رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

مستند روستای دیوزناو - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

مستند روستای دیوزناو

 

استان کردستان در سال هاي اخير در زمينه احداث مجتمع هاي پرورش ماهيان سردآبي رشد بسيار خوبي کرده است و اکنون چندين مجتمع پرورشي در اين استان فعال است روستاي ديوزناو يکي از روستاهاي سرسبز استان کردستان است اين روستا يکي از مراکز پرورش ماهي و شيلات در استان کردستان نيز است چشمه دائمي و فصلي از عمده استعدادهايي هستند که به عنوان   ظرفيت هاي توليد انواع گونه هاي با ارزش آبزيان در استان کردستان مورد نظر است .

پس ازگذشتن از راههای صعب العبور در دامنه رشته کوههای شاهو ،در جنوب غربی استان کردستان در منطقه اورامانات روستای به نام " دیوزنا و " با قد متی فراوان قرار دارد.به علت وجود قلل مرتفع وگرمسیری بودن این منطقه،مردم این روستا پاییز کم رنگی را تجربه می کنند وهرگز بارش برف را به تماشا ننشسته اند. باوجود طبیعت خشن ومعماری خاص وفرهنگ سنتی ،زندگی با امید واستقامت،در جریان است

مجتمع پرورش ماهيان سردآبي سيروان به عنوان يکي از بزرگترين مجتمع هاي کشوراست .  اين مجتمع در محدوده روستاي ديوزناو شهرستان سروآباد با ظرفيت توليد سالانه يک هزار و 500 تن ماهي قزل آلاي رنگين کمان احداث مي شود که شامل دو فاز است که فاز اول به ظرفيت 380 تن و 1200 تن است. اين طرح در هر ثانيه هشت مترمکعب آب نياز دارد که با اختلاط آب چشمه هاي موجود در محل رودخانه سيروان تامين مي گردد اشتغالزايي اين طرح را يک هزار و 125 نفر به طور مستقيم و غير مستقيم برآورد مي كنند . 38 مزرعه پرورشي 10 تني در فاز اول اين مجتمع تعبيه شده که هر مزرعه شامل شش باب استخر دو در 20 در جمع به مساحت 240 مترمربع و يک باب ساختمان مسکوني و سرايداري با زيربناي 140 مترمربع در دو طبقه است استان کردستان با ظرفيت زيادي که در حوزه آبخيز دارد بدون شک استعداد جذب سرمايه گذاري بيشتري را در فعاليت هاي بخش پرورش ماهي دارد که از يک سو هدايت علاقه مندان به سمت اين فعاليت و از سوي ديگر کمک دستگاههاي اجرايي مي تواند سبب رونق اين حوزه شود و در اقتصاد منطقه اثري مثبت داشته باشد.

 

عوامل برنامه:

تهیه کننده: مسعود رخ زاد

نویسنده: کورش پاکی – کلثوم عثمان پور

ویراستار: ماری زری

تصویربردار: ارسلان بهمنی – حمدی فیروزی

دستیار تصویر: آزاد عبدالهی – منوچهر فتحی

گویندگان: علی اکبر گودرزی – مریم نشیبا

صدابردار: مریم ژگان

دستیار تهیه: شاهو شکیبایی

صدابردار پرتابل: شهرام احمدپناه – شاهرخ محمدی – آکو خلیلی

تدوین و تیتراژ: کورش پاکی