رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

مصرف برق در کردستان به مرز هشدار رسید/ مشترکان مصرف خود را مدیریت کنند - فرکانس هاي پخش سیما

 

 

فرکانس هاي پخش تلویزیون

مصرف برق در کردستان به مرز هشدار رسید/ مشترکان مصرف خود را مدیریت کنند

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان خبرداد:

مصرف برق در کردستان به مرز هشدار رسید/ مشترکان مصرف خود را مدیریت کنند

محمد مصطفی نجفیان افزود: سقف مصرف برق استان برای سال جاری از سوی شرکت توانیر 443 مگاوات ابلاغ شده که با افزایش دمای هوا این میزان در روزهای اخیر به 441 مگاوات رسیده است و در صورت عدم رعایت الگوی مصرف و صرفه جویی لازم، اعمال خاموشی اجتناب ناپذیر خواهد بود.
وی گفت: هم اکنون مصرف برق کشور در ساعات اوج مصرف به 52 هزار و 600 مگاوات رسیده است و هشدار های لازم از سوی وزارت نیرو و توانیر به مشترکان داده شده است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان اظهار کرد: پیک مصرف برق استان در شب و از ساعت 20 الی 24 اتفاق می افتد و با توجه به اینکه این مصرف بیشتر مربوط به مشترکان خانگی است، انتظار می رود شاهد همکاری بیشتر شهروندان در این ساعت از شبانه روز باشیم.
وی با بیان اینکه 85 درصد مشترکان برق استان در بخش خانگی هستند و حدود 50 درصد از مصرف برق استان در این بخش مصرف می شود افزود: از این رو اعمال برخی اقدامات از جمله خاموش کردن لامپ های اضافی، تعویض لامپ های رشته ای و پر مصرف با لامپ های کم مصرف و LED و نیز موکول کردن استفاده از وسایل پر مصرف به ساعات غیرپیک می تواند تا حد زیادی به پایداری شبکه کمک کند.
نجفیان ادامه داد: در ساعات روز به ویژه از ساعت 11 الی 15 نیز با به مدار آمدن وسایل سرمایشی پر مصرف مانند کولر گازی و نیز پمپاژهای آب کشاورزی فشار مضاعفی به شبکه وارد می شود و مصرف برق به حدود 400 مگاوات می رسد.
وی گفت: انتظار می رود مشترکان اعم از خانگی و کشاورزی با تنظیم کولر گازی روی 25 و نیز پیشگیری از استفاده بی رویه از پمپاژها در این ساعات مسئولیت بیشتری از خود نشان دهند.
مدیرعامل شرکت برق کردستان بیان کرد: عملکرد کنتورهای سه زمانه دیجیتالی به گونه ای است که در صورت مصرف در ساعات اوج مصرف، هزینه برق مصرفی بسیار بیشتر از ساعات عادی و کم باری خواهد بود و مشترکان در صورت موکول کردن زمان استفاده از لوازم پر مصرف به ساعات کم باری شبکه، می تواند از تخفیف محاسبات در نرخ تعرفه ها نیز برخوردار شوند.
وی افزود: شرکت توزیع نیروی برق استان تمام سعی خود را جهت عبور از فصل پیک بدون اعمال خاموشی به کار می گیرد و این موضوع به ویژه در روزهای پیش رو بدون همکاری و همیاری مشترکان میسر نمی شود و انتظار می رود مشترکان توجه بیشتری داشته باشند و با رعایت الگوهای مصرف به ویژه در ساعت اوج مصرف امکان تأمین برق پایدار و مستمر را فراهم آورند.

 

منبع خبرگزاری: ایرنا