رونق تولید ملی | شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

مستند انگور - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

مستند انگور

مستند انگور


 

 

 

باغ، انتظار باغبان را می کشد و اهالی، این انتظار را بی پاسخ نمی گذارند. دولاب صاحب تاکستانهای بیشماری است و محصول این تاکستانها، دانه های یاقوتی و سبز انگور است که بدل به کشمش می شود. همه در کنار هم، یکدل و یک نفس، همکار و همراه، یار و یاور به کار مشغولند و «من»، در این گروه همدست، راهی ندارد. مهم نتیجه است. پایان کار محصول مرغوب و بی مانند. به این نوع کمک و همکاری بدون توقع و بلاعوض در کردستان هه ره وس می گویند.

خوشه های سبز و آبدار انگور، از شاخه خداحافظی می کنند تا به دل سبدهای دست باف اهالی سپرده شوند و سبدهای لبریز یکی پس از دیگری منتقل می شود. در این منطقه برداشت انگور و تبدیل آن به کشمش یک ماه به طول می انجامد. کار تمام وقت است.

زنان سبدهای پر از خوشه های انگور را بر روی هم به دور پاتیل جمع می کنند. در این کار مادر و دختر و عروس و داماد و کودکان نیز همراهند. تمامی محصول انگور دولاب به کشمش بدل می شود. گاهی پشته انگورهای چیده شده در اطراف پاتیل به 3 الی 4 تن می رسد. کار چیدن انگورها، تا اذان ظهر ادامه می یابد.

حال وقت نماز است و مناجات و مدد جستن از پروردگار عالمیان.

پس از کار نیمروزی همه گرد هم می آیند تا غذا صرف کنند خوان برای همه گشاده است و لذت با هم بودن طمع خوش طعام را صد چندان می کند.

 

عوامل برنامه:

تهیه کننده: مسعود رخزاد

نویسنده: علی گودرزی، کلثوم عثمان پور، کورش پاکی

گوینده: علی گودرزی، مریم نشیبا

تصویربرداران: فردین باتمانی، لقمان احمدی، خلیل خضری

صدابردار: مانی هاشمیان، حسین مجیدزاده

تدوینگر: کورش پاکی، پیمان رستمی

دستیار تهیه: لقمان احمدی، ماری زری

بازیگران: هیوا بهروش