سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

نگاه نظام جمهوری اسلامی به کردستان امنیتی نیست/ تشکیل تیم سوژه‌یابی در مورد شهید و شهادت - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

نگاه نظام جمهوری اسلامی به کردستان امنیتی نیست/ تشکیل تیم سوژه‌یابی در مورد شهید و شهادت

نگاه نظام جمهوری اسلامی به کردستان امنیتی نیست/ تشکیل تیم سوژه‌یابی در مورد شهید و شهادت


استاندار کردستان:

عبدالمحمد زاهدی در شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کردستان که شامگاه امروز در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: اینکه مقام معظم رهبری کردستان را به عنوان یک استان فرهنگی معرفی فرمودند یک تعارف و شعار نبود و ایشان دو هدف مهم از این نامگذاری را داشتند.

به گفته وی، رهبری با این نام‌گذاری خواستند واقعیت فرهنگی بودن کردستان را به مردم کشور و مسوولان نشان دادند چون این استان واقعا استانی فرهنگی است و ادبیات فارسی هم مدیون مترجمان، شعرا و نویسندگان کردی است که به فارسی شعر، کتاب و در مجموع فعالیت‌های فرهنگی داشته‌اند است.

استاندار کردستان با بیان اینکه هر قوم و مردمی ممکن است که یک ویژگی خاص خود را داشته باشند، خاطرنشان کرد: ویژگی بارز مردم کردستان فرهنگی بودن آنها است و با توجه به شناختی که از سایر استان‌ها دارم قاطعانه می‌گویم در هیچ استانی به اندازه کردستان تا این سطح ظرفیت‌های فرهنگی وجود ندارد.

زاهدی اظهار کرد: رهبر معظم ایران از سوی دیگر با این نامگذاری و فرهنگی خواندن کردستان خواستند این موضوع را به مردم و مسوولان کشور بفهمانند که نگاه امنیتی را که نسبت به کردستان از گذشته وجود دارد را بردارند.

استاندار کردستان با اشاره به برخی از تحرکات دشمنان و به شهادت رساندن 5 نفر از بسیجیان طی سال گذشته در کامیاران، اظهار داشت: دشمن با این اقدامات سعی دارد مانع برداشته شدن نگاه امنیتی از کردستان شود، ولی باید بدانند که نگاه نظام به کردستان نگاهی فرهنگی و به دشمنان مردم امنیتی است.

زاهدی با بیان اینکه نگاه نظام جمهوری اسلامی به کردستان امنیتی نیست، افزود: اما متاسفانه هنوز لایه‌هایی از آن نگاه امنیتی در برخی نقاط کشور وجود دارد که باید تلاش کنیم این نگاه کاملا برداشته شود.

*ضرورت توجه به ارتقای سطح کیفی یادواره‌های شهدا

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت توجه به ارتقای سطح کیفی و محتوایی یادواره‌های شهدا در استان خاطرنشان کرد: اگر تعداد یادواره‌ها کم باشد، اما محتوای یادواره‌ها ارتقا پیدا کند از تعدد و افزایش کمی برگزاری یادواره‌ها بسیار ارزشمندتر است.

استاندار کردستان تصریح کرد: متاسفانه در برخی از جاها یادواره‌های شهدا در سطح استان برگزار می‌شود، ولی متاسفانه هیچ هماهنگی با بنیاد شهید برگزار که همین امر موجب شده که از کیفیت لازم برخوردار نباشند.

زاهدی بر بهره‌گیری از ظرفیت کسانی که در سال‌های پیروزی انقلاب و حتی در دوران دفاع مقدس بوده‌اند برای ثبت خاطرات واقعی آن دوران و همچنین نقد و بررسی آثار خلق شده تاکید کرد و اظهار داشت: کسانی که آن دوران را درک کرده و به صورت مستقیم حضور داشته‌اند باید در زمینه نقد آثاری که در قالب کتاب، فیلم‌نامه و غیره تولید شده ورود پیدا کنند تا اگر اشکالاتی وجود دارد را برطرف کنند.

وی با اشاره به اینکه یکی از آثاری که خلق شده شیار 143 بود که از شهدای استان کردستان بود، اما به اسم استان دیگری تمام شد، افزود: برای جلوگیری از تکرار این موارد باید تیمی در راستای شناسایی سوژه‌هایی که در استان وجود دارد تشکیل شود.

 

آدرس کوتاه :