جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیازمند فرهنگ سازی در جامعه است - نمایش محتوای خبر

 

 

مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیازمند فرهنگ سازی در جامعه است

استاندار کردستان گفت:

مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیازمند فرهنگ سازی در جامعه است

عبدالمحمد زاهدی در سومین جلسه کمیسیون اصلی برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان در سنندج افزود: لازم است اقشار مختلف مردم با زیان هایی که پدیده قاچاق بر پیکره اقتصاد کشور وارد می کند آشنا شوند و این پدیده تنها می تواند برای افراد محدودی سودآوری داشته باشد.
وی اضافه کرد: قاچاقچیان با ورود و خروج غیرقانونی انواع کالاهای مختلف موجب تعطیل شدن واحدهای اقتصادی، کاهش سرانه تولید داخلی و بیکاری جوانان می شوند.
به گفته وی برخی از قاچاقچیان محموله بزرگ انواع کالا را وارد استان کردستان می کنند و سپس از طریق این استان به دیگر استان های منتقل می کنند.
استاندار کردستان در خصوص اجازه حمل و نقل به کارگاه های تولیدی در شهرستان های مرزی بانه و مریوان نیز گفت: این کارگاه ها با مجوز اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان خود اجازه دارند محموله های تولیدی خود را به تمام استان ها و شهرستان های کشور حمل کنند و هنگ مرزی و ایستگاه های نیروی انتظامی باید همکاری لازم را با آنها داشته باشند.
دبیر کمیسیون اصلی برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان نیز در این نشست با اشاره به میزان کشفیات کالاهای قاچاق در استان گفت: سه ماهه نخست سال جاری دستگاه های مختلف در مناطق مرزی و محورهای مواصلاتی استان کشفیات بسیار خوبی در زمینه کالاهای مختلف داشته اند.
رضا میرزایی افزود: در بخش مشروبات الکلی امسال 91 هزار و 320 بطری، 10 هزار و 970 دستگاه ماهواره، 9 هزار و 960 دستگاه صوتی تصویری و 28میلیون نخ سیگار خارجی و قاچاق کشف شده است.
وی اضافه کرد: در سه ماه نخست امسال ماموران نیروی انتظامی یک میلیون و 420 عدد انواع دارو،33 هزار و 560 قلم مواد آرایشی بهداشتی، 200 هزار و 220 ثوب البسه، 24 هزار و 800 متر پارچه، 62 تُن برنج، پنچ تُن چای خارجی، یک هزار و 920 قطعه لوازم یدکی خودرو و دو هزار و 190 راس دام را از قاچاقچیان کشف کردند.
میرزایی رفع مشکلات اقتصادی مردم را از دیگر اهداف کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان دانست و افزود: تمام تلاش ما تامین معیشت مرزنشینان از طریق فعالیت های قانونی تجاری است.
در ادامه این نشست مدیرعامل شرکت توزیع فرآورده های نفتی کردستان هم گفت: در سه ماهه نخست سال جاری میزان قاچاق فرآوردهای نفتی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 60 درصد کاهش یافته است.
فریدون یاسمی افزود: برای تامین سوخت مورد نیاز مرزنشینان امسال در مجموع بیش از 290 هزار لیتر مواد سوختی در بین مرزنشینان و در شعاع 20 کیلومتری مناطق مرزی توزیع شده است.
کریم ذوالفقاری رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان نیز با اشاره به قیمت تضمنی گندم در کشورمان به مبلغ یک هزار و 275 ریال و کاهش قیمت جهانی آن، نسبت به قاچاق گندم از کشور عراق و تحویل آن به عنوان گندم تولید شده داخلی هشدار داد.
در ادامه این نشست دیگر اعضای جلسه نیز در مورد مصوبات جلسات قبل و بحث ساماندهی قلیان سراهای استان کردستان، خرید و فروش انواع سیگار و امحای سیگارهای خارجی کشف شده و غیر استاندارد تبادل نظر کردند.
استان کردستان دارای بیش از 200 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق بوده و سالانه به ارزش بیش از هزاران میلیارد دلار انواع کالاهای خارجی از طریق گذرگاه ها و معابر مرزی این استان وارد کشور می شود.

منبع خبرگزاری:ایرنا