سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

نوای دلنشین دف و یا رسول الله طنین انداز شد - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

نوای دلنشین دف و یا رسول الله طنین انداز شد

نوای دلنشین دف و یا رسول الله طنین انداز شد


نوای دلنشین دف و یا رسول الله طنین انداز شد
به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز کردستان، رییس حوزه هنری کردستان گفت:هفدهمین یادواره عارف نامی کُرد سید بهاءالدین شمس قریشی همزمان با آغاز هفته وحدت از ساعت ‌۲۱:۴۵ در صحن قدیم ‌مسجد جامع سنندج بدون حضور مخاطب برگزار و به صورت مستقیم از شبکه‌های تلویزیونی ملی، استانی و مجازی پخش می‌شود.
 
امین مرادی گفت:یادواره خالق مولودنامه مرحوم سید بهاءالدین شمس قریشی محوری‌ترین برنامه هفته وحدت در استان کردستان است که از سال ۸۴ تاکنون هرسال توسط حوزه هنری در ایام هفته وحدت برگزار می‌شود.

وی کردستان را مهد عرفان ومردم کردستان را از عاشقان و اردتمندان پیامبر اعظم اسلام (ص) و اهل بیت (ع) اعلام کرد و افزود: امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و در جهت رعایت پروتکل‌های بهداشتی این مراسم عرفانی بدون با حضور گروه‌های برجسته مولودی خوانی استان برگزار و با هماهنگی انجام شده با صدا وسیمای مرکز کردستان، به صورت مستقیم از شبکه استانی، شبکه شما و نسیم و همچنین شبکه‌های مجازی پخش می‌شود.

رییس حوزه هنری کردستان گفت: این برنامه در راستای تقویت وحدت و همگرایی است و باتوجه به شیطنت‌های کشور‌های استکباری به رهبری ریبس جمهور فرانسه امانوئل مکرون در قالب آزادی بیان و توهین به ساحت مقدس پیامبر عظیم الشأن اسلام به منظور به تصویر در آوردن عمق ارادت مردم مسلمان کردستان به حضرت ختمی مرتبت محمد المصطفی (ص) برگزار می‌شود.

مرحوم سید بهاء الدین شمس قریشی از عارفان نامی کُرد است که در۱۲۹۳ هجری قمری مصادف با ۱۲۵۰ هجری شمسی در روستای «سه ردی» شهرستان پاوه متولد شد.

وی از همان کودکی با حضور در مکتب اساتید در پاوه، بیاره و سنندج تلمذ کرده و سپس در سنندج به عنوان امام جماعت مسجد «هه ژاره» به امر آموزش و تربیت طلاب علوم دینی مشغول بوده است.

وی در سال ۱۳۶۵ هجری قمری مصادف با ۱۳۲۲ هجری شمسی درسن ۷۲ سالگی در سنندج به لقاء ا... پیوسته و در آرامستان‌آن زمان سنندج «تایله» به خاک سپرده می‌شود.
آدرس کوتاه :