رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

مراسم افتتاح پروژه های عمرانی و صنعتی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

مراسم افتتاح پروژه های عمرانی و صنعتی

مراسم افتتاح پروژه های عمرانی و صنعتی


رئیس جمهور برای افتتاح چند پروژه عمرانی وارد سنندج شد و مورد استقبال مسئولان استان کردستان قرار گرفت. در جریان این سفر وزرای راه ‌و شهرسازی، نیرو و معاون اول رئیس جمهوری، احمدی نژاد را همراهی می‌کنند.

1-  سد گاران در 20 کیلومتری شمال شرقی شهر مریوان واقع شده است. حجم مخزن این سد 100 میلیون متر مکعب، ارتفاع آن از پی 62 متر، طول تاج آن 504 متر و عرض تاج نیز هشت متر است. این سد با هدف تامین آب کشاورزی منطقه مریوان و قزلچه سو به میزان 10 هزار و 450 هکتار و تامین آب شرب و صنعتی شهرستان مریوان به میزان 20 میلیون متر مکعب احداث شده است. کل اعتبار مورد نیاز این پروژه با احتساب هزینه های آن، هزار و 71 میلیارد و 636 میلیون ریال است.

2- سد زیویه در مسیر جاده کامیاران به مریوان قرار دارد که در تحول کشاورزی این منطقه اثرگذاری خوبی خواهد داشت.ارتفاع این سد از پی 52 متر، طول تاج 560 متر و عرض تاج نیز شش متر است که ظرفیت ذخیره‌سازی 17 میلیون مترمکعب آب را داراست.سد زیویه آب کشاورزی دو هزار و 500 هکتار از اراضی منطقه را تأمین خواهد کرد.برای اجرای این پروژه که در لیست پروژه‌های مهر ماندگار قرار دارد، اعتباری بالغ بر 333 میلیارد و 600 میلیون ریال هزینه شده است.

3- بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج با بهره‌برداری از این بخش که ظرفیت تولید 320 مگاوات برق را دارد، میزان کل تولید برق این نیروگاه به 956 مگاوات رسید.در راستای اجرای این پروژه اعتباری بالغ بر 340 میلیارد ریال هزینه شده است.با بهره‌برداری از این بخش، راندمان نیروگاه به 45 درصد افزایش یافته و تولید برق در بخش بخار رایگان می‌شود.

4- سد سورال دهگلان هدف از ساخت این سد تأمین آب دشت سورال، جمع‌آوری سیلاب‌های رودخانه، کنترل و تنظیم آب رودخانه و توسعه کشاورزی منطقه است. با بهره‌برداری از این سد بیش از یک‌هزار و 200 هکتار از اراضی کشاورزی منطقه آبیاری می‌شود سد مخزنی سورال با ارتفاع 41 متر از پی و حجم مخزن 11میلیون متر مکعب در چهار کیلومتری جنوب‌غربی روستای سورال از توابع شهرستان دهگلان واقع شده است.

5- افتتاح 10 هزار واحد مسکن مهر به صورت همزمان در شهرستان‌های بیجار، سقز، قروه، کامیاران، بانه، سنندج و مریوان از دیگر برنامه‌های سفر احمدی‌نژاد به استان کردستان است.