سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

مبارزه با علف هرز در سطح 120 هزار هکتار اراضی کشاورزی کردستان - نمایش محتوای خبر

 

 

خبر کردستان

مبارزه با علف هرز در سطح 120 هزار هکتار اراضی کشاورزی کردستان

مبارزه با علف هرز در سطح 120 هزار هکتار اراضی کشاورزی کردستان


مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی کردستان عنوان کرد

مبارزه با علف هرز در سطح 120 هزار هکتار اراضی کشاورزی کردستان

محمد غفوری در جلسه ستاد زراعت استان کردستان در سال 95 که با دستور کار ارائه گزارش از وضعیت دانه‌های روغنی، گندم، علف‌های هرز، سن، برداشت و کشت‌های بهاره و سامانه خرید جو و گندم در سالن جلسات جهاد کشاورزی کردستان برگزار شد، عنوان کرد: تر‌سالی امسال و وضعیت خوب بارندگی‌ها برای حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان به یک بحران در خصوص زنگ زرد گندم تبدیل شد و اگر حمایت‌های رئیس سازمان نبود نمی‌توانستیم این بحران را مدیریت کنیم.

وی تعداد شبکه‌های مراقبت بخش خصوصی و دولتی برای پایش آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز گندم و جو در سال 95 در استان کردستان را 226 بخش دولتی و 38 بخش خصوصی عنوان کرد و افزود: این دو بخش زمان‌های مناسب برای مبارزه با آفات و بیماری‌ها را به کشاورزان ابلاغ می‌کردند و در این زمینه بسیار کمک حال مرکز حفظ نباتات بودند.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی کردستان اظهار داشت: سال گذشته در سطح 108 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان مبارزه با علف هرز  انجام شد و امسال این رقم به 120 هزار هکتار افزایش یافت.

غفوری خاطرنشان کرد: امسال برای مبارزه با علف هرز سم گرانستار به کشاورزان پیشنهاد شد چراکه این سم در خصوص مسائل سلامتی از وضعیت بهتری برخوردار است و در سال‌های گذشته از سم توفوردی استفاده می‌شد که سم مناسبی نبود و سلامتی مردم را تحت تأثیر قرار می‌داد.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی کردستان عنوان کرد: در سال گذشته در سطح 232 هزار هکتار از مزارع گندم کردستان مبارزه با افت سن انجام شد و این رقم در سال جاری 210 هزار هکتار بود و علت این کاهش هم این بود که دو برابر سال گذشته سم‌پاشی‌ها در مرحله اول و بر علیه سن مادر صورت گرفت.

وی ابراز داشت: امسال در سم‌پاشی بر علیه سن بیشتر بر روی مرحله اول و سن مادر تمرکز شد چون در این مرحله پوشش گیاهی کمتر است و در نتیجه میزان تلفات سن بیشتر خواهد بود.

غفوری خاطرنشان کرد: امسال چون مبارزه بر علیه افت سن به شکل مناسبی انجام شد در حدود یک متر مربع از اراضی 2 تا 3 عدد سن مشاهده شد در حالی که این رقم در سال گذشته 7 تا 8 عدد سن برای یک متر مربع بود.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی کردستان گفت: در سم پاشی‌های امسال علیه سن با استفاده از نوعی سم جدید مقدار مصرف سم، نصف مقدار سال گذشته بود و برای هر هکتار 150 سی سی استفاده شد در حالی که این مقدار در سال گذشته 300 سی سی برای هر هکتار بود.

وی افزود: وجود آفت زنگ زرد گندم نیز در سطح مزارع کردستان در هفت سال گذشته بی‌سابقه بود و این آفت هر سال که میزان بارندگی‌ها زیاد باشد طغیان می‌کند.

غفوری بیان کرد: در سطح 2 هزار و 600 هکتار از اراضی گندم استان به صورت رایگان سم‌پاشی و کانون‌کوبی انجام شد.

وی گفت: اگر بر علیه این افت در شهرستان‌هایی مانند مریوان و سروآباد کانون‌کوبی نمی‌شد این آفت به سرعت همراه با وزش باد به دیگر نقاط استان انتقال پیدا می‌کرد و موجب بحرانی شدن اوضاع می‌شد.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی کردستان عنوان کرد: در خصوص مبارزه با ملخ نیز با توجه به اینکه امسال ملخ طغیان کرده بود 4 هزار و 500 هکتار از اراضی استان سم‌پاشی شد در حالی که این رقم در سال گذشته 3 هزار هکتار بود.

وی اظهار داشت: برای سم پاشی این 4 هزار و 500 هکتار از اراضی بر علیه ملخ 120 میلیون تومان هزینه شد و کاملاً هم به صورت رایگان کارهای سم پاشی انجام شد.

غفوری با بیان اینکه در خصوص مبارزه با موش نیز در سطح مزارع استان 98 میلیون تومان برای خرید سم هزینه شد و به صورت رایگان در بین کشاورزان توزیع گردید، گفت: مناسب‌ترین زمان مبارزه با موش اوایل فروردین ماه است و در مناطق معتدل‌تر مانند کامیاران این زمان مناسب اواخر اسفندماه بوده چرا که در این زمان موش زاد و ولد می‌کند و بهترین موقع برای سم پاشی است.

منبع خبری: روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان

آدرس کوتاه :