جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

مصرف کودشیمایی در کردستان۴۶ درصد کاهش پیدا کرد - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

مصرف کودشیمایی در کردستان۴۶ درصد کاهش پیدا کرد

مصرف کودشیمایی در کردستان۴۶ درصد کاهش پیدا کرد


رییس سازمان جهادکشاورزی کردستان:

کریم ذوالفقاری شامگاه شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی استان که با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در سالن شهدای دولت استانداری تشکیل شد، گفت:  قبل از سال ۹۰ مصرف کود شیمایی دراستان ۱۲۰ هزار تن بود امروز این میزان به ۵۵ هزار تن به عبارتی حدود ۴۶ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه تولید محصولات کشاورزی در استان به سمت تولید محصول و خاک سالم حرکت کرده است، عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی استان سال گذشته ۱۱۴ نمونه از محصولات کشاورزی استان مورد آزمایش قرار داد که حدود ۹۰ درصد از آنها سالم بودند.

وی اظهارداشت: در طول چند سال اخیر اقدامات مطلوبی در حوزه آب، خاک، سموم و کود و حفظ نباتات استان انجام شده است.

رییس سازمان جهادکشاورزی کردستان با اشاره به اینکه کردستان یکی ازبهترین استان های کشور در مصرف بهینه آب است، بیان کرد: میزان تولید محصولات کشاورزی در هرهکتار از اراضی استان بیشتر از میانگین کشوری است.

ذوالفقاری ادامه داد: میزان تولید محصول کشاورزی به ازای هر مترمکعب مصرف آب در دشت های ممنوعه اسان ۲.۱ کیلوگرم است.

وی با اشاره به اینکه محدودیتی برای تجهیز اراضی کشاورزی به سیستم آبیاری نوین وجود ندارد، اضافه کرد: سالانه حدود ۵ هزار هکتار از اراضی استان مجهز به سیستم آبیاری نوین می شوند.

وی با بیان اینکه منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان بهترین منطقه برای ایجاد درختان مثمر است، عنوان کرد: در صورت موافقت با کشت محصولاتی در این منطقه تعهد می دهیم اراضی را واگذار نکنیم بلکه فقط حق بهره برداری را به متقاضیان اعطا کنیم.

رییس سازمان جهادکشاورزی کردستان بیان کرد: میزان اراضی مستعد در منطقه حفاظت شده مذکور ۳ هزار و ۴۰۰ هکتار است که در صورت اعطا حق بهره برداری این اراضی برای ۱۷۰ نفر شغل مستقیم ایجاد می شود.

 

آدرس کوتاه :