جهش تولید | جمعه، ۲۶ دی ۱۳۹۹

مراسم مولودی خوانی در سنندج - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مراسم مولودی خوانی در سنندج

Loading the player...

دانلود

مولودخواني كردستان /  مراسمي براي تازه كردن عهد و پيمان با خدا و پيامبر خاتم
جشن‌ها و اعياد ديني در شهرهاي استان كردستان رونق بسياري دارد و به جهت ارادت ويژه مردم اين خطه به پيامبر اسلام(ص)، از جايگاه بسيار والايي برخوردار است كه در همين راستا مراسم مولودخواني كردستان در فهرست آثار ملي ثبت شد.

در مراسم مولودخواني كردستان، ابتدا چند آيه از قرآن مجيد تلاوت شده و بعد از بيان مقدمه‌اي، فصلي از قصيده "برديه" خوانده مي‌شود، اين اولين و معمولي‌ترين آهنگ مولودخواني است كه همه آن را مي‌دانند و همزبان و همصدا در نوبت خود، شعرهاي سربند را تكرار مي‌كنند.
اين آهنگ به وسيله دف، تاس، دوطبله و گاهي شمشال همراهي مي‌شود. بعد از پايان آهنگ، سخنران بحثي را آغاز مي‌كند كه محتواي آن عظمت قرآن يا شخصيت و رسالت پيامبر(ص) يا هر مطلب ديني ديگر است كه بيشتر جنبه تشويق مسلمانان براي تازه كردن عهد و پيمان خود با خدا را دارد و دادن تعهد دوباره به حضرت محمد(ص) كه اصل، فلسفه و حكومت مولودي است. اگر در اجراي دستورات الهي، سستي و ركودي روي داده است، تجديد ميثاق كرده تا دل‌ها از خواب غفلت بيدار شوند و اعمال خود را با اوامر حضرت محمد(ص) تطبيق دهند و از گمراهي و هر آنچه مقام انسان را تنزل مي‌دهد، نجات يابند.


بعد از آن موضوع اصلي مولودنامه شروع مي‌شود كه تاريخچه‌ قبل از تولد حضرت است، يعني ازدواج پدر و مادر ايشان و بعد از تولد، دوران كودكي و نوجواني و شناخت خدا و عبادت و چگونگي بعثت و نيز يادآوري اينكه حضرت مدت 13 سال در مكه ايمان و عقيده و باور را در قلب و روح مردم نهاد. بيان اذيت و آزار مشركان و كفار كه حضرت بسياري از ياران را به اطراف مي‌فرستد و بعد خود نيز هجرت كردند نيز بخشي از مولودنامه است.

در پايان با خواندن خطبةالوداع كه آخرين خطبه پيامبر(ص) است، حاضران به احترام حضرت به پا مي‌خيزند و رو به قبله ايستاده آهنگ "يا محمد مصطفي" را مي‌خوانند و نيز براي حاضران، شفاي بيماران، ترقي اسلام و موارد ديگر، به طور دسته جمعي در فضايي سرشار از سرور و با قلب‌هايي پر از محبت، ايمان، معنويت و اخلاص به پيغمبر(ص)، به درگاه خداوند متعال دعا مي‌كنند.