رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

مستند به رنگ عشق (روستای دولاب) - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

مستند به رنگ عشق (روستای دولاب)

Loading the player...

دولاب منطقه ای است پر از چشمه های روان که برای آبیاری مزارع، راهی آب راه ها می گردند. چشمه های خودش جوش که از دل خاک برمی آیند تا همان خاک پربار را آبیاری نمایند. چشمه های دائمی که همگی برگرفته از کوه آوالات است. برمه ران – غولان – تریشکان و خیره که از دل خاک می جوشند و به این اقلیم و باغهایش نفسی تازه می دمند.

گیلاس یکی از محصولات عمده منطقه است. درختان گیلاس با میوه سرخ رنگشان مزین شده اند و با آن همه زیبایی بار سنگین سر به زیرشان کرده است.

فصل برداشت رسیده و همه خانواده در چیدن میوه به هم یاری می رسانند. برداشت گیلاس از زمان شروع تا یک ماه به طول می انجامد و تقریبا روزی 3 هزار کیلو انواع گیلاس از باغات بدست می آید. گیلاس های تک دانه، درباری، زودرس، پرتقالی و زرد ریز که تمامی آنان طعم خوش زندگی را بر کام می نشانند.

روستای دولاب در شمال شرقی سنندج در فاصله 45 کیلومتری این شهر واقع گردیده. نام منطقه ژاوه رود است آ[رین سرشماری حکایت از جمعیت 1200 نفری این روستا می کند که شامل 250 خانوار می باشد. بافت سنتی روستا یادآور تاریخ کهن این منطقه است. دیوارهای کاه گلی و سقف های چوبین جلوه ای زیبا به روستا بخشیده است.

دولاب حاصلخیز محصول فراوان دارد. دانه های سرخ گیلاس و آلبالو، توت فرنگی های شیرین، انگور، گردو، انجیر و آلو، سیب، هلو، گلابی، زردآلو، به و عسل مرغوب.

باغهای معروف روستای دولاب شامل چناریز – دره نظر – نوم – شیرسانه – بالامبو و بلندترین و خوش آب و هواترین آن برزی بان و شالیار می باشد.

کل باغهای دولاب 500 هکتار است. کوههای سر به فلک کشیده سنگی راه روستا به مزارع را ناهموار و سخت می کنند و روستائیان برای رفتن به مزارع متحمل سختی فراوان می شوند.

سخت است در دل کوه سنگی راه خود را باز کردن و سخت تر از آن پیمودن این مسیر طولانی از باغ تا دولاب.

در این روستای زیبای پنهان در دامنه کوه، هیچ کس بی کار نیست. عار است کم کاری و بی کاری برای زن و مرد. پیر و جوان و حتی کودکان خردسال که بازی خود را کار می دانند.

سرمایه این مردم کار است و زحمت و برکتشان را افزون می کند و چه لذتی برتر از این که 3 نسل در کنار هم به یک کار مشغول باشند.

هنگام بردن بار است، مسیر طولانی و سنگلاخ است و باید بار را تازه و سالم به ماشین برسانند.

صدای بوق ماشین در گذر از مزارع، باغبان را دعوت به تحویل محصول می نماید. ساعت عبور ماشین مشخص است و اهالی باید بار خود را از راه سخت با هر وسیله ای به جاده برسانند تا باری بر زمین نماند.

دولاب مایه برکت و نعمت، هوار خوش آب و هوای آوالان، التیام بخش مشکلات ما، پایدار و برقرار باشی و بمانی برای اورامان.

عصرگاهان است و پایان روزی دیگر. زحمت کشان، باز می گردند تا اندکی بیاسایند و آماده برای استقبال فردا.

فردایی که عشق آن جاری است. عشق به طبیعت زیبای خداوند و آفریدگارش. عشق به کار به دسترنج به همدیگر و عشق به زندگی. 

سال تولید: 1391/01/01

عوامل برنامه:

نویسنده: علی گودرزی، کلثوم عثمان پور، کورش پاکی

گوینده: علی گودرزی، مریم نشیبا

تصویربرداران: فردین باتمانی، لقمان احمدی، خلیل خضری

صدابردار: مانی هاشمیان، حسین مجیدزاده

تدوینگر: کورش پاکی، پیمان رستمی

دستیار تهیه: لقمان احمدی، ماری زری