جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

نمایش هه ناسه ی تال (نفس تلخ) - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

نمایش هه ناسه ی تال (نفس تلخ)

نمایش هه ناسه ی تال (نفس تلخ)


نمایش هه ناسه ی تال (نفس تلخ)

 

خلاصه داستان: خانمی گزارشگر که مسائل جانبازان را در بیمارستانها پیگیری می کند خبر شهادت یک خانم جانباز را مخابره می کند و این خبر ما را به جریان زندگی او و نحوه جانباز شدنش میبرد.

گلاویژ احمدی زن غیور کرد، در روستایی مرزی از توابع سردشت با 2 فرزند کوچک خود در غیاب همسرش رحیم که در جبهه های جنگ برای دفاع از کشور میرزمد، زندگی می کند.

روزی که او پس از انجام کارهای منزل و رسیدگی به فرزندان به کوه می رود تا کمی هیزم گردآوری نماید روستای محل زندگیش و چند روستای دیگر اطراف آن بمباران شیمیایی می شود و وقتی به روستا که همه، از اقوام او هستند مراجعه میکند، بار عاطفی نمایش را به خود اختصاص میدهد.

از آن روز به بعد گلاویژ و اندک بازماندگان حادثه که اکنون خود نیز جانباز شیمیایی هستند نه تنها به سرخوردگی و یاس که هدف دشمن است دچار نمی شوند بلکه هیچگاه روستای خود را ترک نکرده و به دفاع از آن می پردازند و به سرپرستی گلاویژ به جمع آوری و ساماندهی کمک های پشت جبهه مشغول می شوند.

در یکی از مراجعات او به ستاد، خبر شهادت همسرش را نیز از سوی فرمانده می شنود اما آن خبر نیز او را از هدفی که دارد باز نمی دارد. در پایان نمایش اخبار شهادت او پس از سال ها تحمل بیماری ناشی از اثرات بمب های شیمیایی اعلام می گردد.

این نمایش قصد رنج و مقاومت کسانی که سالها در دفاع از کشور گمنام زیسته اند به نسل جدید یادآوری کند.

 

عوامل برنامه:

نویسنده: اسعد محمدی

تهیه کننده و کارگردان: علاءالدین حسنی

بازیگران: ارسلان سودمند – فتانه مرادی – هنگامه سبحانی – شهرام صابونی - فریدون حامدی – آزاد پیرخضری - علی یونسی

صدابردار: مهران حرمی

 

هه ناسه ی تال داستانی از پایداری و مقاومت مردم کردستان در سالهای دفاع مقدس به زبان کردی در یک قسمت

از شبکه استانی صدای کردستان