رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

مجاهدت های خاموش(هفته دفاع مقدس) - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

برنامه های سیما

مجاهدت های خاموش(هفته دفاع مقدس)

مجاهدت های خاموش(هفته دفاع مقدس)


 

 

 

 

دفاع مقدس كه مرهون خون شهداي اين مرز و بوم است يكي از مهمترين حوادث پس از انقلاب بشمار مي رود و همانگونه كه بارها اعلام شده، اين دفاع مقدس و جانانه از استان كردستان و با غائله کردستان آغاز شد. يادآوري مي شود استان كردستان با 5400 شهيد گلگون كفن يكي از استانهاي پر افتخار در دوران دفاع مقدس است. دفاع مقدس و تحمل جنگ تحميلي 8 ساله به عنوان سند استقامت و پايداري ايرانيان در صحيفه تاريخ و خاطره زمان ثبت و ضبط است. آنچه موجب ماندگاري اين پديده شد و دنيا در برابر آن تعظيم و تحسين كرد، استقامت، پايداري و پيروزي ملت ايران را به دنبال داشت، فرهنگ شهادت طلبي بود.

شهادت طلبي يعني باور قلبي به خدا، معاد، اعتقاد راسخ به حقانيت اسلام، درستي آرمان‌هاي انقلاب اسلامي، اعتقاد و ايمان به رهبري ولي فقيه به عنوان نايب امام عصر(عج)، مقاومت و پايداري در مقابل دشمن، ايثار و فداكاري براي حفظ ارزش‌هاي اسلامي و در يك كلام فرهنگ شهادت طلبي يعني فرهنگ عاشورا و براي شهادت طلب پيروزي و شهادت سعادت است. این ویژه برنامه در هشت قسمتِ شصت دقیقه ای به صورتِ زنده برایِ پخش در هفته ی دفاعِ مقدس در محلِ نمایشگاهِ دفاعِ مقدس هر شب از سیمایِ مرکزِ کردستان تهیه می شود. مجري در كنار ميهمانان برنامه كه سرداران و فرماندهان جنگ مي باشند، بعنوان كارشناس در برنامه حضور دارد. سرودهاي حماسي و بومي در بين صحبتها و آيتم ها تعبيه شده است. آیتم هایِ ضبطی از قبل تهیه و آماده شده است. تعدادي از رزمندگان دفاع مقدس كه در عملياتهای مختلف در دورانِ جنگ حضور داشته اند، به تشريح عمليات و خاطرات حماسه آفريني مي پردازند. در بخشهايي از برنامه با كمك نريشن و گفتار متن  به بازآفرینیِ عملیات ها کمک می شود. یادگاران دفاع مقدس در فضایی متفاوت و قرین جنگ، گرد هم می آیند و خاطرات خود را از روزهای حصر و پایداری می گویند. خانواده های شهدا، جانبازان و ایثارگران و سرداران 8 سال جنگ، ضمن طرح تجربه های خود در این دوران، زمینه را برای آشنایی هرچه بیشتر مردم با ارزش های دفاع و پایداری، از گذشته تا به امروز فراهم می کند. تصاویر بـکر و جذاب از روزهای جنگ و مصاحبـه و شنیدنی های رزمنـدگان در لحظات سخت نبرد و مقاومت، از بخش های متفـاوت و نـو برنامه «سه ر که و توویی» است . این برنامه با رویکردی حماسی و جدید با هدف آشنایی هرچه بیشتر مخاطب با فرهنگ جنگ و جهاد و حال و هوای جبهه ها و دلاورمردیهای رزمندگان اسلام و همچنین بازگویی ناگفته هایِ جنگ در طول هشت سال دفاع مقدس برای نسل های کنونی و گفتگویی صمیمانه با خانواده های معظم شهدا، فرماندهان و سرداران جنگ تحمیلی بعنوان مهمان ویژه برنامه در شبکه تلویزیونی صدا و سیمای استان کردستان تهیه و پخش می شود.

