رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۰ آذر ۱۳۹۸

مبارزه با تهاجم فرهنگی از اهداف مهم جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر است - نمایش محتوای خبر

 

 

مبارزه با تهاجم فرهنگی از اهداف مهم جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر است

تهاجم فرهنگی

مبارزه با تهاجم فرهنگی از اهداف مهم جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر است

در جهان کنونی که انسان ها دچار بحران های فراوانی شده و به خصوص بحران معنويت و پوچ گرایي که بیشتر جوامع لیبرال و غربی را در برگرفته است، انقلاب اسلامی به عنوان آرمانی ترين و ارزشی ترين خاستگاه خداجويان، مأمن امنی برای رسیدن به روح معنویت و تبدیل شدن به بشری والا شده است.

فرزندان و يادگاران شهدا و ایثارگران انقلاب اسلامی - شهیدانی که رهرو اين حركت الهی وانسانی بوده اند- وظایفی بس خطیرتر از دوران دفاع مقدس بر عهده دارند؛ زیرا پرچم دار حرکت های ناب انقلابی و اسلامی بوده و با توجه به وضعيت تهاجم های مختلف اعم از اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و...که از سوی دشمنان بر ایران اسلامی وارد شده است باید با حركت های ارزشمندانه در توسعه، تعميق و شكوفايی این کشور اسلامی نقش آفرينی نمایند و ارزش ها را پاسداری کنند.

 به همین منظور از سال 87 جمعیتی تحت عنوان "جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش و خدمتگزار" در تهران تاسیس شد که این جمعیت در سال91 به شماره ثبت 25666 در کامیاران و به عنوان تنها دفتر این جمعیت در استان کردستان کار خود را آغاز کرد.

 "اسماعیل باتمانی" از فرزندان شاهد و دبیر آموزش و پرورش کامیاران برای راه اندازی دفتر نمایندگی جمعیت فوق چندین ماه تلاش و کوشش نمود و با بسیاری از خانواده های شهدا و ایثارگر شهرستان جلساتی برگزار نمود تا این جمعیت در کامیاران نیز فعالیت داشته باشد و بتواند در زمینه هایی که برای فعالیت آن تعریف شده است در سطح شهرستان کار خود را شروع نماید.

 در عصر یکی از این روزهای نوروز 94 طبق قرار قبلی به دفتر ایشان رفته و درباره جمعیت و فعالیت های آن پای حرف های این فرزند شهید و مسئول جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش و خدمتگزار کامیاران نشستیم، ماحصل این گفت وگو در زیر می آید:

 

"فرزند شهید بودن" خود باعث می شود که فرد احساس تکلیف و وظیفه نسبت به مسائل و جنبه های نظام و انقلاب اسلامی بنماید، نظر شما در این باره چیست؟

 باتمانی: می توان چنین گفت که حرکت در مسیر بالندگی، سازندگی و حفظ ارزش های نظام و انقلاب اسلامی از وظایف فرزندان شاهد و ایثارگر است و باید به عنوان وارثان حرکت عظیم انقلاب اسلامی در صدد انتقال این فرهنگ غنی به سایر اقشار جامعه باشند، فرزندان و یادگاران شهدا، با توجه به وضعیت کنونی تهاجم فرهنگی که از سوی دشمنان صورت گرفته، وظیفه سنگینی برای مقابله با این هجمه بر عهده دارند و باید راه پدران خود را به درستی و آن گونه که شایسته است ادامه دهند.

 مهمترین فعالیت های "جمعیت فرزندان شاهد وایثارگر نواندیش و خدمتگزار" را برای تبیین آن اعلام نمایید تا شهروندان و علاقمندان، با کار و روش فعالیتی شما آشنایی یابند.

 باتمانی:جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر همواره با تلاشی خودجوش در پی حفظ آرمان شهدا و امام راحل بوده€Œ است، ما وظیفه داریم برای حمایت از آرمان های انقلاب نهایت تلاش خود را بکار گیریم و در اين ميان حركت در مسير بالندگی، سازندگی وحفظ ارزش ها برای نسلی كه خود شاهد جانفشانی ها و ايثارگری های پدران و برادران و خانواده های خود به عنوان فرزندانشان بوده اند برخود فرض می دانند که به عنوان وارثان اين حركت عظيم الهی و ارزشمند درصدد انتقال اين فرهنگ به ساير اقشار جامعه باشند؛ اين جمعيت با تلاشی خودجوش شکل گرفته و بر اساس كليات اساسنامه و مرامنامه تدوين شده که به تصويب وزارت كشور رسيده است فعالیت می نماید. این جمعیت در کامیاران نیز در اداره ثبت شرکت ها و جمعیت ها به شماره 25666 نیز به ثبت رسیده است؛ همچنین مهمترین فعالیت های ما در بخش فرهنگی و اجتماعی عبارت است از بررسی مسائل و مشکلات خانواده های شاهد و ایثارگر و بیان راه حل های کارآمد برای آنها، تشریح آیین نامه هایی که برای بهتر کار کردن در زمینه های معرفی شده برای جمعیت تهیه شده است و نیز برگزاری همایش و یادواره برای شهدای گرانقدر و سرداران شهید شهرستان که تا به حال چند یادواره را توانسته ایم برگزار نماییم.

