رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

معرفی جاذبه های دیدنی استان کردستان - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

معرفی جاذبه های دیدنی استان کردستان

 

 

 

اورامان (هورامان):

هورامان ناحیه وسیعی است که سراسر جنوب استان کردستان را دربر گرفته و یکی از مناطق خوش آب و هوای استان کردستان است که با توجه به کوهستانی بودن از نظر استعداد ها و توانمندی های گردشگری و مواهب خدادادی دارای ویژگی های نادری است که می تواند موجب جذب گردشگران خارجی و داخلی شود .

برخی از این چشم انداز ها و جاذبه های گردشگری در هورامان شامل چشم انداز دربند دزلی و ارتفاعات و دامنه ای سرسبز آن ، آبشار ملور مناطق پیرامون آن که دارای آبی زلال است حاصل ذوب برف های ارتفاعات بالادست آن است زینت بخش کوه های این منطقه ، چشم انداز مزارع پلکانی و معماری سنگی و روستا های پلکانی شکل .

اماکن زیارتی هورامان تخت عبارتند از :

پیر شالیار و پیره وه ت و پیر محمد غیبی و پیر خالد و پیر کومسایی و پیر محمد رستم در مرکز هورامان تخت .

ماموستا صیدی سرپیر . بابا شیخ حسین رودبر.  بابا بیدو و شیخ روح الله در غرب کماله . صحابی هه وار دول و ...

 

 

مسجد هاجر خاتون

مسجد و زیارتگاه هاجر خاتون یکی از مهم ترین مسجد های شهر سنندج محسوب می شود که توسط عارف حاج شیخ شکر الله مشهور به شهباز سنه دژ در محله قدیمی سرتپوله شهر سنندج ( همکنون خیابان صلاحالدین ایوبی) بازسازی و توسعه یافت و موقوفات زیادی را برای این مجموعه در نظر گرفت . همکنون مسجد هاجر خاتون یکی از جاذبه های گردشگری و زیارتی شهر سنندج می باشد .

این امامزاده به صورت مجموعه ای شامل سه حیاط با فضاهای مجاور، مقبره، مسجد و آرامگاه مشایخ و بزرگان سنندج است .

 

تالاب آب شیرین زریبار ( کردی : زرێبار )

در فاصله ۳ کیلومتری غرب شهر مریوان، در استان کردستان ایران و از مکان های دیدنی و گردشگری این استان است. آب تالاب شیرین است و از تعدادی چشمه کف جوش و بارش تأمین می شود. در بیشتر زمستان ها سطح دریاچه کاملاً یخ می بندد. این تالاب در طول جغرافیایی ′۸°۴۶ و عرض جغرافیایی ′۳۲°۳۵ و ارتفاع ۱۲۸۵ متری از سطح دریا واقع گردیده است. طول دریاچه زریوار حدود ۵ کیلومتر و عرض آن حدود ۱٫۶ کیلومتر است. وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداکثر عمق آن ۵/۵ متر است .

تالاب زریبار یکی از منحصر به فرد ترین دریاچه های آب شیرین در جهان بشمار می رود و کلیه شرایط جامع یک تالاب بین المللی را داراست و حتی مواردی از رفتار و عملکرد برخی از موجودات مشاهده می گردد که تاکنون مطالعه و یا اعلام نشده است که نیاز به بررسی بیشتر را می طلبد .

 

امکانات و تسهیلات برای گردشگران

خرید از بازارچه مرزی باشماق در فاصله ۱۶ کیلومتری

نمایشگاههای صنایع دستی

پارکینگ کنار دریاچه

هتل چهار ستاره زریوار در کنار دریاچه

هتل چهار ستاره نوروز در مریوان

ستاد های اسکان مهمانان در تعطیلات عید و تابستان

وجود دریاچه زریوار و نفوذ توده های مرطوب زمستانی و بهاری در مریوان، تاثیر فراوانی در مرطوب و معتدل شدن هوای این ناحیه دارد، رطوبت هوا و بارش های مناسب در این منطقه موجب ایجاد پوشش گیاهی زیبایی در این ناحیه شده است .

وجود دریاچه زریوار در میان جنگل های انبوه و زیبای بلوط و گونه ها مختلف درختان جنگلی، سرزمین با شکوه را در غرب ایران پدید آورده است و آن را به مهم ترین جاذبه گردشگری غرب کشور تبدیل کرده است .

 

 

بازار سنندج

در دو طرف خیابان انقلاب قرار گرفته و در سال 1046هـ ق همزمان با مرکزیت یافتن شهر سنندج به عنوان مرکز حکومت اردلان ها ساخته شده است . پلان این بازار به صورت مستطیل بزرگی است که در اثر خیابان کشی دوران حکومت پهلوی به دو بخش تقسیم شده و بخش شمالی آ ن بازار سنندجی و بخش جنوبی آن بازار ، صف نام گرفته است . با وجود مراکز خرید جدید این بازار همچنان موقعیت و ارزش خود را از لحاظ تجاری حفظ نموده است .
بازار سنندج ، بازاری بزرگ در مرکز این شهر است . در این بازار جنس های گوناگونی فروخته می شود . این بازار قدمتی تاریخی دارد .