موضوعات و محورهایِ برنامه :

(مباحثِ تخصصی در حوزه ی دفاعِ مقدس در گفتگو با میهمانان)

1-      نقشِ زنان در دوران دفاع مقدس خاصه منطقه کردستان اعم از کمک‌های مردمی، اعزام‌ها و ..

2-      جبهه و ورزش .

3-      تکریمِ خانواده هایِ شهدا .

4-      ازدواج هایِ آن روزها .

5-      نقش جوانان و خانواده در دفاع و ایستادگی .

6-      تشریح آیات قرآن و احادیث مرتبط با جهاد .

7-      بررسی علل حضور جوانان در جبهه ها و دفاع از سرزمین عزیزمان ایران .

8-      بسیج نیروهای مردمی در دفاع مقدس به حضور کشاورزان، دانش آموزان،کارگران، معلمان و...

9-      نقش غرب كشور و کردستان در دفاع مقدس .

10-   بررسی ادبیات مقاومت و پایداری .

11-   فرماند هان و تلاش های خاص آنان در راستای حفظ تمامیت ارضی کشور میهن اسلامی ایران .

12-   نقش روحانیت و رهبری در عرصه دفاع مقدس .

13-   چگونگي آموزش هاي نظامي نيروهاي مردمي و اعزام آنها به جبهه .

14-   نقش رزمندگان کردستان از آغاز، تکوین و شکل دهی عملیات های دفاع مقدس ...

15-   تأثیر و نقش حماسه آفرینی ها بر روند پیروزی انقلاب و دفاع مقدس .

16-   فرهنگ وهنر پایداری .

17-   نقش ولایت و رهبری در  هدایت ، راهبری و پیروزی رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس .

18-   بررسی مستندات تجاوز رژیم بعث عراق به ایران .

19-   علل و عوامل ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر .

20-   بررسی دستاوردهای دفاع مقدس در عرصه های مختلف دفاعی ، نظامی ، فرهنگی ، علمی و عقیدتی .

21-   نشر فرهنگ دفاع و جهاد و انتقال آن به نسل ‌های کنونی .

22-   نقش جهاد سازندگی و سنگرسازان بی سنگر در دورانِ دفاعِ مقدس .

23-   راهکارهای اشاعه فرهنگ ایثار ، جهاد و شهادت و نقش جوانان در دفاع مقدس .

24-   نقش دانشگاه ها ، استادان و دانشجویان در دفاع مقدس و دستاوردهای این حضور .

25-   نقش ویژه ی پزشکان و پرستاران در دورانِ دفاعِ مقدس .

26-   آثار و برکات ۸ سال دفاع مقدس .

27-   چرا با وجود ارتش و کمیته حضرت امام خمینی(ره) دستور تشکیل سپاه و بسیج را صادر کردند؟

28-  چرا جنگ هشت ساله بر ملت ایران تحمیل شد؟

29- هدف آمریکا و متحدانش از انتخاب عراق برای حمله به ایران چه بود؟

30-  چه عواملی باعث شد تا طولانی ترین جنگ را علی رغم داشتن کمترین امکانات تجربه نماییم؟

31-  نقش شهدا و خانواده این عزیزان در پیروزی و تثبیت انقلاب اسلامی چیست؟

32-  اثرات دفاع و انقلاب در پیشرفت کشور چقدر است؟

33- نقش دفاع مقدس در بیداری اسلامی چه میزان است؟

 

این برنامه در فضایی قرینِ به جبهه و جنگ با نشانه هایی از آن همانندِ : سنگر ، تسلیحاتِ سنگین و سبک، پوتین، پلاک، بی سیم و ... دکورِ ثابتِ برنامه مستقر می شود و بعد از آرم بازیگرانِ اندکِ صحنه ، هر شب داستانی کوتاه از دفاعِ مقدسِ کردستان را به صورتِ زنده تصویرسازی می کنند که با حرکاتِ متفاوت دوربین و تیلت و پن هایِ شلاقی و افکت های صوتی تداعی کننده ی یکی از رویدادهایِ کردستان می شوند . در اتمامِ نمایش مجری – بازیگرِ اصلی رو به دوربین نتیجه را اعلام و دعوت به دیدنِ آیتمِ بعد می کند !

