است.

علاوه بر این‌ها، گهواره حضرت علی‌اصغر(ع) بر روی شانه زنان در دسته‌های عزاداری و نیز زینب‌خوانی آیینی است که در برخی شهرهای کردستان اجرا می‌شود.

به هر حال مردم استان کردستان هر کدام سعی میکنند به هر طریقی شده از جمله قرآن خواندن ، پخت حلیم ،قربانی کردن گوسفند در جلو دسته‌های عزاداری و پخش شیر، شربت و خرما از قافله عشق محروم نکنند.

آدرس کوتاه :