سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

مزارع کشت کلزا در کردستان توسعه می یابد - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

مزارع کشت کلزا در کردستان توسعه می یابد

مزارع کشت کلزا در کردستان توسعه می یابد


مدیر زراعت جهاد کشاورزی کردستان گفت:

مزارع کشت کلزا در کردستان توسعه می یابد

محمد صالح احمدی در دومین جلسه ستاد زراعت استان کردستان در سنندج افزود: اکنون که زمان برداشت محصول کلزاست باید با هماهنگی مدیران و کشاورزان، برداشت انجام شود.

وی مزارع کامیاران را برای کشت محصول کلزا مناسب دانست و گفت: هم اکنون برداشت دانه های روغنی در شهرستان های سروآباد، کامیاران و مریوان آغاز شده است.

او با اشاره به اینکه برداشت کلزا در مزارع قروه و دهگلان از هفته آتی آغاز می شود گفت: امید است در زمینه فروش محصولات با مشکلی مواجه نشویم.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی کردستان کمترین میزان کشت کلزا را مربوط به شهرستان بانه با 30 هکتار دانست و گفت: کشاورزانی که در مزارع کلزا تولید و کشت می کنند باید شناسایی شوند.

احمدی اظهار کرد: ابلاغیه دو هزار هکتاری کشت کلزا به استان ابلاغ و برش شهرستانی آن تهیه و به شهرستان ها اعلام شده است.

او همچنین شهرستان های سنندج و کامیاران را مزارع مناسبی برای کشت گندم دانست و گفت: مزارع تولید گندم در استان ها فوق العاده مطلوب و مناسب است و در برخی شهرستان ها مزارع شاخصی داریم.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی کردستان میزان تولید و کشت نخود استان را سالانه 100 هزار هکتار ذکر کرد و افزود: پیش بینی می شود عملکرد مزارع نخود استان بیش از یک تن باشد.

احمدی یادآورشد: 17 رقم نخود برای کشت در سال های آتی به کشاورزان استان معرفی شده است.

وی میزان کشت نخود استان را در سال گذشته 75 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: پیش بینی می شود سال جاری 100 هزار هکتار نخود کاشته شود.

وی نوع بذر، نهاده های کشاورزی، سموم، کود و کمباین و ابزار آلات کشاورزی را در افزایش عملکرد نخود موثر دانست و افزود: نخود یکی از مهمترین محصولات کشاورزی محسوب می شود.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی کردستان افزود: بازاریابی و فروش محصولات کشاورزی مهم ترین بخش کشاورزی است و فروش محصولات کشاورزی سبب ترغیب کشاورزان و افزایش راندمان این بخش می شود.

وی اظهارکرد: پیش بینی می شود سال جاری در استان 770 هزار تن گندم در استان خریداری شود.

احمدی میزان گندم زیر کشت آبی در شهرستان سنندج را هزار و 400 هکتار و گندم دیم را 30 هزار هکتار ذکر کرد.

منبع خبری: روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان

آدرس کوتاه :