2_ مهمانان : ( همانند 10 نفر بیجاریه )

اگر برنامه به دو نیمه تقسیم شود در هر نیمه یک مهمان دعوت می شود .. نیمه اول از فرماندهانِ استان و نیمه ی دوم از خانواده ی شهداء ، آزادگان ، جانبازان ، پیشکسوتان ...

3-   آیتم ها :

1_ معرفی کتاب های حوزه ی دفاعِ مقدس در گفتگو با نویسندگانِ اُستانیِ ادبیاتِ دفاع مقدس .

در حوزه های ادبیات داستانی ، خاطره نگاری ، ادبیات نمایشی و مستند نگاری ...  همانند فایق فرجی نویسنده چندین کتاب و مقاله درباره ی دفاع مقدس در کردستان )

2- پیشمرگان مسلمانِ کرد: ( نریشن + تصویر + گزارش ) ( چگونگی تأسیس سازمان ، روسا و فرماندهان، تحولاتِ سازمانی، شهدای پیشمرگ، انحلال سازمان ، روایتِ پیشمرگان از روزهای جنگ )

3- حرف هایِ ناگفته ی مردمِ بومی(  این آیتم حضورمردم در پشت جبهه و در مناطقِ عملیاتی كه با بسيج همه امكانات ، پشتيبان رزمندگان در آن دوران  بودند را به تصوير مي كشد) ( همانندِ مردمِ دزلی ، سرچین ، خامسان ، گشکی و ... )

4- نماهنگ + دلنوشته ( نریتورها – صابونی ، یونسی و صیدی – در فضایِ دکور رادیو متنِ نماهنگ را دکلمه می کنند و بعد خودِ نمآهنگ پخش می شود )

5-  بررسیِ عملیات هایِ دفاعِ مقدس . به همراهِ معرفي مناطق عملياتيِ کردستان  و نقشه خوانی عملیاتهای دفاع مقدس .(نریشن + تصویر در یک یک قالبِ گرافیکی )

6-   سالشمارِ دفاع مقدس در تاریخِ  بومی – کردستان – (  از آغاز تا پایانِ جنگ ، به رویدادهایِ مهم آن در کردستان اشاره می شود.)
7- دانستنی هایِ دفاع مقدس ( معرفیِ ترین ها در دفاع مقدس خاصه منطقه ی کردستان ) .

8- سنگر سازان بی سنگر : معرفی جهادگران دفاع مقدس در استان کردستان ( برای اولین بار است آیتمی با این محوریت ساخته می شود ) ...

9- معرفیِ زنانِ ایثارگرِ استانِ کردستان که در کمتر برنامه ای بررسی و معرفی شده اند .

10- مسابقه . (اجرایِ مسابقه ی میدانیِ سربازخانه ! ) .

همراه با آرم شروع و تیتراژ پایان و وله های رئال و گرافیکی و موسیقی متن مناسب و پلاتوی مجری در آغاز و میانه ی برنامه و  مباحث کارشناسی / با هدف کندوکاو در وقایع جنگ و بخصوص وقایع قبل از آغاز رسمی جنگ و اغتشاش در کردستان  بوده و کارشناسان حاضر در برنامه به سوالات و شبهات پاسخ می دهند .

توضیحات :

این برنامه نگاهِ صِرف جنگی را کمی تغییر داده و از زوایای متفاوت تر به موضوعات جنگ و غائله ی کردستان می پردازد و به گفتگوی با اهالی ایثار و پایداری می نشیند . از زبانِ مدافعان و رزمندگانِ کردستان، مکان هایی معرفی می شوند که نقاط مُهم و استراتژیکِ کردستان بوده اند . و رزمندگان خاطراتِ خود را در آن مکان ها از روزهای پایداری و حماسه نقل می کنند . این برنامه با حضور نیروهای ارتش، سپاه پاسداران، بسیج، نیروی انتظامی و پیشمرگانِ کردِ مسلمان در صحنه ها، دکورهای جنگی و در کنار تجهیزات نظامی و نشانگانِ دفاع مقدس، بصورت زنده از شبکه ی کردستان پخش می گردد.

