رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

مستند زمستان تنها نیست - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

مستند زمستان تنها نیست

مستند زمستان تنها نیست


 

در نگرشی کلی به کردستان و موقعیت جغرافیایی آن که باعث به وجود آمدن طبیعت کوهستانی و سرد سیر این منطقه شده است و همین مسئله همواره اثرات همه جانبه ای بر زندگی مردم آن ناحیه گذارده است، به نحوی که حتی آداب و رسوم مردم این ناحیه را تحت تأثیر قرار داده است. تأثیر آب و هوای سرد بر مردم منطقه به حدی است که مردم از تابستان در فکر تهیه آذوقه زمستانی خویش هستند.

موقعیت جغرافیایی منطقه باعث شده کشاورزان و دامداران در فصول گرم سال به کار کشاورزی و دامداری بپردازند و در فصل زمستان که به علت سردی هوا فعالیت های کشاورزی عملاً غیر ممکن  می شوند به استراحت بپردازند و فرصتی بیابند برای اجرای مراسمات سنتی خود مثل جشنها و عروسی ها و رفت و آمد های خانوادگی، و به این ترتیب ارتباط خانوادگی و عشیره ای خود را پایدار ترسازند.

وحدت و یکپارچگی فرهنگی مردم این مناطق که از اصیل ترین اقوام ایرانی نژاد محسوب میشوند هرچند بین مراسمات و سنت های مردم مناطق یاد شده نیز تفاوت هایی دیده می شود اما این مسئله خود بر زیبایی و تنوع فرهنگ مردم این منطقه می افزاید.

شکار در زمستان در مناطق کوهستانی کردستان که با طبیعتی با صفا، دشت های فراخ و جنگل های وسیع، طبیعتی بکر و زیبا را رقم زده است و همواره ساکنان کردستان در طول سال، به ویژه در زمستان ها، ایام فراغت خود را با شکار و صید می گذرانند از جاذبه های بی نظیر زمستان و فصل سرما محسوب می شود.

در شب های سرد و طولانی زمستان، خانه های گرم و صمیمی روستائیان حال و هوای دلپذیر و لذتبخش دارد. مردم کرد در فصل زمستان (که فصل استراحت آن ها محسوب می شود) هر شب در منزل یکی از بستگان جمع می شوند و به انجام بازی های فرح بخش زمستانی می پردازند و در مراسم شب نشینی و بازدیدها و سرگرمی های مرسوم و بازی های سنتی بسیار رایج است. همچنین قصه هایی که از گذشتگان به یادگار مانده و سینه به سینه حفظ شده توسط بزرگان فامیل بازگو می شود. افسانه " کرد اوغلی یا پسر صیاد " یکی از این موارد است.

همچنین ترانه ها و اشعار عامیانه کردها درباره زمستان و پیامد های آن بگونه ای است که آنان برف، باران، یخبندان و سرما را سرچشمه خیر و برکت می دانند؛ برف را نشانه سپید بختی و باران را مظهر طراوت طبیعت می دانند، از این رو بخشی از ترانه ها و سرود هایشان متأثر از مظاهر زمستان است.

 

عوامل برنامه:

نویسنده: علی گودرزی، کلثوم عثمان پور

گوینده: علی گودرزی، مریم نشیبا

تصویربرداران: فردین باتمانی، خلیل خضری

صدابردار: مانی هاشمیان، حسین مجیدزاده

تدوینگر: کورش پاکی، پیمان رستمی

دستیار تهیه: لقمان احمدی، ماری زری

بازیگران: هیوا بهروش