سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۷ مرداد ۱۴۰۰

مطالعه و آمار جمعیتی اطلاعات، پایه برنامه ریزی های توسعه محور است - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

مطالعه و آمار جمعیتی اطلاعات، پایه برنامه ریزی های توسعه محور است

مطالعه و آمار جمعیتی اطلاعات، پایه برنامه ریزی های توسعه محور است


استاندار کردستان بیان کرد:

مطالعه و آمار جمعیتی اطلاعات، پایه برنامه ریزی های توسعه محور است

عبدالمحمد زاهدی، در جلسه شورای راهبردی جمعیت و شورای ثبت احوال کردستان در سالن شهدای گمنام استانداری افزود: به منظور تصمیم گیری و برنامه ریزی دقیق باید تحولات جمعیتی به صورت دقیق شناسایی، تحلیل و نتیجه گیری کرد و علاوه بر آن هم اکنون دولت از طرح ها و راهکارهای علمی در این حوزه استقبال می کند.
وی ادامه داد: اجرای طرح کارت ملی هوشمند کلید ورود به هنگام سازی تحولات جمعیتی بوده که با اجرایی شدن آن تمامی جابجایی های جمعیت در جامعه به صورت دقیق و با کمترین خطا مورد بررسی قرار می گیرد.
استاندار کردستان گفت: همچنین برای اینکه جابجایی های جمعیتی به صورت آنلاین در کارت های هوشمند ملی انجام یابد، باید تمامی خدمات اجتماعی، پزشکی، ثبت احول، مالی و اقتصادی در قالب خدمات کارت هوشمند ملی قرار بگیرد.
صدور کارت هوشمند ملی به عنوان نخستین کلید ورود به دولت الکترونیک از چند سال گذشته در کشور آغاز شده که تاکنون در کردستان 620 هزار فقره از این کارت صادر شده است.

**رفع تفاوت نسبت جنسی تولد نوزادان در بیجار و سروآباد نیازمند اقدامی علمی است
استاندار کردستان با بیان اینکه تفاوت نسبت جنسی نوزادان تولد یافته در شهرستان های بیجار و سروآباد نگران کننده است افزود: رفع این تفاوت نیازمند اقدامی علمی از سوی نهادهای ذیصلاح است.
به گفته زاهدی، دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل امور اجتماعی استانداری کردستان سریعا باید مقدمات انجام پژوهش های علمی این تفاوت را شناسایی و در نسبت به رفع آن اقدام کنند.
طبق اعلام اداره کل ثبت احول کردستان در شورای راهبری جمعیت، به صورت میانگین در ازای هر 100 دختر 105 پسر در کردستان متولد می شوند که این آمار عادی است؛ اما این آمار در بیجار شامل 116 نوزاد پسر در قبال 100 دختر و در سروآباد نیز 96 پسر در قبال 100 دختر است.

** برخورد با طبابت های غیرمجاز حرفه ای در کردستان ضروری است
استاندار کردستان نسبت به برخورد با طبابت های غیرمجاز حرفه ای در استان تاکید کرد و افزود: این طبابت ها هم اکنون باعث افزایش مرگ و میر نوزادان شده است.
زاهدی افزود: در صورتی که با این پدیده برخورد نشود در آینده سلامت جامعه به خطر می افتد و لازم است تمامی دست اندرکاران این حوزه به صورت جدی وارد ارایه راهکارهای برای برخورد با این موضوع شوند.
طبق اعلام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی در شورای راهبری جمعیت، میانگن مرگ و میر نوزادان در کردستان 11 مورد برای یک هزار نوزاد متولد شده است؛ میانگین کشوری نوع مرگ و میر 15 مورد در هر یک هزار تولد است.
طبابت های غیرمجاز در خصوص باروری از عمده دلایل این مرگ و میرها در استان مطرح شد.
طبق سرشماری نفوس و مسکن سال 1395، جمعیت کردستان یک میلیون و 603 هزار و 11 نفر است که از این تعداد 70.8 درصد در مناطق شهری و 29.2 درصد هم در مناطق روستایی استان ساکن هستند.

 

منبع خبرگزاری : ایرنا

آدرس کوتاه :