 

جدولِ موضوعاتِ هفته ی دفاعِ مقدس سال 1393 :

شعار محوری «ایستادگی دیروز، عزت امروز، تعالی فردا»

- دوشنبه 31شهریور93 به نام رزمندگان، نیروهای مسلح، صلابت و اقتدار نامگذاری شده که محورهای تبلیغ شامل روز رژه، به نمایش گذاشتن اقتدار، توانمندی، خلاقیت، رشادت و شهامت نیروهای مسلح می‌باشد.

- سه شنبه 1مهر93 به نام سربازان، جوانان، علم و فناوری است که به صورت پاسداشت سربازان و گرامی داشت نقش جوانان در تولید علم و فناوری و مقابله با تهدیدات دشمن و روز بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی تبلیغ می‌شود.

- چهارشنبه2 مهر 93 به نام دفاع همه جانبه، بصیرت و مدیریت جهادی نامگذاری شده و محور تبلیغ شامل توجه به اهمیت پدافند غیر عامل با بصیرت و فرهنگ اسلامی می‌باشد.

- روز پنج شنبه 3 مهر 93 این روز به نام شهیدان، ایثارگران، زنان اسوه‌های مقاومت و ایثار نامگذاری شده و محور تبلیغ روز غبارروبی و عطرافشانی مزار مطهر شهدا و تجلیل از ایثارگران، جانبازان و مصدومین شیمیایی و بزرگداشت نقش زنان اسوه‌های مقاومت و ایثار می‌باشد.
- جمعه 4 مهر 93 نیز به نام ولایت، فرهنگ اسلامی، خانواده، معنویت و سلامت است که با عنایت به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر نقش خانواده‌ها در حفظ فرهنگ و ارزش‌های اسلامی، الگوهای موفق عفاف و حجاب، ازدواج حضرت علی(ع)‌ و حضرت زهرا(س)، توجه به نماز جمعه و پرداختن به ورزش‌های همگانی تبلیغ می‌شود.

- شنبه 5 مهر 93 نیز روز نکوداشت فرماندهان، جهادگران و پیش کسوتان است .

- یکشنبه 6مهر93  که به نام عزت و پایداری، وحدت ملی و استکبار ستیزی نامگذاری شده است و محور تبلیغ شامل ایستادگی با تاسی از عزت و غیرت ملی در مقابله با ترفندهای استکبار جهانی و صهیونیست بین الملل تبلیغ می‌شود.

در فضایی قرینِ به جبهه و جنگ با نشانه هایی از آن همانندِ: سنگر، تسلیحاتِ سنگین و سبک، پوتین، پلاک، بی سیم و ... دکورِ ثابتِ برنامه مستقر می شود و بعد از آرم بازیگرانِ اندکِ صحنه، هر شب داستانی کوتاه از دفاعِ مقدسِ کردستان را به صورتِ زنده تصویرسازی می کنند که با حرکاتِ متفاوت دوربین و تیلت و پن هایِ شلاقی و افکت های صوتی تداعی کننده ی یکی از رویدادهایِ کردستان می شوند. در اتمامِ نمایش مجری – بازیگرِ اصلی رو به دوربین نتیجه را اعلام و دعوت به دیدنِ آیتمِ بعد می کند !

2- مهمانان: ( همانند 10 نفر بیجاریه )

اگر برنامه به دو نیمه تقسیم شود در هر نیمه یک مهمان دعوت می شود .. نیمه اول از فرماندهانِ استان و نیمه ی دوم از خانواده شهداء، آزادگان، جانبازان، پیشکسوتان ...

