جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۹

میانگین آمار اعتیاد در دانش‌آموزان کردستانی 13صدم درصد است/وجود 500 معتاد متجاهر در کردستان - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

میانگین آمار اعتیاد در دانش‌آموزان کردستانی 13صدم درصد است/وجود 500 معتاد متجاهر در کردستان

میانگین آمار اعتیاد در دانش‌آموزان کردستانی 13صدم درصد است/وجود 500 معتاد متجاهر در کردستان


دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان:

میانگین آمار اعتیاد در دانش‌آموزان کردستانی 13صدم درصد است/وجود 500 معتاد متجاهر در کردستان

سلیم کریمی دوشنبه‌شب در دیدار اعضای شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان با نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه بحث مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد وظیفه دستگاه و یا نهاد خاصی نیست و همه باید در این زمینه با توجه به ظرفیت‌هایی که دارند ورود پیدا کنند، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین مباحث در بحث مبارزه با اعتیاد ارائه آموزش در راستای ارتقای سطح توانایی جامعه است.

به گفته وی، در همین راستا یک‌هزار و 655 نفر دوره تخصصی سه تا یک هفته‌ای در سطح استان ارائه شده و هلال احمر نیز موظف است که تا پایان سال یک‌هزار و 250 نفر را برای ارائه آموزش به سایر افراد جامعه باید تربیت کند.

وی از توزیع بیش از 416 هزار انواع بروشور، تراکت و غیره در راستای آگاه‌سازی و پیشگیری از اعتیاد در استان خبر داد و اظهار داشت: 7 عنوان کتاب برای طیف‌های مختلف در شورای مبارزه با مواد مخدر در استان تدوین و به چاپ رسیده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان با تاکید بر اینکه تمام کارخانجات زیر 50 نفر کارگر زیر پوشش طرح کاج کاربست مبارزه با اعتیاد قرار گرفته‌اند، اضافه کرد: 2 هزار و 680 دقیقه برنامه رادیویی نیز در همین راستا تولید و پخش شده است.

کریمی با بیان اینکه 6 مرکز ترک اعتیاد در استان دولتی و دارای پوشش بیمه‌ای هستند، گفت: تمام مراکز بر اساس مصوبات مسوولان ستاد مرکزی زیرپوشش بیمه قرار می‌گیرند و بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته 14 کمپ ترک اعتیاد زیرنظر بهزیستی نیز باید از این به بعد معتادین متجاهر را پذیرش کنند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان خاطرنشان کرد: در فصول سرد سال گذشته با تلاش و همکاری دستگاه‌های مختلف به ویزه شهرداری و بهزیستی هیچ مورد مرگ بر اثر سرمازدگی در استان نداشتیم.

ارائه خدمات درمانی به 8500 معتاد

کریمی به فعالیت 62 مرکز متادول درمانی در استان اشاره کرد و اظهار داشت: این مراکز 8 هزار و 500 معتاد را زیر پوشش خدمات درمانی قرار داده‌اند.

وی از وجود 400 تا 500 معتاد متجاهر در استان خبر داد و افزود: 3 هزار و 228 نفر از معتادین و خانواده‌های آنان زیر پوشش آموزش‌های حرفه‌ای قرار گرفته‌اند.

به گفته دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان، تنها تعداد کمی از معتادین استان زیرپوشش حمایت‌های اجتماعی قرار دارند و همین امر موجب شده بازگشت در بین معتادان بعد از درمان درصد بالایی داشته باشد.

کریمی آمار افراد مبتلا به اعتیاد در استان را حدود 20 تا 21 هزار نفر عنوان کرد و اظهار داشت: میانگین اعتیاد در بین دانش‌آموزان در سطح کشور یک‌درصد و در استان کردستان 13 صدم درصد است.

وی از ایجاد شغل برای 150 معتاد بهبود یافته در استان خبر داد و گفت: در زمینه بکارگیری معتادین بهبود یافته در استان اعتماد اجتماعی بسیار پایین است و نبود اشتغال نیز بعد از درمان یکی از دلایل بازگشت دوباره معتادین بهبود یافته به دامن اعتیاد است.

 

آدرس کوتاه :