رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

مشق عشق - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

مشق عشق

مشق عشق


 

اربعین حسینی، جویبار همیشه جاری عاشورا، روز شهادت حماسه سازان و اربعین، روز زیارت مرقد عاشورا سازان است. عاشورا، خروش خون حسین(ع) است و اربعین، پژواک این فریاد ظلم شکن است.

عاشورا و اربعین، نقطه ابتدا و انتهای عشق نیست؛ بلکه چله عارفانه تشییع سرخ علوی است.

عاشورا تا اربعین، نقطه اوج عشق حسینی است و در این چهل روز، حسین(ع) تنها سخن محافل است تا در طول عمر انسان، بهانه بیداری و ظلم ‏ستیزی باشد.

 

 

عاشورا، زمانه خون و ایثار است و اربعین، بهانه تبلیغ و پیمان. در عاشورا، حسین(ع) با تاریخْ سخن گفت و در اربعین، تاریخ پای درس حسین(ع) نشست.

عاشورا روز کشت "خون خدا" در کویر جامعه ظلم‏زده است و اربعین، آغاز برداشت نخستین ثمره آن.

آری، اربعینْ فرصتی برای اعلام همبستگی با عاشوراست. هر اربعین حسینی، قاصد حماسه ای ماندگار، پیامدار استعلای ایمان، نشانه‏ای از شکوه عشق، و برگ همیشه سبزی بر درخت هماره سرخ شهادت است.

اربعین یک واژه نیست؛ کتابی قطور و پرماجراست. کتابی که گذر زمان و حادثه‏های زمین، هرگز نمی‏تواند نوشته‏های آن را محو کند و البته کهنگی در آن راه ندارد.

اربعین، هنرنامه مصوّر آرمان گرایی و حق یاوری است. اربعین، نشانه‏ای بر اعتلای دین و بالندگی زمزمه‏های دعا و تلاوت قرآن در شب عاشورای حسینی است.ر

اربعین، صدای عدالت و صداقت، و شاخه‏های درخت آزادگی است که از خاک کربلا روییده و تا ژرفای روزها و روزگاران ریشه دوانیده است.

اربعین، جویبار همیشه جاری و سرخ تاریخ، و جوشش چشمه‏های خون خداوند از چهار سوی عالَم است.

 

 

اربعین به معنای چهلم است.

اربعین بیستم ماه صفر است که چهل روز بعد از روز عاشورا است. مسلمانان در این روز مراسم سوگواری به یاد حسین بن علی، نوه پیغمبر اسلام(ص) و ۷۲ تن از یارانش را که در روز عاشورا به دست لشکریان یزید کشته شدند، برگزار می‌کنند. در مناطق مختلف مراسم عزاداری برگزار می‏شود. در تقویم رسمی ایران این روز تعطیل می‌باشد. همه ساله در اربعین حسینی مسلمانان دنیا در کربلا محل دفن حسین و یارانش جمع می‌شوند و به عزاداری می‌پردازند در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۱میلیون نفر در کربلا گرد هم آمده بودند.

سوگواری محرم

در ایران سوگواری بیشتر در ماه‌های محرم و صفر و به ویژه اربعین برگزار می‌شوند. معمولاً هر مجلس روضه از دو بخش زنانه و مردانه تشکیل می‌شود. برخی روضه‌ها ممکن است کاملاً زنانه باشند و گاه کاملاً مردانه. مجلس روضه ممکن است در خانه تشکیل شود و یا در تکیه ها، مساجد و حسینیه ها برپا شود.که مجلس روضه معمولا با قرائت قرآن شروع می شودو از سخنرانی و ذکر مصیبت هم تشکیل می شود.

شك نیست كه برگزاری مراسم عزاداری، بستری ارزشمند برای ارتقای دانش و بینش عمومی در مورد نهضت عاشورا و اهداف والای امام حسین(ع) است، این مهم محقق نمی شود مگر با بهره گیری از سخنرانان آگاه و مطلع كه توانایی تبیین دقیق و صحیح فلسفه قیام عاشورا را داشته و روحیه ایثار و همبستگی ملی را به شایستگی تقویت كنند.