 

قرآن نگل

یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری استان کردستان است و نزد مردم منطقه ابعاد معنویی این اثر، ارزشی بسیار دارد. روستای نگل به دلیل وجود این قرن، روزانه میزبان صد ها تن از مشتاقان و علاقه مندان آثار مذهبی و تاریخی است. طول خود قرآن 38 ، عرض آن 21 و قطر آن 13 سانتی متر است .

خط قرآن کوفی و دارای نقطه و اعراب و در قسمت سر سوره ها و شماره های آیات مطلا و مزین به نقوش گیاهی است. بر اساس شواهد موجود، شیوه نگارش و اعراب گذاری آن، احتمال می رود این قرآن در سده های چهارم یا پنجم هجری قمری نگاشته شده باشد. صفحات قرآن ضخیم و به علت تشابهی که با پوست دارد، در بین مردم به پوست آهو شهرت یافته است. قطع قرآن، رحلی بزرگ، جلد آن چرمی و به رنگ آن قهوه ای تیره است .

 

روستای باباگرگر

در روستای " بابا گرگر "، در 18 کیلومتری شمال شرقی شهرستان قروه (قوروا)، در فاصله چند صد متری این مدفن چشمه ای جوشان همیشه می خروشد که به آن " دنگز " (دهنز، دکنز) می گویند که یکی از مهمترین چشمه های آب معدنی آذربایجان (قرار گرفته در ترکیب استان فعلی کردستان) است.

این چشمه که از دل زمین می جوشد ، در استخری عمیق و مدور به محیط 200 متر جمع می شود و منظره جالبی ایجاد می کند . این چشمه پر آب دارای آبی است که رنگ آن مایل به سرخ است و در بعضی مواقع به رنگ زرد مایل به لیمویی در می آید . آب این چشمه به علت وجود املاح معدنی به ویژه گوگرد ، رنگین است . ظاهراً این آب برای امراض سودایی و پوستی مناسب است . این نوع آب ها از دسته آب های کلرو بیکربناته مخلوط گازدار و دارای طعم مخصوصی اند و در ترکیب خود انیدرید کربنیک داشته و آرام بخش هستند و در درمان سوء هاضمه و دیگر بیماری های دستگاه گوارش و نیز راشیتیسم و درمان تورم مؤثر می افتد . علاوه بر اینها چشمه آب تلخ پیر صالح در محدوده شهرستان بیجار  برای درمان بیماری های رماتیسمی مفید است .

چشمه ای جوشان با خواص درمان بیماری های پوستی. بین روستا های باباگرگر و قزلجه کند می باشد مسیر رفتن به آن از طریق قروه - دلبران - طوغان می باشد .

 

 

تنگیز
" تنگیز " لغتی در ترکی باستان به معنای رودخانه بزرگ، دریاچه و دریا بوده ، معادل آن در ترکی نو ، " دنیز " (در ترکی چوواشی، " تنگیر ") می باشد .

این چشمه مورد توجه اهالی محل و مسافران است و همه ساله افراد زیادی از سایر شهرستان ها و استان های هم جوار برای درمان بیماری های پوستی و گوارشی به این چشمه مراجعه می کنند . چشمه دنگیز و امامزاده باباگرگر و برجستگی مربوط به اژدها در کنار آن ، از مکان های طبیعی و تاریخی و از قابلیت های جهانگردی و زیارتی مناسب این بخش از آذربایجان و فعلا یکی از جاذبه ها و تفرجگاه های مهم استان کردستان محسوب می شود .

 

غار کرفتو

غار کرفتو در سینه یک رشته کوه آهکی در شمال دره ای عمیق قرار گرفته است آثار متعددی از پناگاه ها و دخمه ها و حفره هایی دیده می شوند که در کنار غار اصلی قرار دارد . موقعیت غار به گونه ای است که به طور کلی بادگیر نیست و در زمستان دامنه جنوبی را نمی پوشاند در حالی که 500 متر دور تر و در جنوب شرقی غار بادگیر بوده و برف آن را می پوشاند ، در سویی دیگر دره کوه دیگری وجود دارد که به علت القا شکل بودن طبیعی آن مردمان اطراف به آن سه دختران می گویند که ارتفاع آن با رشته کوه مورد نظر یکسان است .

