جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

مراسم عزاداری دلبران - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

مراسم عزاداری دلبران

مراسم عزاداری دلبران


 

در دوم ماه محرم الحرام سال 61 هجري كاروان حضرت امام حسين (ع) وارد كربلا شد و سپاهيان دشمن كه هر روز بر تعدادشان افزوده مي شد در روزهاي تاسوعا و عاشورا كه روز نهم و دهم محرم مي باشد او و يارانش را به شهادت رساندند. پيشواي هشتم شيعيان امام رضا (ع) در خصوص اين ماه فرمود: در جاهليت، حرمت اين ماه نگاه داشته مي شد و در آن  نمي جنگيدند ولي در اين ماه، خونهاي ما را ريختند و حرمت ما را شكستند و فرزندان و زنان ما را اسير كردند و خيمه ها را آتش زدند و غارت كردند و حرمت پيامبر را درباره ذريه اش رعايت نكردند. به همين دليل ماه محرم با حادثه عاشورا عجين شده است و فرا رسيدن آن دلها را پر از غم مي سازد و پيروان و شيفتگان امام حسين (ع) از اول محرم، محافل و مجالسي را سياهپوش كرده، به ياد آن امام شهيد به عزاداري مي پردازند.

امام حسین علیه السلام این پاره جگر خاتم الانبیاء (ص) و فرزند برومند سید الاوصیاء علیه السلام سر بلند و پیروز در راه حق جام شهادت نوشید تا اصل شهادت در راه حق و در دفاع از دین خدا را جاودانه سازد و ارزش والای شهادت در راه اصلاح زندگی دینی و دنیایی مردم را به نسلهای بشری تا قیام قیامت بشناساند.

 

 

امام حسین علیه السلام پیروزمندانه شهید شد تا این اصل را جاودانه سازد و سخنان او و گفتارهای آموزنده خواهر بزرگوار او حضرت زینب علیه السلام، این شیر زن و قهرمان کربلا در پاسخ به طاغوتان ستمگر زمان خود و همچنان سخنان برادران و فرزندان و یاران امام حسین علیه السلام که در میان چکاچک شمشیرها در میدان مبارزه حق علیه باطل در زمین و آسمان طنین افکن بودند همه و همه حقیقت درستی جنگ حق علیه باطل و پیروزی نهایی حق علیه باطل را به همگان گوشزد می نمایند و به مؤمنان پیروزی و رستگاری را در پیروی از این راه نوید می دهند.

ارادت مردم اهل سنت استان کردستان به امام حسین (ع) انکارناپذیر است به طوری که منابع و کتاب‌های نویسندگان و شعرای این منطقه به روشنی گویای این حقیقت است. استان کردستان دارای دو بافت قومی کرد و ترک و مذاهب شیعه و سنی است که تمامی آنها هر ساله در ایام محرم در قالب دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی به عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) می‌پردازند.