همان گونه که گفتید،"جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش و خدمتگزار" ابتدا در سال 1387 تاسیس شد و مطمئناً اهدافی برای تشکیل این تشکل و جمعیت در نظر گرفته شده است که شما نیز به عنوان دفتر کامیاران علاوه بر اهداف محلی باید اهداف کلی جمعیت در سراسر کشور را نیز رعایت نمایید، اگر ممکن است اهداف جمعیت را به طور کلی بیان کنید که به روشن شدن کار و عملکرد شما در این گفت وگو کمک نماید.

 باتمانی: اهداف جمعیت در آیین نامه ایی که توسط وزارت کشور تایید شده است بیان شده است و چهارچوب کاری ما نیز این اهداف را در برمی گیرد. اهم این اهداف را می توان در چند جمله هدفدار خلاصه کرد:بهره گيری از ظرفيت قانونی ايثارگران متعهد، متخصص و نخبه، توسعه ارتباطات و بهره برداری صحيح و هدفمند، اشاعه و ترويج تفكرجهاد اسلامي و ايثارگری و ارزش های انقلاب اسلامی ايران درسطح بين المللی، تدوين الگوی توسعه فرهنگی در بين ايثارگران مبتنی بر فرهنگ ناب محمدی(ص)، توسعه گروه های مشاوره ایی نخبه علمی، اثربخش وكمك به تحقق نهضت نرم افزاری وتوليد علم و در نهایت شناسائی جذب و سازماندهی ايثارگران و نخبگان در راستای توسعه منابع انسانی؛ ما نیز بر اساس این اهداف تشکل خود را سازماندهی نموده و در پی رسیدن به این مهم هستیم.

به چه میزان به ارگان ها و نهادهای دولتی و غیردولتی وابستگی دارید؟

باتمانی: باید این نکته را حتما بیان دارم که با هیچ فرد، گروه، ارگان و نهادی پیمان اخوت نبسته ایم و وابسته به هیچ گروه، جناح و حزبی نیستیم ، قطعا بدانید که وارد بازی های سیاسی نمی شویم و ختم كلام اینکه پیرو فرامین رهبری ودستور ولی امر مسلمین "امام خامنه ای"هستیم و بس.

 شما به عنوان مسئول جمعیتی که خود را "نواندیش"می داند و در پی پاسداری از خون شهدا و قدردانی ایثار خانواده های آنان است، چه معنا و مفهومی برای"ایثار"و "شهادت"در ذهن دارید؟

 باتمانی: شهادت و ایثار جزو کلمات طلائی و همیشه زنده ذهن هر فرزند شهید و ایثارگری است، خانواده شهدا با این کلمات زندگی می کنند و در واقع جان می گیرند؛ اما اگر از ديدگاه اسلام به آن نگاه کنیم باید گفت: شهادت و ایثار یعنی فدا كردن جان به طور آگاهانه و انتخاب گرايانه در راه آرمانی مقدس و پاك كه به تعبير قرآن "فی سبيل الله" ناميده می شود. البته پذيرفتن مرگ هنگامی ارزشمند است و قداست دارد كه از سويی آگاهانه باشد و از سوی ديگر، رضايت و خشنودی خداوند را در پی داشته باشد. آنكه در راه رسيدن به آرمان مقدسی گام بر می دارد، مبارزه می كند، سختی ها را تحمل می كند و نهايت تلاش و همت خود را تا حد ايثار كردن جان به كار می گيرد، خداوند وی را از ديگران به عنوان "مجاهد در راه خدا" برتر می داند.

 فلسفه کار فرهنگی و اجتماعی فرزندان شهدا را شما به عنوان کسی که سال ها در امور آموزشی و پرورشی کار کرده و معلمی را پیشه نموده اید، بیان دارید.

 باتمانی: می توان این گونه بیان داشت که مفهوم فرهنگ یکی از مقوله های مهم و تاثیر گذار در زندگی اجتماعی انسان هاست. گستره وسیع آن از یک سو و ابعاد آن از سویی دیگر پیچیدگی های خاصی به آن داده به گونه ای که بررسی روند تغييرات و تحولات در این حوزه و جریان شناسی های تاثیرگذار را بسیار دشوار نموده، با توجه به سرعت نقل و انتقال اطلاعات و توسعه شبکه های اطلاع رسانی، ره گیری فرهنگی را سخت تر می نماید. این دشواری در نظام های ارزشی که درصدد دستیابی به فرهنگ مطلوب منطبق بر ارزش های خاصی هستند دو چندان است و تحقق این اهداف فرهنگی در سایه طراحی فرآیندی دقیق برای نظارت و ارزیابی تحولات فرهنگی در نظام های مختلف اجتماعی درعرصه های مختلف امکان پذیر خواهد بود.

