رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

مهارت آموزان 15 ساله در محل کار آموزش می بینند - نمایش محتوای خبر

 

 

مهارت آموزان 15 ساله در محل کار آموزش می بینند

رئیس اداره فنی و حرفه ای بانه عنوان کرد:

مهارت آموزان 15 ساله در محل کار آموزش می بینند

علی علوی افزود: این طرح که تاکید بر مهارت آموزی در محیط کار واقعی دارد با رویکرد ایجاد بسترهای لازم برای اشتغال پایدار و استمرار و تثبیت فرصت های موجود اشتغال است.
وی اضافه کرد: در این طرح اداره فنی و حرفه ای با مکان هایی که پروانه کسب، گواهینامه آموزش فنی و حرفه ای و مجوز لازم از اتحادیه مربوطه دارند، قرارداد منعقد می کند و سه نفر به عنوان کارآموز معرفی و تحت آموزش قرار می گیرند.
وی خاطر نشان کرد: این طرح در قالب استاد شاگردی است اما با دستورالعمل خاص و جدیت بیشتر افراد در کارگاه ها و محل های کار آموزش های مهارتی را می آموزند.
وی اظهار کرد: آموزش در این مراکز برابر استاندارد آموزشی و سر فصل های آموزشی است که از قبل تدوین شده و ساعت ورود و خروج مهارت آموز مشخص است.
وی مهارت های حرفه ای را به 2 بخش فنی و خدمات تقسیم کرد و افزود: رشته برق خودور، برق صنعتی، تعمیر لوازم خانگی، جوشکاری و تعمیر اتومبیل های سواری از جمله رشته های فنی و رایانه، طراحی دوخت از جمله رشته های خدماتی است که با استقبال خوبی مواجه هستند.
علوی تاکید کرد: بیش از 95 درصد افرادی که در شهر بانه مشغول فعالیت های خدماتی هستند جزء مهارت آموزان فنی و حرفه ای هستند که همچنان مشغول حرفه آموزی و تکمیل مهارت های خود هستند.
وی گفت: تفاهم نامه ای در سطح کشوری با وزارت آموزش و پرورش برای آموزش کارآموزان رشته های کار و دانش منعقد شده که دانش آموزان رشته های کار و دانش در کارگاه های فنی و حرفه ای آموزش می بینند.
وی ادامه داد: با وجود تجاری بودن شهر بانه استقبال از همه رشته ها بسیار خوب بوده و جوانان بانه با علاقه و شوق زیاد مهارت های آموزشی را طی می کنند.
وی اظهار کرد: در چهار ماهه اول سال جاری 505 نفر که شامل 338 نفر آقا و 167 نفر خانم در قالب 74 هزار و 868 نفر ساعت آموزش های فنی و حرفه ای را طی کردند.
علوی افزود: در سال گذشته 950 نفر در مرکز فنی و حرفه ای بانه انواع مهارت های فنی و حرفه ای آموزش دیده که از این تعداد 590 نفر آقا و 354 نفر خانم معادل 215 هزار و 428 نفر ساعت آموزش دیدند.
وی گفت: این تعداد از افراد آموزش دیده در 77 حرفه آموزشی، آموزش های فنی و حرفه ای را در کارگاه های ثابت شهری و صنایع روستایی فرا گرفتند و در کارگاه و کارخانه ای که نیاز باشد مربی های فنی و حرفه ای به کارآموزان آموزش های لازم را می آموزند.
وی گفت: سال گذشته در بخش آموزش های روستای جامعه هدف ما روستاهای بخش مرکزی بوده که در روستاهای کوپیچ و سبدلو دوره های برگزار شد و در سال جاری جامعه هدف ما روستاهای بخش ننور است.
رئیس فنی و حرفه ای بانه ادامه داد: در زندان بانه هم برای زندانیان بانه آموزش های برگزار شده است.
به گفته علوی هر رشته دسته بندی و درجه بندی ویژه ای دارد و هر رشته چندین حرفه را در زیر مجموعه خود دارد که مهارت آموزان به ترتیب ای مهارت ها را می آموزند.
به گفته علوی یکی از سیاست های سازمان توجه به بخش خصوصی است که در این راستا افرادی به تاسیس آموزشگاه های خصوصی تشویق می کنیم که در سال گذشته تنها یک آموزشگاه خصوصی در بانه وجود داشته که امسال به چهار آموزشگاه خصوصی ارتقاء یافته است.
وی تاکید کرد: آموزشگاه های خصوصی زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای اداره می شوند و آموزش و شهریه های که از کارآموزان دریافت می شود بر اساس مصوبه سازمان است.
وی با اشاره به کاربردی کردن شعار سال ' اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال' در فنی و حرفه ای گفت: هدف ما آموزش افراد در راستای اشتغالزایی است و یکی از اهداف اصلی شعار سال ایجاد اشتغال است.
این مسئول خاطر نشان کرد: با قول های مساعد فرماندار بانه به زودی میزان مهارت های آموزشی در بانه افزایش می یابد.
علوی با بیان اینکه تجهیزات کارگاهی به مرور زمان مستهلک می شود افزود: امکانات موجود تاحدودی جوابگوی نیاز ما است اما تجهیزات نیاز به تعمیر، تجهیز و به روز رسانی دارد که تاکنون این کار انجام نشده است.
بانه با 158 هزار نفر جمعیت در 270 کیلومتری غرب سنندج واقع شده است.

 

منبع خبرگزاری: ایرنا