هر انسان متدین، ولایت مدار و عاشورا شناسی باید در شرایطی كه آسیب های متفاوتی به مجالس عزاداری راه یافته، نگران بوده و اقدامات و راهكارهای عملی را برای رفع آن ها داشته باشد.

خلأ تبیین و تشریح فلسفه قیام عاشورا یكی از آسیب های جدی و اساسی مجالس عزاداری است كه می بایست مورد توجه برگزار كنندگان این مجالس قرار گرفته و در راستای رفع آن تلاش های لازم صورت گیرد.
به این منظور می بایست بهترین شیوه های عزاداری را انتخاب كرد و در پیش گرفت، ارایه اطلاعات دقیق و صحیح در مورد فلسفه عاشورا و نهضت امام حسین(ع) و آشنا كردن اقشار مختلف مردم با مكتب زلال حسینی، تكلیفی است كه بر عهده مسوولان برگزاری مجالس عزاداری امام حسین(ع) بوده و آسیب زدایی از این مراسم را در پی خواهد داشت.

محرم و ایام عاشورا یكی از بهترین فرصت هایی است كه در اختیار فرهنگ و مكتب ایران و ایرانیان قرار دارد تا با بهره گیری از آن روحیه ایثار، فداكاری و همبستگی ملی همگان ارتقا یابد.

توجه به سلامت عزاداری های ماه محرم ضرورتی انكارناپذیر است، این موضوع در طول تاریخ مورد عنایت ویژه قرار داشته و می بایست امروز نیز فلسفه و سیر حقیقی وقایع كربلا و فعالیت های سیدالشهدا را مورد توجه داشت تا از بروز تحریف و بیان وقایع خلاف واقع، جلوگیری شود.

به دلیل همین تاثیرگذاری، در طول تاریخ همواره دشمنان به دنبال تحریف بوده و هستند تا تاریخ اسلام را نادرست جلوه دهند طی چند سال اخیر نیز برخی از اغواگران و جاهلان، فعالیت های نادرستی در مراسم عزاداری محرم داشته اند و آسیب هایی به این مراسم وارد شده است كه موجب نگرانی است و به فعالیت ها و اقدامات جدی نیاز دارد.
بی تردید بهره گیری از سخنرانان مطلع ومجرب راهكاری برای رفع ضعف ها و آسیب های مراسم عزاداری امام حسین(ع) در ماه محرم است.

سخنرانان می بایست راه و روش صحیح قیام عاشورا را در این ایام زنده نگه داشته و اطلاعات اقشار مختلف را در این زمینه ارتقا بخشند. برای حفظ ارزش های تاریخ اسلام، باید در مجالس مختلف از هرگونه تحریف جلوگیری كرده و فعالیت های سخنرانان و مداحان به گونه ای باشد كه كوچك ترین خللی به اصل واقعه عاشورا و فلسفه قیام امام حسین(ع) وارد نشود. سخنرانان باید در مجالس سخنرانی ابا عبدالله الحسین(ع) با بیان صحیح فلسفه قیام آن امام بزرگوار و شكل گیری نهضت عاشورا، زمینه ارتقای رشد و آگاهی های شركت كنندگان در مراسم را فراهم آورند.
امام حسین(ع) چراغ هدایت و كشتی نجات است و می بایست هیات های مذهبی در ایام عزاداری به این مساله به خوبی توجه كرده و این چراغ را برای هدایت و راهنمایی نسل های بشر نورانی و درخشنده نگه دارند.

عوامل برنامه:

تهیه کننده: فرهاد مرادی

دستیار: اکبر گلی

تصویربردار: سامان پارسیان

صدابردار: فرزاد مرادی

تدوین: گلاله قوامی

منشی صحنه: سروه بشری

نویسنده: فرهاد مرادی