رونق تولید ملی | جمعه، ۲۸ تیر ۱۳۹۸

همایش بزرگداشت دکتر بیژن ذوالفقار نسب؛مرد اخلاق مدار فوتبال کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

همایش بزرگداشت دکتر بیژن ذوالفقار نسب؛مرد اخلاق مدار فوتبال کشور

همایش بزرگداشت اسطوره اخلاق ورزش کردستان :

همایش بزرگداشت دکتر بیژن ذوالفقار نسب؛مرد اخلاق مدار فوتبال کشور

روز سه شنبه 12 مرداد مراسم بزرگداشتی با همت کافه فوتبال و شهرداری منطقه 9 تهران برای تجلیل از شخصیت مطرح فوتبال کشور و کردستان و مربی سابق تیم ملی ایران با حضور محمد تاج رئیس فدراسیون فوتبال،حشمت مهاجرانی بازیکن و مربی صاحب نام کشور،ناصر عظیمی،ناصر ابراهیمی،محمد پنجعلی،حمید درخشان ،محمد رضا طالقانی رئیس فدراسیون ورزش های باستانی،منصور برزگر اسطوره کشتی و جمعی از بزرگان عرصه ورزش کشور برگزار شد.

بیژن ذوالفقار نسب در دوران فوتبال با تیم پرسپولیس قهرمان لیگ شد و با تیم ملی به قهرمانی آسیا رسیده و به المپیک صعود کرده و در این مسابقات حضور یافت.

او در دوران مربیگری هدایت تیم‌های ملی امید، بزرگسالان (در جام جهانی 1998 ) را بر عهده داشت و زمان صعود به این مسابقات در کنار ویرا هدایت تیم ملی را عهده دار بود.

ذوالفقار نسب با تیم سایپا در 2 دوره قهرمان مسابقات لیگ و در یک دوره قهرمان مسابقات فوتبال جام حذفی شد.

ناصر عظیمی از پیشکسوتان عرصه فوتبال با اشاره به شخصیت والای دکتر ذوالفقار نسب وی را چهره اخلاق مدار ورزش کشور دانست و گفت:همواره ادب و متانت در زندگی دکتر ذوالفقار نسب عجین بوده و این بازیکن با خلاق و مربی توانا نمونه مثال زدنی برای الگوپذیری جوانان کشور است.

محسنی شهردار منطقه 9 تهران با قرائت پیام تبریک دکتر قالیباف شهردار تهران به دکتر ذوالفقار نسب تبریک گفت و از زحمات ورزشی این فوتبالیست قدیمی و مربی پر تلاش سنندجی درود فرستاد.

حشمت مهاجرانی اسطوره فوتبال سالهای دور کشور با تاکید بر خصوصیات اخلاقی دکتر بیژن ذوالفقار نسب از وی بعنوان یکی از با انظباط ترین و مودبترین بازیکنان و مربیان کشور نام برد و توضیح داد:در طول تاریخ فوتبال کشور، ذوالفقار نسب الگوی مناسبی برای حوزه ورزش اخلاق مدار در کشور بوده و تمام فاکتورهای یک مربی نمونه از قبیل تجربه،بینش ،علم و شهامت را همواره با خود حمل نموده است.

وی با بیان این موضوع چرا ما در فوتبال کشور موفق نیستیم گفت:این موضوع دارای ریشه های متعددی است و برخی مشکلات زیربنایی و فرهنگی موجب شده تا نتوانیم در پیشرفت فوتبال کشور موفق باشیم.

وی تنها فاکتور پول در موفقیت تیم ها کافی ندانست و  ادامه داد:در فوتبال این ستاره نیست که تیم را می سازد،بلکه این تیم است ستاره را ترببت می کند.لذا پول به تنهایی ضامن موفقیت باشگاهی نیست بلکه فاکتورهای مختلفی در آن دخیل هستند.

در ادامه محمد رضا طالقانی رئیس سابق فدراسیون کشتی و رئیس فدراسیون ورزش های باستانی با اشاره بر تاثیری گذاری ورزش در فرهنگ ها گفت:ورزش امروز فراتر از یک سرگرمی است و ما بعنوان یک امر فرهنگ ساز و بستر ساز می توانیم از آن نام ببریم.

وی با خوشحالی از بزرگداشت فوتبالیست نامی کرد بیژن ذوالفقار نسب گفت:خوشحالم که در زمانی که بزرگان ما در قید حیاتند قدر آنها را می دانیم.

ناصر ابراهیمی از مربیان سالهای دور تیم ملی نیز اذعان کرد:دکتر بیژن ذوالفقار نسب معلم اخلاق فوتبال ماست.

وی افزود:بیژن ذوالفقار نسب در دوره بازیگری خود حتی یک کارت زرد هم دریافت نکرد و این نشان دهنده منش و روحیه ورزشکاری این پهلوان اخلاق ورزش کشورمان است.

وی تصریح کرد:دکتر ذوالفقار نسب در زمان بازیکنی خود، دکتر فوتبال کشور بود و سالها قبل از دریافت مدرک دکترا، تخصص خود را در فوتبال کشور گرفته بود.

مجید جلالی مربی و کارشناس فوتبال نیز اظهار کرد:دکتر ذوالفقار نسب الگوی موجودی برای تمام ما ایرانیان است.

وی توضیح داد:ما در فوتبال با دو مقوله مقام و منزلت روبرویم.مقام از طرق مختلف به دست می آید و چیز زود گذری است.اما منزلت در زمان بدست می آید و هیچ وقت از ببن نمی رود.

درادامه تاج رئیس فدراسیون فوتبال کشور نیز با استقبال از برگزاری این دست یادبود و بزرگداشت ها آن را امر واجبی جهت تجلیل از بزرگان ورزش کشور دانست و خاطر نشان کرد:ما از این موضوع استقبال می کنیم و آماده هرگونه همکاری در راستای تکریم مقام بزرگان فوتبال و ورزش کشور هستیم.

وی منش پهلوانی و اخلاق ورزشکاری را خصیصه دکتر فوتبال کشور توصیف کرد و گفت:دکتر ذوالفقار نسب افتخار همه ما در فوتبال کشور است.

تیمور غیاثی، حمید درخشان، محمّد پنجعلی، جواد زرّینچه، حسین کلانی، محمّدرضا زادمهر، مجید حلوایی، بهمن صالح‌نیا، منصور برزگر، ابراهیم دادرس، جهانگیر کوثری، ناصر ابراهیمی، محمّد خاکپور و بسیاری دیگر از چهره‌های آشنای ورزش ایران در این مراسم حاضر بودند.

در پایان از طرف کافه فوتبال و شهرداری منطقه 9 تهران از تابلو و تمبر مخصوص دکتر بیژن ذوالفقار نسب رونمایی شد و همچنین از جمعی از بزرگان عرصه فوتبال کشور نیز تجلیلی به عمل آمد.

منبع: پایگاه خبری اداره کل ورزش و جوانان استان کردستان