جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

مستند بهار - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

مستند بهار

مستند بهار


 

فصل بهار (بهار: آوردن بهترین‌ها) اولین فصل از فصل‌های مناطق معتدل است. در نیمکرهٔ شمالی زمین، این فصل منطبق با سه ماه فروردین، اردیبهشت و خرداد) (براساس تقویم خورشیدی جلالی) است. بسیاری از مردم فصل بهار را آغاز زندگی دوبارهٔ طبیعت می‌دانند. در فصل بهار حیواناتی که دارای خواب زمستانی هستند و همچنین، درختان از خواب زمستانی بیدار شده و زندگی را دوباره آغاز می‌کنند. حیوانات نیز در این فصل شروع به تولید مثل می‌کنند.

بهار واژه‌ای فارسی است، که در فارسی میانه و فارسی نوین به همین شکل بوده‌است.

در فرهنگ عمومی برخی از کشورها، مثل ایران، به این فصل بسیار اهمیت می‌دهند، به طوری که حتی، سال نو آن‌ها در این فصل و با رسیدن خورشید به نقطهٔ اعتدال بهاری (اول فروردین، معمولا مطابق با ۲۱ مارس) شروع می‌شود. آن‌ها شروع این سال را با مراسمی به نام نوروز جشن می‌گیرند که سیزده روز طول می‌کشد. این اهمیت در ادبیات نیز نمود زیادی دارد و بهار یکی از مهمترین سوژه‌های هنری و ادبی می‌باشد.

بهار فصل رویش سبزه‌ها و شکوفه‌هاست. بهار یادآور انتظار پائیز است. بهار نتیجه رنج زمستان است. بهار مقدمه محصول تابستان است. بهار را همه دوست دارند، چون کوه و دشت را ردای سبزی بر تن می‌کند. بهار شاخه‌های عریان درخت را می‌پوشاند. بهار نوعی معاد است، حیات دوباره، پایان مرگ، حشر بعد از مرگ و...بهار آغاز تحول است در طبیعت. بهار ممکن است در هر چیزی باشد. بهار قرآن ماه رمضان است.

بهار آرامش و شادی به همراه می‌آورد. بهار در یک جمله یعنی بهار. بعضی‌ها اسم دخترشان را بهار می‌گذارند، چون چهره‌اش زیباست. بعضی‌ها سفرهاشان را در بهار تنظیم می‌کنند، چون همه جا زیباست. بعضی‌ها در بهار زندگی خود را آغاز می‌کنند، چون آغاز شکوفائی طبیعت است. بعضی‌ها از بهار درس زندگی می‌گیرند، چون پس از مرگ، زنده شده است. بعضی‌ها بهار را دوست دارند، چون کاسبی آنها روبراه می‌شود. بعضی‌ها در بهار بیشتر خدا را می‌شناسند، چون موسم پیدایش انواع گلهاست. بعضی‌ها هم بی خیال بهار هستند، چون بی خیال دنیا هستند(معتاد). خلاصه هر کسی بهار را به گونه‌ای می‌بیند که می‌بیند. بهار" جشن طبیعت است طبيعت زيبايي كه آدمي را مسحور مي‌كند به طوري كه از سخن گفتن بازمانده و حرف هايش ناگفته در ژرفاي جانش باقي مي‌ماند.

"بهار" دميدن روح حيات در كالبد طبيعت و فروردين فصل جريان خون است در شاهرگ هستي، سال به پايان خود نزديك مي‌شود، روزها، ماه‌ها درپي هم مي- گذرند و سالها از راه مي‌رسند و اين قصه كه نامش زندگي است، همچنان ادامه دارد.

طبيعت پس از گذران دوره‌اي سرد و بي‌محصول، با آغاز بهار زنده شده و در واقع آفريده مي‌شود پس انسان هم بايد به عنوان يكي از مخلوقات الهي به همراه طبيعت به رستاخيز برخيزد.

 

عوامل برنامه:

نویسنده: علی گودرزی، کلثوم عثمان پور، کورش پاکی

گوینده: علی گودرزی، مریم نشیبا

تصویربرداران: فردین باتمانی، لقمان احمدی، خلیل خضری

صدابردار: مانی هاشمیان، حسین مجیدزاده

تدوینگر: کورش پاکی، پیمان رستمی

دستیار تهیه: لقمان احمدی، ماری زری

بازیگران: هیوا بهروش