سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

مردم در حفاظت از منابع طبیعی دولت را کمک کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

مردم در حفاظت از منابع طبیعی دولت را کمک کنند

مردم در حفاظت از منابع طبیعی دولت را کمک کنند


مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان عنوان کرد.

مردم در حفاظت از منابع طبیعی دولت را کمک کنند

پیمان باباپیری روز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته منابع طبیعی(14تا20اسفند) در سنندج با اعلام اینکه دستگاه های متولی حوزه منابع طبیعی توانایی مالی، فنی و نیروی انسانی کافی برای صیانت و حفاظت از این منابع طبیعی را در اختیار ندارد افزود: دولت به تنهایی و بدون مشارکت مردم نمی تواند حوزه منابع طبیعی را تحت پوشش برنامه های حفاظتی قرار دهد.
او خواستار مشارکت جدی مردم برای حفاظت از منابع طبیعی استان کردستان شد و گفت: مشارکت مردمی و حضور مردم و توانمندسازی جوامع محلی از طریق آموزش، آنها می تواند کمک فراوانی به حفظ جنگل ها و مراتع استان کند.
او توانمندسازی جوامع محلی را اولویت های اداره کل منابع طبیعی کردستان دانست و افزود: آشنا کردن مردم با خواص، مزایا و فواید منابع طبیعی و به ویژه از بُعد اکوسیستمی و محیط زیستی و آموزش به آنها در مورد چگونگی حفاظت از منابع طبیعی در دستور کار این اداره کل قرار دارد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان در ادامه جامعه هدف آموزش این اداره کل در راستای توانمندسازی را بهره برداران بومی، اعضای تشکل های غیردولتی، دانشجویان و کشاورزان اعلام کرد و گفت: آموزش چهره به چهره و حضور در عرصه ها از جمله برنامه های آموزشی در این ارتباط است.
به گفته او تا پایان امسال شش هزار و 500 نفر روز آموزش به جوامع هدف ارائه می شود که این رقم تاکنون بیش از پنج هزار و 500 نفر روز است.
باباپیری دیگر برنامه اداره کل منابع طبیعی برای حفظ و صیانت از مراتع و جنگل ها را واگذاری کارها به خود مردم دانست و افزود: در نظر داریم برخی از پروژه ها از جمله مواردی که مربوط به احصا و احیای جنگل ها و مراتع است را به مردم واگذار کنیم.
او در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تغییرات اقلیمی و تاثیر آن بر کره زمین نیز اشاره کرد و گفت: بحث تغییر اقلیم بعد از سال 1975با افزایش فعالیت های صنعتی در کره زمین شروع شد و به دلیل انتشار یکسری گازهای گلخانه ای مثل دی اکسید کربن، ازت، فلوئر و سایر گازها، باعث ایجاد اثرات گلخانه ای و در نهایت منجر به تغییر اقلیم شده است.
وی اظهار کرد: تغییر اقلیم یک پدیده جهانی و مربوط به یک کشور، منطقه و یا استان خاصی نیست و تمام کشورها به نوعی با این قضیه مواجه هستند و افزایش دما مهمترین عارضه ای است که این تغییر اقلیم به دنبال دارد.
او افزایش دما به تبع تغییرات اقلیمی و ایجاد خسارت بر پوشش گیاهی اعم از مرتع و جنگل را از جمله تبعات این تغییرات دانست و گفت: برای کاستن از اثرات این تغییرات در این شرایط باید به دنبال گونه ها و موجوداتی در سطح منابع طبیعی باشیم که از مقاومت بیشتری برخوردار باشد و یا با شرایط موجود منطقه سازگاری داشته باشد.
او اقدامات پیشگیرانه و یا اقداماتی که موجب سازگاری شود را از جمله برنامه های اداره کل منابع طبیعی در راستای کاهش اثرات تغییرات اقلیمی دانست و گفت: پیشگیری به دلیل اینکه پدیده طبیعی و خارج بودن مدیریت آن از دست انسان، کار سختی است و باید بر روی فعالیت های سازگارانه تاکید نماییم.
باباپیری استفاده از گونه های بومی مقاوم در جنگل کاری، غنی سازی و درختکاری را از جمله برنامه ها در حوزه سازگاری اشاره کرد و افزود: تاکید ما در این حوزه کاهش تخریب منابع طبیعی، کاهش استفاده های غیرضروری از منابع طبیعی اعم از جنگل و مرتع برای جلوگیری از تخریب و از بین رفتن آن است.
استان کردستان حدود یک میلیون و 788 هزار هکتار منابع طبیعی شامل 373 هزار هکتار جنگل و یک میلیون و 414 هزار هکتار مرتع دارد که معادل 61درصد سطح استان را شامل می شود.

منبع خبرگزاری:ایرنا

آدرس کوتاه :