رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

مهاجرت روستاییان به شهرها از مهمترین ریشه های آسیب های اجتماعی است - نمایش محتوای خبر

 

 

مهاجرت روستاییان به شهرها از مهمترین ریشه های آسیب های اجتماعی است

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت:

مهاجرت روستاییان به شهرها از مهمترین ریشه های آسیب های اجتماعی است

حجت الاسلام سید مهدی خاموشی روز شنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در کردستان با بیان اینکه مهاجرت روستاییان باری بر شهرها اضافه کرده است افزود: به دلیل نبود زیرساخت های مناسب شهری در حاشیه شهرها و نبود اشتغال، بیشترین آسیب های اجتماعی در این مناطق مشاهده می شود.
وی با بیان اینکه مهاجرت باید کنترل شود و فرد روستایی عزتمندانه در روستا بماند اضافه کرد: در صورتی که روستاییان دارای امکانات و درآمد کافی باشند، دل به مهاجرت به شهرها نمی بندند.
حجت الاسلام خاموشی ادامه داد: هم اکنون در بسیاری از شهرها با سکونت گاه های غیررسمی، حاشیه نشینی و جمعیت های ناهمگون مواجه هستیم و این اتفاق در استان کردستان نیز چشمگیرتر است.
وی با بیان اینکه دغدغه رهبر معظم انقلاب، حل مشکلات حاشیه نشینی و آسیب های اجتماعی این مناطق است افزود: نیاز است نهادها کار فوق العاده ای انجام داده و با کمک وزارت کشور در رفع مشکلات حاشیه نشینی گام اساسی بردارند.

** افزایش امکانات در روستاها با نگاه توسعه ای و ایجاد اشتغال باشد
نماینده ولی فقیه در استان کردستان نیز در این دیدار با بیان اینکه دادن امکانات به روستاها، اصولی و توسعه محور نیست اظهار کرد: افزایش امکانات در روستاها باید با نگاه توسعه ای و ایجاد اشتغال باشد.
آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی ادامه داد: اگر امکاناتی که در اختیار روستاها قرار داده می شود همراه با ایجاد اشتغال و توسعه باشد، بی شک با مهاجرات روستاییان به شهرها مواجه نخواهیم شد.
وی با بیان اینکه باید اجازه دهیم تولید در روستاها بیشتر و مانع ها برداشته شود افزود: به راحتی می توان با ایجاد واحدهای تولیدی کوچک در روستاها، این مناطق را تقویت کرد.
آیت الله شاهرودی به خدمات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: مسکن روستایی نیز باید درآمدزا بوده و فقط برای رفع مشکل اسکان نباشد.
نماینده ولی فقیه در کردستان به مسائل فرهنگی و آسیب های اجتماعی در حاشیه شهرها پرداخت و گفت: بیشتر آسیب های اجتماعی ریشه در مسائل فرهنگی دارد که نیاز است در این راستا کارهای اساسی صورت گیرد.
آیت الله شاهرودی ادامه داد: مناطق حاشیه شهرها به دلیل نا امن بودن بیشتر در معرض خطر و آسیب قرار دارند بنابراین در بُعد فرهنگی نیاز به تلاش بیشتری است.
وی با بیان اینکه دشمن از طریق ماهواره، اینترنت و فضای مجازی همواره در صدد لطمه زدن به جوانان و جامعه اسلامی است اضافه کرد: تهاجم فرهنگی بسیار جدی است و همه باید مراقب این ترفند دشمن باشیم.
وی با بیان اینکه سیاست های اشتباه در روستاها باعث افزایش مهاجرت و ایجاد حاشیه نشینی در شهرها شده است افزود: باید در روستاها به جای ایجاد رفاه به فکر ایجاد درآمد و اشتغال باشیم؛ چرا که در این صورت است که شاهد مهاجرت روستاییان به شهرها نخواهیم بود.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان به جمعیت 80 هزار نفری ناحیه منفصل شهری نایسر اشاره کرد و گفت: این منطقه با وجود جمعیت زیاد هنوز از امکانات اولیه زندگی محروم است که این مهم خود باعث ایجاد نابسامانی و افزایش آسیب های اجتماعی شده است.
آیت الله شاهرودی اضافه کرد: مسئولان باید تلاش کنند ضمن برخوردار کردن مناطق حاشیه شهر در کردستان از امکانات رفاهی، زمینه ایجاد اشتغال آنان را فراهم کرده تا شاهد افزایش آسیب های اجتماعی مانند قاچاق، بیکاری، اعتیاد و فحشا نباشیم.
وی به شعار سال 96' اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال' اشاره و اظهار کرد: امیدواریم در سال جاری، تولید به حدی باشد که به واردات و تولیدات کشورهای دیگر نیازمند نباشیم.
دیدار با استاندار کردستان، امام جمعه سنندج و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان، از دیگر برنامه های سفر یک روزه رئیس سازمان تبلیغات اسلامی به این استان است.

 

منبع خبرگزاری: ایرنا