رونق تولید ملی | شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۸

مولای عشق - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

مولای عشق

مولای عشق


 

مولا نقش امام سجاد در رساندن پیام کربلا

قیام سید الشهداء ابعاد مختلفی داشت كه می توان بخوبی از رفتار و گفتار امام (علیه السّلام) از ابتدای حركتشان از مدینه تا آخرین لحظات عمر شریفشان متوجه آن شد. امور متعددی به عنوان عوامل قیام امام حسین (علیه السّلام) محسوب شده اند كه به بعضی از آن ها اشاره می كنیم:


الف) پرهیز از بیعت با یزید:

یزیدی كه جام شراب را بر حوران بهشتی ترجیح می داد و عاقبت هم بر اثر افراط در شرابخوری از دنیا رفت. یزیدی كه پس از شهادت امام حسین (علیه السّلام) آرزو كرد: «ای كاش بزرگان ما كه در جنگ بدر كشته شدند امروز زنده می شوند و می گفتند: ای یزید آفرین بر تو باد». یزیدی كه به تأسی از پدرش درصدد مسخ تدریجی اسلام بود.


ب) دعوت كوفیان:

اهل كوفه از ایشان دعوت كردند تا برای به دست گرفتن رهبری مردم عراق و تشكیل حكومت اسلامی به كوفه بروند.


ج) اصلاح امت:

امر به معروف و نهی از منكراتی همچون محو سنت ها و رواج بدعت ها عامل بعدی قیام امام بود. به تعبیر دیگر عامل سوم، اصلاح امت اسلامی بود.

 

 

یزید كه بعد از شهادت امام پایه های حكومتش را متزلزل دید، تنها راه فرار خود از سرزنش و شورش مردمی را عوام فریبی و تبلیغات مسموم دانست؛ لذا درصدد ترور شخصیتی امام (ع) و اهل بیت او برآمد و به عنوان اولین مبارزه منفی، امام (ع) و اهل بیت در شام او را «خارجی» نامید و آن ها را به عنوان شورشیان بر خلیفه مسلمین (كه مجازاتشان تبعید و اعدام است) معرفی كرد. و با برپایی مراسم جشن و شادی این جنایت را پیروزی قلمداد كرد و سعی كرد از شناخته شدن حسب و نسب اسرا و اهل بیت امام (ع) بین مردم جلوگیری كند.

متأسفانه مردم شام هم كه اسلامشان را فقط از طریق معاویه و یزید گرفته بودند، بدعت های آن ها را چشم و گوش بسته، احكام الهی محسوب می كردند. این تقلید كوركورانه تا حدی فضاحت بار بود كه حتی معاویه، نماز جمعه را در روز شنبه اقامه كرد و هیچ كس اعتراض نكرد.

دستگاه تبلیغاتی یزید در شام ابتدا توانست حقیقت را پنهان كند؛ لذا اهل شام با پایكوبی و هلهله به استقبال كاروان اسرا و سرهای بر روی نیزه آمدند و آنرا پیروزی سپاه اسلام دانستند.

اگر نقشه یزید در تحریف وقایع عاشورا و تحریف تاریخ عملی می شد امروز عاشورا به جای اینكه الگوی ظلم ستیزی باشد الگوی ظلم ستائی بود.

با در نظر گرفتن شرایط آن زمان است كه وجود كسی به عنوان پیام رساندن عاشورا یك ضرورت تلقی می شود و رهبری این مسئولیت را كسی به عهده نگرفت، مگر حضرت سید السجادین (ع) و زینب (س). و پس از انقلاب حسینی كربلا مرحله ای دیگر از این انقلاب آغاز گردید. این مرحله ضامن به ثمر رسیدن خون سید الشهداء بود. امام سجاد (ع) كه در آن زمان 23 سال بیشتر نداشت، مهم ترین وظیفه خود را زنده نگه داشتن خون شهدای كربلا قرار داد. و از همان روز عاشورا تا آخرین لحظات عمر شریفشان مظلومیت اهل بیت (ع) را یادآور شدند و این غم و اندوه درونی خود را در مناسبت های مختلف آشكار ساختند.