جهش تولید | چهارشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۹

مصرف سالانه 80 هزار تن بذر در کردستان/ تولید 4920 تن تخم‌مرغ در کردستان - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

مصرف سالانه 80 هزار تن بذر در کردستان/ تولید 4920 تن تخم‌مرغ در کردستان

مصرف سالانه 80 هزار تن بذر در کردستان/ تولید 4920 تن تخم‌مرغ در کردستان


رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان عنوان کرد:

مصرف سالانه 80 هزار تن بذر در کردستان/ تولید 4920 تن تخم‌مرغ در کردستان

کریم ذوالفقاری شامگاه دوشنبه در جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان کردستان، اظهار کرد: دو برابر شدن اعتبارات بخش کشاورزی موجب دلگرمی کشاورزان در سطح استان شده که واقعا جای تقدیر دارد.

وی با بیان اینکه برنامه‌های سال آینده سازمان جهادکشاورزی استان نیز تدوین شده ولی به تصویب نرسیده است، خاطرنشان کرد:‌ 5 مورد از برنامه 11گانه ستاد ملی اقتصاد مقاومتی به صورت مستقیم به جهاد کشاورزی مربوط است.

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان، بحث امنیت‌ غذایی مهم‌ترین برنامه جهاد کشاورزی در برنامه‌های ملی اقتصاد مقاومتی است و برنامه‌های استان نیز بر همین اساس تعریف شده است.

وی با بیان اینکه ضریب خوداتکایی گندم بیش از 11 میلیون و 800 هزار تن در کشور در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: سهم استان از این میزان 588 هزار تن است که در حال حاضر بیش از این میزان در استان تولید گندم داریم.

وی سهم استان کردستان در تولید چقندرقند را 68 هزار تن عنوان کرد و افزود: سهم کردستان در بحث محصول سیب‌زمینی 348 هزار تن و دانه روغنی 2 هزار تن است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه در رسیدن به هدف‌گذاری در بحث تولید دانه‌های روغنی در کردستان مشکل داریم، گفت: براساس قولی که از سوی وزارت نیرو داده شده بود، باید در مرداد ماه از محل پایاب سد زیویه برای تولید 770 هکتار کشت که 400 هکتار آن کلزا است داده می‌شد که متاسفانه تحقق نیافت.

وی خاطرنشان کرد: همین عدم تحقق وعده موجب شد، امسال کلزا را از دادیم و اگر در زمینه باغات این محدوده نیز که یک هکتار آبیاری تحت فشار صورت گرفته قدم اساسی برداشته نشود آن را نیز از دست خواهیم داد.

به گفته وی، برای اجرای این مهم بیش از 13 هزار میلیارد تومان هزینه شده است که باید با برنامه‌ریزی درست ضمن جلوگیری از هدر رفت این سرمایه مانع از ناامیدی کشاورزان شویم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان برنامه‌ریزی ملی در بحث طیور را برابر با 2 میلیون تن در سطح کشور عنوان کرد و گفت: سهم کردستان از این میزان 72 هزار تن است که ظرفیت تولید 100 هزار تن را داریم.

وی به هدف‌گذاری تولید 5 هزار و 300 تخم‌مرغ در قالب طرح‌ها و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در کردستان اشاره کرد و اظهار داشت: سال گذشته 4 هزار و 920 تن تخم‌مرغ در استان تولید شده است.

تولید 68 هزار تن چقندرقند

وی در ادامه با اشاره به تولید 68 هزار تن چقندر قند در سطح استان، گفت: خوشبختانه با ممنوعیتی که در بحث واردات شکر خام صورت گرفته هیچ مشکلی در زمینه مصرف چقندرقند نداریم و صاحبان کارخانه‌ها منت کشاورز را برای خرید محصولشان می‌برند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان سهم استان در بحث تولید جو را براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته برابر با 35 هزار تن عنوان کرد و افزود: امسال به این عدد رسیده‌ایم و قطعا مشکلی در این خصوص در راستای تحقق برنامه نداریم.

به گفته وی، مشکل اصلی استان در تحقق برنامه‌های تعیین شده در رسیدن به رقم مشخص در تولید 10 محصول استراتژی کشور را در دو محصول ذرت و دانه کلزا است.

وی در ادامه با بیان اینکه کردستان در زمینه مکانیزاسیون از استان‌های برتر در کشور است، گفت: در بحث تعداد تراکتور رتبه چهارم و در سایر ماشین‌آلات نیز در رده ششم کشوری هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد: در استان کردستان سالانه 80 هزار تن مصرف بذر داریم که عمدتا آبی بوده و 13 هزار تن بذر بوجاری شده نیز به کشاورزان فروخته می‌شود.

تولید 15 هزار تن بذر بوجاری شده در کردستان

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته 15 هزار تن بذر بوجاری شده در استان تولید شد که مورد استقبال کشاورزان نگرفت و به نوعی روی دست جهاد کشاورزی باقیمانده از این رو باید در تولید این بذر میزان خرید و فروش را مد نظر قرار دهیم.

وی با بیان اینکه 32 هزار هکتار از سطح زیرکشت گندم در کردستان در حال حاضر آبی است، اظهار کرد: 513 هزار هکتار سطح زیرکشت گندم دیمی است.

وی توسعه کشت گلخانه‌ای را از اولویت‌های مهم دولت دانست و افزود: تولید برخی محصولات گلخانه‌ای در مناطق غرب کشور به دلیل نرخ تمام شده انرژی توجیه اقتصادی ندارد، ولی در حال حاضر گلخانه‌های بسیار خوبی در سقز و سنندج وجود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر 17 هکتار محصولات گلخانه‌ای در سطح استان وجود دارد و 25 هکتار دیگر نیز اجرا شده و قرار بود به فارغ‌التحصیلان داده شود، اما به دلیل نداشتن وثیقه این مهم محقق نشد.

منبع خبرگزاری: فارس

 

آدرس کوتاه :