جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

هفته فرهنگی در همگرایی ملی موثر است - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

هفته فرهنگی در همگرایی ملی موثر است

هفته فرهنگی در همگرایی ملی موثر است


کردستان

 عبدالمحمد زاهدی در دیدار با رئیس منطقه آزاد انزلی افزود: منطقه آزاد تجاری و صنعتی بانه و مریوان اگر اجرایی شود استان کردستان از نظر صنعتی و تجاری رونق پیدا می کند.
وی ادامه داد: این دو شهر از نظر گردشگری نیز جز دو شهر زیبا و با اهمیت کردستان است.
او اظهار کرد: مطالعات طرح منطقه آزاد بانه و مریوان 10 سال پیش آغاز شده بود اما به هر دلیلی مسکوت ماند که بعدا در دولت یازدهم فعال و مطالعات آن بروز و محدوده آن مشخص شد.
وی ادامه داد: این طرح در دولت و همچنین کمیسیون اقتصادی مجلس مصوب شد و قرار است مهر سال جاری به صحن علنی مجلس برود.
زاهدی به تشریح مزیت های منطقه آزاد بانه و مریوان پرداخت و گفت: این طرح در محدوده دو مرز رسمی باشماق مریوان و سیرانبند بانه قرار دارد.
وی با بیان اینکه مرز سیرانبند دو ماه گذشته گشایش یافته است، افزود: در مرز باشماق مریوان سالانه تا شش میلیون دلار ترانزیت کالا صورت می گیرد.
استاندار کردستان گفت: وسعت منطقه آزاد بانه و مریوان که دو منطقه منفصله با مدیریت واحد است، هشت هزار و 300 هکتار است.
وی بیان کرد: در این منطقه همچون شمال زمین از ارزش زیادی برخوردار است چون زمین ها عمدتا جنگل، مرتع و یا کشاورزی است.
رئیس منطقه آزاد بندر انزلی نیز در این دیدار گفت: هفته آینده دیداری با 13 نماینده استان گیلان در مجلس شورای اسلامی داریم که با آنها برای رای آوردن منطقه آزاد بانه و مریوان رایزنی می کنیم.
رضا مسرور افزود: منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد در شمال کشور است که مساحت آن 9 هزار و 400 هکتار است.
وی اظهار کرد: در حال اجرای طرح توسعه ای به نام بندر کاسپین در این منطقه هستیم که هدف از آن تجارت با روسیه و کشورهای حاشیه دریای خزر است.
به گفته وی این طرح از سال 90 تا 92 متوقف بود اما در سال 93 با توان بخش خصوصی و سرمایه گذاری 300 میلیارد تومانی آغاز شده است.
وی با اشاره به اینکه در این طرح 22 پُست اسکله پیش بینی شده است، اظهار کرد: دو هزار ملیارد تومان دیگر برای اتمام این طرح نیاز است.
مسرور با بیان اینکه دو قوم گیلک و کُرد هم از نظر زبان وهم از نظر ظاهر شباهت های زیادی دارند، ابراز امیدواری کرد که این هفته فرهنگی موجب ارتباط بین دو استان گیلان و کردستان و مردمان آنها شود.
استاندار کردستان در این سفر که به مناسبت هفته فرهنگی استان کردستان در بندر انزلی صورت گرفته است به همراه معاونین خود از طرح های توسعه ای و گردشگری بندر انزلی نیز دیدار کرد.

آدرس کوتاه :