جهش تولید | چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

مرحوم استاد سید حسن حسامی - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

مرحوم استاد سید حسن حسامی

مرحوم استاد سید حسن حسامی


 

مرحوم استاد سید حسن حسامی فرزند مرحوم سید صاحب حسامی از مشایخ عالیه روستای سیویه از توابع شهرستان کامیاران در 27 تیر 1337 چشم به جهان کشود.

متأسفانه به دلیل نبودن مدرسه در روستا از همان دوران کودکی مجبور به ترک خانه و دوری از پدر و مادر و برای تحصیل به شهرهای سنندج ، کرمانشاه ، اسلام آباد نزد اقوام فرستاده شد.

وپس از گذراندن تحصیلات ابتدایی ومتوسطه موفق به اخذ دیپلم تجربی شدکه همزمان با درگیریها و تظاهرات و کشاکش مردم در انقلاب 57 بود. او نیز مانند هر ایرانی دگیر دراعتراضات مردمی نقش چشم گیری داشت و با تشکیل گروه های فعال دانش آموزی و شرکت در تظاهرات و آگاه کردن مردم و تشویق آنها به فعالیت های اجتماعی دین خود را به انقلاب ادا کرد.

با پیروزی انقلاب و شروع جنگ تحمیلی داوطلبانه با وجود معافی از خدمت سربازی به ارتش ملحق شد و به جبهه های جنگ رفت.

مرحوم سید حسن حسامی در سال 1362 به استخدام صدا و سیمای مرکز کردستان درآمد ودر تولید رادیو مشغول به کار و توانست طی سالیان خدمتش در این مرکز به عنوان گوینده ، نویسنده ، تهیه کننده ، کارگردان ، مجری ، محقق ، سردبیر و بازیگر با سعی و تلاش خود خدمت بزرگی به ترویج فرهنگ  و زبان کردی کند و همچنین در تولید هر چه بهتر  و با کیفیت تر برنامه های رادیویی مرکز کردستان نقش بسزایی داشته باشد.

از جمله برنامه هایی که استاد حسامی تهیه و تولید کرده اند، می توان به برنامه های ( نیوه رو باش ، پارشیو، پاشکور، بیت و باوی کورده واری، سروه ی شادی، به یانی باش، ژیانی نوی، به زمی لادی ، شنه ئاویه ر ...و دهها برنامه موفق دیگر اشاره کرد.

ایشان همچنین در تهیه کنندگی و نویسندگی، نمایش های رادیویی ید طولایی داشتند و بسیاری از نمایش ها و داستانهای فارسی را به زبا کردی ترجمه کرده ودر قالب نمایش رادیویی تهیه وتنظیم کرده و به نام چیروک شه ویا داستان شه و  به روی آنتن بردنند.

یکی از کارهای برجسته ی مرحوم حسامی که تأثیر زیادی در ترویج و زنده نگهداشتن فرهنگی فولکلور زبان کردی داشت تنظیم داستانها و بیت های فولکلور کردی به صورت نمایش رادیویی بود.مانند بیت های : سه یه ران، خه ج و سیامنه وبا داستانهای ،مامه ره حی که لی خان، عه تا که ل، خاتوو کلاوزر و بسیاری نمایش های دیگر

استاد سید حسن حسامی در طول خدمت بی شاغبه خود در مرکز کردستان توانستند یکی از افتخار آورترین دست اندرکاران تولید برنامه های رادیویی در مرکز کردستان باشند بطوریکه در تمامی دوره های برگزاری جشنواره های صدا و سیما در مراکز استانها توانسته اند در رشته های مختلف حائز مقام بشوند و برای مرکز کردستان افتخار بیاورند و آخرین بار نیز با وجود مریضی و ناتوانی جسمی توانستند در جشنواره بین المللی حائز مقام و رتبه شوند.

استاد سید حسن حسامی بعد از سالها تلاش بی وقفه در اشاعه وترویج فرهنگ و زبان کردی سرانجام در روز شنبه پنجم اردیبهشت سال 1388 بعد از کشیدن رنج و درد فراوان به دلیل بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت و در آرامگاه حضرت عکاشه در نزدیکی روستای کاشتر از توابع کامیاران به خاک سپرده شدند.

یاد و نامشان گرامی