3-   آیتم ها :

1- معرفی کتاب های حوزه ی دفاعِ مقدس در گفتگو با نویسندگانِ اُستانیِ ادبیاتِ دفاع مقدس .

( در حوزه های ادبیات داستانی، خاطره نگاری، ادبیات نمایشی و مستند نگاری ...  همانند فایق فرجی نویسنده چندین کتاب و مقاله درباره ی دفاع مقدس در کردستان)

2- پیشمرگان مسلمانِ کرد: (نریشن + تصویر + گزارش) (چگونگی تأسیس سازمان، روسا و فرماندهان ، تحولاتِ سازمانی ، شهدای پیشمرگ ، انحلال سازمان، روایتِ پیشمرگان از روزهای جنگ)

3- حرف هایِ ناگفته ی مردمِ بومی(این آیتم حضورمردم در پشت جبهه و در مناطقِ عملیاتی كه با بسيج همه امكانات ، پشتيبان رزمندگان در آن دوران  بودند را به تصوير مي كشد) (همانندِ مردمِ دزلی، سرچین، خامسان، گشکی و ...)

4- نماهنگ + دلنوشته ( نریتورها – صابونی ، یونسی و صیدی – در فضایِ دکور رادیو متنِ نماهنگ را دکلمه می کنند و بعد خودِ نمآهنگ پخش می شود )

5-  بررسیِ عملیات هایِ دفاعِ مقدس . به همراهِ معرفي مناطق عملياتيِ کردستان  و نقشه خوانی عملیاتهای دفاع مقدس .(نریشن + تصویر در یک یک قالبِ گرافیکی )

6-   معرفیِ غواصانِ بیجاری ...

7- دانستنی هایِ دفاع مقدس ( معرفیِ ترین ها در دفاع مقدس خاصه منطقه ی کردستان ) .

8- سنگر سازان بی سنگر : معرفی جهادگران دفاع مقدس در استان کردستان ( برای اولین بار است آیتمی با این محوریت ساخته می شود ) ...

9- معرفیِ زنانِ ایثارگرِ استانِ کردستان که در کمتر برنامه ای بررسی و معرفی شده اند .

10- مسابقه . (اجرایِ مسابقه ی میدانیِ سربازخانه ! ) .

همراه با آرم شروع و تیتراژ پایان و وله های رئال و گرافیکی و موسیقی متن مناسب و پلاتوی مجری در آغاز و میانه ی برنامه و  مباحث کارشناسی / با هدف کندوکاو در وقایع جنگ و بخصوص وقایع قبل از آغاز رسمی جنگ و اغتشاش در کردستان  بوده و کارشناسان حاضر در برنامه به سوالات و شبهات پاسخ می دهند .

 

محورهای چهارگانه

دین : مقام شهید

اخلاق : ایثارگری -

آگاهی : دفاع مقدس – نقش ولایت پذیری در دفاع مقدس – تشریح جایگاه حماسه آفرینی در انقلاب و 8 سال دفاع مقدس

 

اهداف تولید (براساس گزیده افق رسانه)

ایجاد انگیزه ملی همگرایی و همکاری عمومی در جهت افزایش اقتدار وحدت و امنیت ملی

 

اهداف محتوايي و رفتاری (با توجه با سیاستهای اجرایی افق رسانه)

تشریح جایگاه حماسه آفرینی در انقلاب و هشت سال دفاع مقدس

تبیین جایگاه حماسه آفرینی و دفاع در فرهنگ اسلامی

 

محورهای موضوعی  (با توجه به سياستهاي اجرايي افق رسانه)

معرفی حماسه آفرینی های بزرگ 8 سال دفاع مقدس

تحلیل و تشریح حماسه آفرینی و دفاع در دیدگاه و عملکرد در دیدگاه و عملکرد حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی

 

عمق بخشی  (پیامهای اصلی و فرعی)

گسترش فرهنگ بسیجی

تبلیغ فرهنگ جهاد و شهادت

پاسداشت حماسه ها و قهرمانان دوران دفاع مقدس