رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۳ شهریور ۱۳۹۸

نخستین جلسه اندیشه ورزی برنامه های شبکه استانی کردستان برگزار شد. - نمایش محتوای خبر

 

 

نخستین جلسه اندیشه ورزی برنامه های شبکه استانی کردستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز کردستان:

نخستین جلسه شورای اندیشه ورزی با هدف افزایش کیفیت محتوای برنامه­ها و جلب رضایت و اعتماد مخاطبان در دفتر مدیر کل شبکه استانی کردستان برگزار شد. در این جلسه نخبگان و اساتید دانشگاهی از حوزه های مختلف با نگاهی کارشناسانه و دقیق، وضعیت موجود شبکه استانی را آسیب شناسی کردند و با نقدها و ارزیابی­های خود به ارائه پیشنهادها و انتظارات از حوزه­های مختلف صدا و سیما از جمله تلویزیون، رادیو، خبر و فضای مجازی پرداختند. لازم به ذکر است که این جلسات به صورت منظم ماهانه برگزار خواهد گردید.

دکتر جعفر عبدالملکی مدیر کل شبکه استانی کردستان در این جلسه با اشاره به وضعیت مرکز از آغاز تاکنون، توسعه‌ی کمّی و شروع حرکت‌هایی جدید گفت:  اکنون رسانه به مرحله‌ اثرگذاری نزدیک شده است و ما در دوره‌ی جدید مدیریتی باید شاهد بلوغ رسانه‌ای باشیم.

دکتر عبدالملکی در این جلسه با اشاره به مفاهیم بسیار مهم در دنیای رسانه‌ای امروز  همچون درگیری (Engagement) و مشارکت (Participant) بیان داشت: شبکه استانی کردستان برای جلب رضایت مردم و نظام، باید به‌عنوان یک میانجی عمل نماید و از سوی دیگر، نخبگان نیز باید احساس کنند که در شکبه درگیر هستند و مشارکت دارند.

حامد قادر زاده، دکترای اقتصاد کشاورزی نقش رسانه را بسیار خطیر و اثرگذار دانست و اظهار داشت: در گذشته به کمیت بسیار توجه شد اما کیفیت را فدای کمیت کردند و هدف اصلی صداوسیما باید کاهش اطلاعات نامتقارن و ایجاد اطلاعات متقارن باشد. این هدف باید برای مجریان و عوامل تولید به‌خوبی تشریح شود چرا که جملات و پیام‌هایی که توسط صداوسیما بیان می‌شود، مورد پذیرش عام قرار می‌گیرد.

رشید احمدی رش دکترای تخصصی جامعه شناسی، بحث راجع به سیاست‌گذاری‌های کلان و افق‌ها را در شورای اندیشه ورزی در اولویت دانست و گفت: توجه به مخاطب و نیازهای آنان امری ضروری است و تمامی نخبگان و صاحب‌نظران باید در این شورا امکان حضور داشته باشند و شورای اندیشه‌ورزی می‌تواند در حوزه‌های گوناگون اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... ایجاد شود.

بهروز خیریه دکترای تخصصی زبان و ادبیات فارسی از دیگر مدعوین حاضر در جلسه گفت: مدیریت جدید باید انتظارات سه دسته الف) عامه مردم  ب) صاحبان رسانه  ج) نخبگان را برآورده کند و برای این امر آموزش مستمر و مداوم در بهسازی نیروهای انسانی و رفع خطاها خیلی مؤثر است. همچنین شبکه استانی ابتدا باید به مؤلفه‌های فرهنگی مردم استان کردستان، سپس به مؤلفه‌های سایر استان‌ها و کردهای دیگر توجه کند.

خسرو سینا دکترای تخصصی هنر و معماری جذب مخاطبان متخصص و نخبه را که در استان میزان و سطح قابل توجهی را دارد اولویت شبکه استانی بیان داشت و گفت: در این راستا لازم است که ابتدا نیروهای شبکه استانی به طور مداوم و به تناسب حرفه خود در کارگاه های آموزشی و دوره های آموزشی شرکت کنند چرا که بهترین نیروها می توانند بهرین برنامه ها را تولید کنند همچنین در برنامه­های گفت و گو محور از مجری کارشناس استفاده شود تا مجری بتوانند سوالات مشخص، مرتبط و کاربردی از مدعوین در برنامه مطرح کند.

کاوه قادری دکتری تخصصی روان‌شناسی بر ایجاد تنوع در رویکردهای برنامه سازی شبکه استانی تاکید داشت و گفت: برنامه سازان و تهیه کنندگان نباید به صرف موفق بودن یک برنامه در طی یک سال و یا استقبال مخاطب از یک آهنگ و ترانه، آن را مدام تکرار کنند. همچنین تنها به زبان معیار توجه نشود و با سایر گویشها و لهجه­های زبان کردی نیز برنامه تولید شود.