سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

مشکلات گندم کاران کردستانی را باید جدی گرفت - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

مشکلات گندم کاران کردستانی را باید جدی گرفت

مشکلات گندم کاران کردستانی را باید جدی گرفت


مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی گفت:

مشکلات گندم کاران کردستانی را باید جدی گرفت

در راستای خرید دانه های روغنی 683 هکتار مکان یابی شد 570 هکتار عقد قرارداد برای کشت انجام شد و 1172 تن به متوسط 2599 پیش بینی عملکرد در تولید داریم .

محمد صالح احمدی افزود: در شهرستان کامیاران برداشت انجام شده است وضعیت مزارع خوب است 95 تا 100 درصد مزارع مریوان به مرحله برداشت رسیده است مراکز خرید تعاون روستای برای انجام مراحل خرید تعیین شده است که بلافاصله خرید شروع شود .

وی گفت: انجام هماهنگی های خرید بعد از برداشت برای سال آینده که با توجه به ابلاغیه 2 هزار هکتاری از موارد پر اهمیت است که باید با جدیت کامل انجام و پیگیری شود .

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی تاکید کرد: در برخی از شهرستان ها سامانه بعد از خرید وجود دارد و بلافاصله در کمترین زمان ممکن پرداخت ها انجام می شود در حال حاضر همه مراحل کاشت، داشت، برداشت و خرید رصد شده است و آمادگی خود را برای زیر کشت بردن 2 هزار هکتار در سال آینده اعلام می داریم .

وی با اشاره به دستور کار دوم جلسه در رابطه با وضعیت کشت بهاره گفت:در راستای کشت گندم برنامه ابلاغیه برای گندم آبی و دیمی 522654 هکتار ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی است که  554600 هکتار کشت اجرایی شده است .

وی افزود: در بحث جو آبی و دیمی نیز با توجه به ابلاغیه 27878 هکتار ،26775 هکتار کشت اجرایی شده است که در راستای کشت نخود پاییزه و انتظاری نیز 3590برنامه ابلاغیه از سوی وزارت خانه است که 5/138 هکتار اجرایی شده است .

احمدی وضعیت مزارع را مناسب عنوان کرد و یاداور شد: در حال حاضر مزارع سبز گندم مناسب است و عملکرد یک تن و نیم در هکتار گندم قابل قبول است .

وی خاطرنشان کرد: امسال 100 هزار هکتار کشت نخود انجام شده است که طی بازدید های به عمل آمده توسط کشاورزان نخود کار پیشرو، بازدهی عملکرد این مزارع مطلوب و قابل قبول می باشد .

وی خرید بذر، بذرکار،کمباین و کود را عامل مهم در عملکرد با کیفیت  نخود عنوان کردو گفت: تحولی ویژه در تناوب نخود و گندم ایجاد شده است که متوسط برداشت نخود دیم 350 کیلوگرم در هکتار در کشت بهاره است اما در مورد نخود انتظاری 700 کیلو گرم در هکتار متوسط برداشت بوده است.

احمدی تاکید کرد:پیش بینی سطح زیر کشت، تولید و خریدگندم استان در سال زراعی 95-94  گندم آبی 33200 هکتار و 521400 گندم دیم است که در پیش بینی میزان تولید گندم 156040 هکتار گندم آبی و 729960 گندم دیم که در مجموع 886000پیش بینی 770000 تن میزان خرید است .

وی در پایان افزود: عدم پرداخت به موقع وجه خرید تضمینی در سنوات گذشته ، وجود دلالان خرید گندم، و اجاره ایی بودن اراضی کشاورزی از مشکلاتی است که گندمکاران کردستانی با آن مواجه هستند و باید نسبت به حل این مشکلات اقدامات اساسی انجام شود .

 منبع خبری: روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان

 

آدرس کوتاه :