سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

نقش توت‌فرنگی در اقتصاد روستاهای کردستان - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

نقش توت‌فرنگی در اقتصاد روستاهای کردستان

نقش توت‌فرنگی در اقتصاد روستاهای کردستان


تولید توت فرنگی ؛

نقش توت‌فرنگی در اقتصاد روستاهای کردستان

خدای بزرگ را شکر می‌کنم بابت تمام نعمت‌های که به ما ارزانی داشته، خاک حاصلخیز و اقلیم مناسب و امیدوارم که دانش استفاده بهینه و حفظ این منابع را نیز به ما عطا نماید و
تاثیراتی که توت‌فرنگی بروی وضعیت معیشتی مردم و ساکنین این منطقه خصوصا مناطق قطب این محصول داشته است.

در ابتدا بد نیست بدانیم آنچه از دیرباز تاکنون سبب اسکان بشر و ماندگاری آن دریک نقطه خاص جغرافیایی شدە، امنیت شغلی و امنیت غذایی بوده است که سبب عدم مهاجرت اهالی آن منطقه شده، چراکه جابه جای جمعیت‌ها باعث می‌شود که یک منطقه خالی از سکنه و نقطه مقابل تراکم جمعیتی بالای داشته باشد که این خود سبب کاش ظرفیت‌ها و فرصت‌های شغلی می‌شود و در نهایت کاهش درامد سالانه مردمان آن منطقه و دیگر مسائلی که متعاقب آن ظهور می‌یابد.

توت‌فرنگی یکی از توانمندی‌های استان کردستان بوده  که طی چند دهه اخیر تا حدودی توانسته این نقش را ایفا کند و پیشه حدود 13هزار خانوار از مردمان این استان را به خود اختصاص دهد.

توت‌فرنگی محصولی است که سال‌ها خود را با شرایط اقلیمی مناطق کوهستانی کردستان آدابته کرده و این قابلیت را در خود پرورانده که بتواند در این ارتفاعات و زمستان‌های سرد به طور بهینه رشد کند.

همچنین این محصول در اراضی با سطح کم که ممکن است برای هر محصولی اقتصادی نباشد، می‌تواند عملکردی اقتصادی داشته باشد و ضریب اشتغال بالا در کار این محصول کشاورزی از دیگر مزیت‌های‌ آن است‌ که گزینه مناسبی برای مناطق دارای تراکم جمعیتی بالا است.

کار توت‌فرنگی کاری است نه جنسیت می‌شناسد نه سن و سال، زنان و دختران کردستانی سهم عمده‌ای از فعالیت در این بخش را به خود اختصاص داده‌اند و از کودکان گرفته تا افراد سال‌خورده هرکدام بنا برمیزان توان خود در این پیشه سهیم هستند.

چون طبیعت کردستان مناسب تولید این محصول است به طور طبیعی استان‌های دیگر شانس کمتری برای رقابت در تولید این محصول را دارند و این بدان معناست با مدیریت بازار، بازاررسانی به موقع می‌توان از توت‌فرنگی بهرە بهتری گرفته شود.

لذا  شناخت هرچه بیشتر و بهتر توانمندی‌ها، فراهم کردن بسترهای لازم و رفع تنگناهای پیش روی این محصول، ایجاد انگیزه اقتصادی در این قشر، فعالیت رسانه برای معرفی بهتر و بیشتر این محصول و مهمتر از همه، فعالیت‌های فرهنگی در این زمینه، تجلیل  و تکریم از زنان و مردانی که سالیان سال درد و رنج کشاورزی را با جان و دل خریده و عمران و آبادانی برای این خاک و بوم به ارمغان آوردند، طوری که این مردمان احساس شعف و بالندگی کنند! و روستانشینی و تولیدکننده بودن را بانی افتخار و عزت دانسته طوری که نسل‌های آینده به طور خود به خود به این سمت ترغیب شوند.

با این روند بیشتر می‌توان امیدی به توسعه روستایی داشت، چراکه توسعه ملی منوط به توسعه روستا و توسعه روستا منوط به پیشرفت کشاورزی است.

منبع خبرگزاری: فارس

آدرس کوتاه :