سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

مسولان استان از کار گردان مستند « A 157 » تجلیل و تقدیر کردند - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

مسولان استان از کار گردان مستند « A 157 » تجلیل و تقدیر کردند

مسولان استان از کار گردان مستند « A 157 » تجلیل و تقدیر کردند


تجلیل از کارگردان A157

 بهروز نورانی پور با ساخت مستند « A 157 »  توانست در بهمن ماه سال جاری سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر  را کسب کند به همین مناسبت عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان و ابوالقاسم امان اللهی مدیر کل صدا و سیمای مرکز کردستان با همراهی مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس حوزه هنری استان، مشاور استاندار کردستان، رئیس خانه مطبوعات استان و جمعی از فعالان فرهنگی و سینمایی و با همت انجمن تجلیل از مفاخر از بهروز نورانی پور تجلیل کردند.

در این مراسم استاندار کردستان با اشاره به ظرفیت های بالای فرهنگی و هنری این استان، عنوان کرد: استان کردستان در اکثر رشته های هنری از جمله موسیقی، سینما و حتی صنایع دستی سرآمد کشور است. بررسی اجمالی جغرافیای نیروی انسانی در کره خاکی نشان می دهد که اقوام مختلف هر کدام دارای مشخصه ای هستند و مردم استان کردستان نیز در حوزه هنر شهره هستند.

امان اللهی مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان نیز در این مراسم گفت: فرهنگ از مولفه هایی است که اگر از جامعه ای گرفته شودآن جامعه دچار بحران خواهد شد.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار با نخبگان کردستان که فرمودند من امروز نمایشگاهی از انسانهای نخبه و فرهنگی را دیدم گفت: به حق استان کردستان با اصیل ترین مردمان ایران  دارای چنین ویژگیهای بارزی است.

امان اللهی با اشاره به اینکه کردها به عنوان قدیمی ترین اقوام ایرانی، اولین قومی هستند که تمدن را به معنای واقعی داشته اند، افزود: اگر فرهنگ و هویت جامعه ای حفظ نشود ان جامعه اسیب خواهد دید و یکی از عواملی که می تواند فرهنگ را حفظ کند رسانه ای مانند سینما است.

به گفته وی بهروز نورانی پور با کسب این عنوان بزرگ، یک سفیر واقعی از فرهنگ کردستان است و صدا و سیمای مرکز کردستان همواره حامی هنرمندان استان است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان هم در این مراسم با اشاره به ظرفیت های بزرگ فرهنگی و هنری استان گفت: مردم کردستان مردمی متمدن هستند و یکی از شاخص های تمدن فرهنگ است که کردستان در ان سرامد است.

حجت الاسلام رحیم جعفری بیان کرد: فرهنگ و هنر با زندگی و حیات مردم کردستان امیخته است و این استان سهم بزرگی در تعالی فرهنگ و هنر کشور دارد.


بهروز نورانی پور کارگردان فیلم فیلم مستند A 157 و برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر نیز در این ایین گفت: خدا را سپاس می کنم که امشب در خانه ام و در زادگاهم در سنندج، آموزگارانه قدردانی و قدردان شناسی را به من اموختید.


او گفت: امشب جای پدرم را خالی می دانم کسی که دوست داشت هر چه را اموزش می دهد خوب اموزش دهد و من از او قدر شناسی و زندگی را اموختم.


او با اشاره به اینکه سینما یک پدیده بزرگ و جریان ساز است گفت: موفقیت بنده در کسب این عنوان نتیجه تلاش و همراهی همکاران و دوستان بنده در حوزه سینما در استان است و بنده به نمایندگی از همه فیلمسازان استان این عنوان را کسب کرده ام


فیلم مستند 157 A آخرین ساخته بهروز نورانی پور، فیلمساز جوان و مطرح کردستانی است که سیمرغ بلورین سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم فجر را کسب کرده است.
فیلم مستند 157 A روایتی است از زندگی سه دختر در اردوگاه های جنگی است که بر سر دو راهی قرار گرفته اند و باید میان ماندن و راه دوم تصمیم بگیرند.
عوامل این فیلم عبارتند از تهیه کننده، کارگردان، تحقیق و پژوهش متن: بهروز نورانی پور، فیلمبردار: مهدی آزادی، صدابردار: بهنام شیخ احمدی، تدوین: کامران جاهدی، صداگذار: والا میرانی، مدیر تولید: گلاویژ خان
بهروز نورانی پور متولد سال ۶۰ سنندج است. وی فعالیت هنری خود را با عکاسی در سال ۱۳۷۴ از انجمن سینمای جوانان ایران دفتر سنندج آغاز کرد و در سال ۱۳۸۲ تحصیلات آکادمیک خود را در رشته کارگردانی سینما به پایان رساند
نورانی پور تاکنون فیلم هایی همچون «سفیران کوچک»، «آخرین آرزو»، «تلنگری در خاموشی»، «ایستاده بمیر»، «میعاد در لجن» و «دلتای صلح»،«ملاقات به سبک ایرانی»، «اینجا برف ها آب نمی شوند»، «جنایت در سکوت» و... را کارگردانی کرده است.
وی همچنین تله فیلم «صدای ضعیف سکوت» و مجموعه مستندهای «ساز دهنی»، «رمضان ایرانی»، «من ایرانی» و... را ساخته است.
جایزه بهترین فیلم مستند از جشنواره فیلم «رویش»، جایزه بهترین فیلم مستند از جشنواره فیلم «سینما حقیقت»، جایزه بهترین فیلم مستند از جشنواره فیلم آوا، جایزه بهترین فیلم کوتاه از جشنواره فیلم «ایدز» تهران، جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی از جشنواره فیلم تهران، جایزه از جشنواره تولیدات مراکز استان های صدا و سیما، جایزه ویژه کمیته بین الملی صلیب سرخ جهانی، جایزه بهترین تحقیق و پژوهش متن از جشنواره فیلم منطقه ای کوسالان از جمله جوایزی است که وی تاکنون دریافت کرده است.

آدرس کوتاه :