 

قلعه حسن آباد سنندج

صداقت وجود را می توان از سنگ های یک حصار، قلعه یا یک خانه پرسید چون آنان نشانه ای از ماندگاری یک ملت هستند .
در لابه لای توفان ناملایمات مدرن، بهر رسیدن به یکی از نشانه های تاریخی در کردستان کافی است که از شهر سنندج حدود ۵ کیلومتر به طرف جنوب غربی شهر حرکت کرده و به روستایی به نام حسن آباد می رسیم تا از آن مکان ، آثار باقی مانده از یک قلعه را روی تپه ای به ارتفاع ۲ هزار و ۴۰۰ متر به تماشا بنشینیم ، آثاری که از سال ۷۴۶ ه .ق تا ۱۰۵۴ ه .ق ۱۲ ، نفر از حاکمان اردلان بر آن قلعه حکمرانی کرده اند ، تا این که در سال ۱۰۴۵ ه .ق سلیمان خان اردلان ، قلعه را متروک اعلام کرده و به جای آن شهر سنندج را بنا کرد و مرکز فرمانروایی اردلان ها را به این شهر انتقال داد . از حاکمان نامداری که در قلعه حسن آباد حکومت کرده اند ، می توان هلوخان و احمدخان و بنیانگذار حکومت اردلان ، امیرحسن خان را نام برد . طرح و نوع ساخت قلعه به گونه ای است که نشان دهنده ساخت آن در زمان قبل از حکومت امیرحسن خان است . تنها راه ورودی به قلعه در قسمت جنوب تپه قرار دارد و دیگر قسمت های تپه به صورت صعب العبور بوده و دسترسی به قلعه اصولاً غیرممکن است . برای محافظت بیشتر از ساکنان قلعه حسن آباد ، منازل مسکونی و تجهیزات نظامی حصاری قطور و بلند دور تا دور شهر را احاطه کرده بود . حصار مذکور برای حفاظت و دفاع از خطرات تهاجم دشمن ساخته شده بود .

 

قلعه قم چقای

قلعه قم چقای در 45 کیلومتری بیجار و روی یکی از کوه های بلند منطقه قرار دارد . موقعیت جغرافیایی این قلعه به دو دلیل از هیبت و عظمت خاص برخوردار است ؛ نخست آن که از یک سو به دره ای مشرف است که در قدیم به دره شاهان شهرت داشت و تیعه های بلند و هولناک این کوه با پرتگاه های مخوف و بلند ، بالا رفتن از آن و رسیدن به دژ را بسیار دشوار می کند . از سوی دیگر ، از جنوب غربی ، جنوب شرقی و شرق نیز به پرتگاهی دیگر مشرف است . از این رو ، ایجاد استحکامات برای این قلعه لازم نبود . اما در سمت شمال که پشته از ارتفاع کم تری برخوردار است ، بقایای دیواری عریض و محکم از سنگ لاشه با ملات و برج های نیم استوانه موجود است . دروازه قلعه در این سمت قرار دارد . بقایای این حصار یاد آور دیوار های تخت سلیمان و احتمالا به دوره ساسانی تعلق دارد .

آبیدر

آبیدَر ( کردی : ئاویهر ) نام کوهی است مشرف به شهر سنندج در غرب ایران با ارتفاعی حدود ۲۵۵۰ متر .
کوه آبیدر به عنوان یکی از تفرجگاه های اصلی مردم شهر سنندج به شمار می رود . برخی از مکان های گردشگری مشهور آن عبارت اند از کانی شفا ، ماماتکه ، گویزه کویر ، خضر زنده ( خیرزنه ) ، تاقه دار ، امیریه ، هفت آسیاب ، بان شلانه ، کچک ( سنگ ) قرآن ، کانی کچک و قله آبیدر که پناهگاهی هم برای کوهنوردان در آنجا ساخته شده است . آن چه مورد محبوبیت این کوه شده است ، نزدیکی آن به شهر سنندج ، بلند بودن آن نسبت به تپه های اطراف و از همه مهم تر ، وجود چشمه های زیر زمینی فراوان آن می باشد . در واقع واژه آبیدر ( آب به در ) به معنی جایی است که از آن آب فراوان تراوش می کند . نزدیکی این کوه به شهر تا آن حد است که در دامنه آن احداث مسکن صورت گرفته و هم اکنون نیز در جریان است . افراد بسیاری ( به ویژه در تعطیلات ) به این تفرجگاه می روند و از منظره شهر سنندج دیدن می کنند .

ارتفاع آن ۲۰۵۰ متر از سطح دریا می باشد که در بالای قله تخت آن یک جان پناه برای استفاده کوهنوردان احداث شده است و در حال حاضر مشغول به ساخت تله کابین در مسیر بین پارک کودک و قله آن می باشند .
یکی از بزرگ ترین باغ های این مجموعه باغ امیریه می باشد که بزرگ ترین سینمای رو باز ( تابستانه ) کشور در این باغ جای گرفته است . این مجموعه از قدیم الایام تفریحگاه مردم سنندج بوده و کوه آبیدر دارای محبوبیت خاصی میان مردم است .