رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

مستند ترانه زندگی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

مستند ترانه زندگی

مستند ترانه زندگی


 

در گوشه ای دیگر، خرمنی از گلهای زرد، دامن چین چین بهار را زراندود کرده گویی زمین همه ثروتش را اینجا خرج کرده است.

این پل چوبی که بر سینه رود قد کشیده است شاید قدیمی ترین عکسی باشد که رهگذران به خاطر دارند و سالهاست که قابل اعتمادترین مسیر رسیدن است از کوهی به کوه دیگر.

آبشار فرصتی برای خوش و بش با همسایه های رنگارنگش ندارد و همه عذر او را می پذیرند چون فرصت زندگی کوتاه است و راه دریایی شدن دراز و کسی نمی تواند این عشق را از او بگیرد.

اورامان ما را در آغوش گرفته همچون دایه ای دلسوز که ما را می فهمد و ما به شانه هایش اعتماد می کنیم و اضطراب هایمان را به دامنش می سپاریم و خود را به سیروان لحظه های روان می سپاریم.

حاشیه سیروان سرشار از مردمانی است که برای تفریح به اینجا آمده اند خانواده هایی که لذت زندگی در طبیعت را تجربه می کنند و جوانانی که رازهای نهان خود را به گوش شنوای سیروان می سپارند. سیروان پرخروش جای مناسبی برای تمرین تیم های قایقرانی کردستان است.

قایق رانان با پیچ و خم رود همراه می شوند تا خود را برای مسابقات و کسب افتخار آماده سازند و وجود چشمه های متعدد که به سیروان می ریزند این مکان را جایگاه مناسبی برای ایجاد مجتمع پرورش ماهیان سردآبی ساخته است.

اینجا مجتمع پرورش ماهیان سردآبی پالنگان است که حدود 30 خانوار کامیارانی و پالنگانی در این مزارع مشغول زندگی، کار و پرورش ماهی قزل آلا می باشند.

کریم عزیزی یکی از پرورش دهندگان موفق ماهی در منطقه است که مدت 4 سال است به همراه خانواده به این کال مشغول می باشد.

آموزش های لازم و تجربه چند ساله سبب گردیده که مزرعه رونق داشته باشد و تلاش و کوشش خانواده به همراه رعایت اصول بهداشتی کافی سالانه 8 الی 10 تن قزل آلا را به بازارهای فروش عرضه می دارد.

کار از صبح زود پس از خوردن صبحانه آغاز می گردد و مردمی که پالنگان آمده اند برای خرید ماهی قزل آلا مراجعه می کنند و اعضای خانواده عزیزی ماهی را پاک کرده و تمیز تحویل مشتریان می دهند.

حوضچه ها باید هفته ای یکبار پاکسازی شوند تا آلودگی به دیواره سیمانی آنها نماند. همه در این کار شرکت می کنند. کار دیگری که روزانه باید انجام شود جداسازی ماهی های بزرگ و کوچک از هم است تا ماهی های بزرگ برای فروش به بازار سپرده شوند و باقی آنها باز هم تحت مراقبت باشند.

هر روز 2 بار به ماهیان غذا داده می شود تا به حد و اندازه مطلوب برسند و آماده فروش شوند.

کریم عزیزی با سرمایه اولیه 500 هزار تومان و تسهیلات بانگی 6 میلیون تومانی به همراه شریکش این کار را آغاز کرده اند و علاوه بر درآمد کافی توانستند نقش شایانی در اقتصاد منطقه داشته باشند.

خانواده از صبح تا شام همراه و همکارند و شب هنگام آرامش را در کنار یکدیگر تجربه می کنند.

 

 

عوامل برنامه:

تهیه کننده و کارگردان: مسعود رخزاد

مجری طرح: ماری زری

طرح و تحقیق: مسعود رخزاد

نویسندگان: کورش پاکی - کلثوم عثمان پور

ویراستار: ماری زری

تصویربرداران: لقمان احمدی - خلیل مهاجری

دستیار تصویربردار: اسماعیل کریمی

گویندگان: علی اکبر گودرزی - مریم نشیبا

صدابردار: مریم ژکان

تدوین و تیتراژ: کورش پاکی

حمل و نقل: چنگیز دانش - اسماعیل کریمی - امین علیزاده