رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

مزه ی زم هه ر (مزد آسیابان) - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

مزه ی زم هه ر (مزد آسیابان)

مزه ی زم هه ر (مزد آسیابان)


مزه ی زم هه ر (مزد آسیابان)

این برنامه از سوال کردن گزارشگر از یک چوپان در مورد فرآورده ها و استفاده های دامی شروع می شود و در ادامه برنامه عنوان می کند که بغیر از گوشت، دام ها استفاده های دیگری دارند.

چوپان در پاسخ اشاره دارد به اینکه پوست حیوان در کارهای سنتی، محلی، صادراتی و دستی استفاده می شود و آدرس کسانی را که در این رابطه کار می کنند به گزارشگر می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، گزارشگر نیز با تمامی کسانی که در ساخت و ساز این کار محلی دست دارند مصاحبه ای ترتیب می دهد و مشخص می شود که به واسطه چندین نفر و با هنرنمایی آنها یک ساز محلی و سنتی به اسم دف ساخته می شود که منبع درآمد چندین خانواده است و سازنده اصلی این ساز، آن را به پسری به اسم قانع که هنرهای محلی استان کردستان را می فروشد می دهد.

گزارشگر وقتی به سراغ فرد فروشنده می رود که در مورد فروش، نحوه آشنایی با شخص دفساز سوال کند متوجه هنرهای محلی دیگری می شود و پیگیر تک تک هنرها می شود. از جمله آنها سجاده، هنرهای چوب از جمله : گهواره کوچک برای اسباب بازی بچه ها، قاشق چوبی، ملاقه، و غیره... در آخر کار اشاره به پیام مقام معظم رهبری می شود که استان کردستان یک استان فرهنگی است.

تهیه کننده با این مستند هم کار و کوشش مردم استان کردستان را نشان می دهد که از نعمتهای خدادادی استفاده های بهینه می کنند و هم توان و کوشش مردم این استان (حتی یک پسر 9 ساله) که در فکر نان درآوردن و کار کردن هستند را تشریح می نماید.

 

تهیه کننده گزارشگر محقق و نویسنده و صدابردار و میکس: سحر رحیمی