رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

مستند عشق زندگی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

مستند عشق زندگی

مستند عشق زندگی


Loading the player...

سحرگاه است و خورشید قله کوهها را با نور خوش رنگش سرخ فام نموده است. مسلمانان اورامی بر طبق سنت گذشتگان خود وصیت می کنند تا بعد از وفات شان هر سال در آینه ای از روزهای پاییر سال در منزلشان جلسه ختم قرآن برگزار شد و کلام الله طنین انداز آبادی گردد.

قاریان حافظان قرآن و طلبه های جوان اورامان پس از نماز سحرگاه در منزل ایشان جمع می گردند و یک جزء از کلام الله مجید را با آهنگی خاص قرائت می کنند.

پس از تلاوت قرآن فاتحه ای توسط حاضرین نثار روح آن مرحوم می گردد. قاریان گلویی به چای داغ تازه می کنند.

طبق رسوم پیشینیان برای مجلس صبحانه ای نذری تدارک دیده شده است صبحانه ای حلیم گونه از گندم و گوشت نیم کوب که در منطقه به کشکک معروف است. حلیم را باید تا صبح پخت و هم زد که ته نگیرد و قوام یابد.

سفره های پهن می گردد و ظرف های حلیم بین قاریان قسمت می شود. دیگ ها نیز بین اهالی روستا پخش می شود هیچ کس بی نصیب نمی ماند.

اورامی خودکفاست و اکثر مایحتاج را به دست و بازوی توانای خود تولید می کند. یکی از صنایع دست باف پارچه لباس کردی چوخه ورانک، تن پوش مردان اورامی است. بافت این پارچه به شیوه کاملا سنتی انجام می پذیرد و از پشم نوعی خاص از نژاد بزر است و مه ره ز نامیده می شود.

پای افزار مردان کرد، گیوه ای است که کلاش نام دارد. کلاش زیبا و ظریف است و کار دست. کلاش مخصوص منطقه کوهستانی طراحی شده تا پا در آن ایمن باشد و راه رفتن در کوه سهل و آسان.

در نزدیکی حاشیه سبز سیروان همیشه خروشان، مردمان روستاهای ناو، ژیوار، سلین، دلبر آماده برداشت انار گردیده اند.

جلو منازل و خانه باغهای روستا، خانواده ها مشغول دان کردن انارهای شکسته و ترک خورده هستند تا دانه های سرخ انار به رب خوشرنگ و طعم بسیار خوشی تبدیل گردد.

انارهای سرخ و سالم چیده می شوند و از راه سخت کوهستان با مشتقی فراوان راهی بازار می گردد و انارهای ترک خورده که دانه های سرخشان خودنمایی می کنند برای دان کردن و تبدیل کردن به رب چیده خواهند شد.

کاک فتح الله رستمی و برادرش محمود سالها قبل در باغی که از پدرشان به یادگار مانده در حرکتی تازه با همت و دانش خویش و با بهره گیری از تجربه به صورت محدود اقدام به کاشت نهال های مرکبات نموده اند.

باغداران و کشاورزان اورامی برای ادامه حیات از هیچ تلاشی کوتاهی نمی کنند و تمامی همتشان نیز نگه داشتن زندگیست.

سال تولید: 1390/01/01

عوامل برنامه:

نویسنده: علی گودرزی، کلثوم عثمان پور، کورش پاکی

گوینده: علی گودرزی، مریم نشیبا

تصویربرداران: فردین باتمانی، لقمان احمدی، خلیل خضری

صدابردار: مانی هاشمیان، حسین مجیدزاده

تدوینگر: کورش پاکی، پیمان رستمی

دستیار تهیه: لقمان احمدی، ماری زری

بازیگران: هیوا بهروش