رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

مستند در مسیر گاورود - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

مستند در مسیر گاورود

مستند در مسیر گاورود


Loading the player...

اینجا باول است و ما هنوز در این بزرگ روستا.

در بعضی از روستاهای حاشیه گاورود اماکن متبرکه امامزاده ها و مساجد قدیمی وجود دارند. اساسا مردم این منطقه اعتقادی عمیق و راسخ به اولیاء خدا دارند از آن جمله می توان به امامزاده جهان آرا خاتون در روستای باوله اشاره کرد.

مسجدها، جزء لاینفک ساختار روستاهای حاشیه گاورود به شمار می آیند به طوری که در این منطقه نمی توان روستایی را یافت که مسجد در آن وجود نداشته باشد. روستاهای بدون لوله کشی آب و برق شاید، اما روستاهای بدون مسجد، هرگز.

مسجدها فقط محل اقامه نماز جمعه و جماعت نیست. مساجد معمولا محل تجمع اهالی برگزاری اعیاد و سوگواری و مرکز فعالیت های اجتماعی سیاسی و فرهنگی روستا به شمار می آید.

گاورود در حاشیه باوله عریض تر و پر آب تر می باشد چنین به نظر می رسد که علاوه بر آب گاورود توسعه کشاورزی ادوات کشاورزی مدرن و اهتمام به روشهای نوین کشاورزی در اینجا طبیعت زیبا و سرسبز باوله نقش بسزایی دارد.

انواع درختهای چنار، بید و سنجد چشم انداز زیبا و دیدنی به روستای باوله بخشیده است به طوری که هر بیننده ای را شاد و مجذوب می کند. بی تردید این از تلاش و سخت کوشی کشاورزان باوله حکایت می کند.

کار در روستاها با حضور زنان گره خورده است. در روستاها به ندرت فعالیتی را بتوان یافت که زنان در آن نقشی نداشته باشند بیشتر فعالیت زنان در روستا برای رفع نیازمندی های خانواده بوده و کمتر برای معاش و سودآوری می باشد. با وجود این زنان در قالب کارگاههای کوچک روستایی نیز به فعالیت اشتغال دارند از این نوع کارگاهها می توان به کارگاه قالی بافی در روستای باوله اشاره کرد. کار در کارگاههای قالی بافی برای زنان نوعی فعالیت اقتصادی محسوب می شود و چه خوب می بود فقط و فقط اگر در این کارگاهها قوانین کاری رعایت و اجرا می شد.

تولید رب به عنوان فرآورده غذایی در این فصل از سال در اکثر روستاهای حاشیه گاورود مرسوم  است. در تولید رب به شیوه سنتی پس از شستشوی گوجه ها آنها را در ظرف هایی ریخته و با دست له می کنند سپس آنها را در دیگ های بزرگ ریخته و می جوشانند و سرانجام می شود رب محلی. ربی که نیاز خانواده را در زمستان تامین می کند.

جویهای کوچک آب از میان مزارع می گذرد اینها به نسبت توافقی میان کشاورزان سهمیه بندی نشده و هر کدام در ساعتی مشخص از آن برای کشاورزی بهره می برند.

این نوع توزیع آب از سالهای بسیار دور بین کشاورزان مرسوم بوده و هنوز نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

گشت و گذار در باوله را به پایان می بریم اگرچه مختصری بود از باوله. اگرچه ناتوان بودیم اما باید به راه خود ادامه دهیم.

 

سال تولید: 1392

عوامل برنامه:

نویسنده: علی گودرزی، کلثوم عثمان پور، کورش پاکی

تصویربرداران: فردین باتمانی، لقمان احمدی، خلیل خضری

صدابردار: مانی هاشمیان، حسین مجیدزاده

تدوینگر: کورش پاکی، پیمان رستمی

دستیار تهیه: لقمان احمدی، ماری زریجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
مستند زیبایی است سعید ۱۳۹۷/۱۲/۲۴ ۲۰:۳۰

سعید
مستند زیبایی است
پست شده در ۱۳۹۷/۱۲/۲۴ ۲۰:۳۰