با توجه به گفته های شما که ذکر کردید، پس تفاوت هایی در فرهنگ کشور ما و فرهنگ دیگر کشورها وجود دارد، این تفاوت ها را شما چگونه می بینید؟

 باتمانی: تفاوتی اساسی ميان نظام فرهنگی كشور ما با ساير كشورها وجود دارد كه امر ساماندهی فرهنگ را مقوله ای سهل و ممتنع می نمايد و آن اين است كه در بسياری از كشورها فرهنگ در خدمت موقعيت های اجتماعی قرار می گيرد در حالی كه در نظام جمهوری اسلامی ايران همه سازمان ها امكانات و توانمندی ها را در جهت يك هدف ارزشی راهبردی و فرهنگی و در راستای تحقق آن قرار می دهد، كه این موجب مزايای فراوانی برای جامعه ارزشی خواهد بود. فرآيند خطير سياست گذاری كلان فرهنگی، شناسايی و تحليل جريان€Œها و مسائل خرد وكلان فرهنگی به عنوان يكی از مقدمات تعيين كننده در آينده€Œنگری فرهنگی نقش مهم و اساسی دارد و نتايج حاصل از فرآيند تحقيق، توسعه و آينده €Œپژوهی، محور و مبنای وضع سياست€Œهای اصولی و هدفمند فرهنگ ارزشی تلقی می€Œگردد.

 "جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش کامیاران"چگونه رابطه های فرهنگی را به عنوان جمعیتی ارزشی و فزون گرا که در پی بسط و توسعه فرهنگ ارزشی در جامعه است تعریف می نماید؟

 باتمانی: جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر با مدنظر قراردادن رسالت خود در راستای عملیاتی نمودن سیاست های کلان فرهنگی در عرصه مديريت فرهنگی چه در سطح کشور و چه در استان کردستان و طبعاً شهرستان کامیاران و پی ریزی تاثیرگذاری بیشتر، درصدد ایجاد سامانه ای پویا جهت دستیابی به مديريت تغییرات فرهنگی اجتماعی است؛ در این فرآيند ضمن شفاف سازی اهداف و ضرورت ها در عرصه فعالیت های فرهنگی و براساس نيازهای حال و آينده به دنبال تدوين قالب هايی تخصصی، فراگير و جهان شمول با بهره گيری كامل از نخبگان، در راستای توسعه ارزش ها، تعميق باورهای معنوی و ارزش محور در جامعه مشمول هدف می باشد، نتیجه این که فعاليت درحوزه فرهنگ و اجتماع معاصر و کنکاش نظام های مختلف آن امری بس دشوار و از پیچیدگی های فراوانی برخوردار است، بر اين اساس و نظر به اهميت موضوع لازم است كه به آن بيش از پيش و خصوصا توسط گروه های مردم نهاد و مرجع همانند همین جمعيت پرداخته شود.

 پس با این عنوان جمعیت فرزندان شاهد و ایثار دارای دکترین خاصی برای فعالیت خود است، درست است؟

 باتمانی: دقیقا این گونه است، دکترین"جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش و خدمتگزار" از دفتر اصلی آن در تهران گرفته تا همین دفتر در شهر کامیاران، بر اساس مكتب محوری و ولايت مداری، انقلابی بودن، توجه به فرهنگ علوی و عاشورايی فعالیت دارد و نیز نظریاتی درباره کار خود براساس قانون مداری، انضباط دينی و انقلابی دارد. همچنین دکترین ما بر اساس ظرفيت سازی ارتقای سطح آرامش اجتماعی،تعامل و هم افزايی با جريانات همسو بوده، در پی اثربخشی، كارآمدی و بهره وری منابع، جهاد علمی و شكستن مرزهای دانش و توليد علم است.

 اگر سخنان شما را تا این قسمت جمع بندی نماییم، شما به عنوان مسئول و رئیس "جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش و خدمتگزار کامیاران" ماموريت کاری این جمعيت را چگونه تعریف می کنید؟

باتمانی: به هر حال فلسفه وجودی و ماموریت کاری جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر این است که با بهره مندی كامل از برانگيختگی نخبگان و تلاش و حركتی مدبرانه در راستای راهنمايی و هماهنگی آحاد جامعه و متوليان فرهنگی در امور حاكميت و يكپارچه سازی فعاليت ها است. باید به این نتیجه نیز رسید که پيامدهای ماموریت کاری آماده سازی زمينه ها و فراهم آوری عوامل و شرايط نهادينه شدن فرهنگ مطلوب مبتنی بر آموزه های نورانی فرهنگ ساز اسلام در جامعه است.

 تعداد اعضای فعال جمعیت در کامیاران چند نفر هستند، بیشتر از چه طیفی بوده و جلسات را چگونه برگزار می کنید؟

 باتمانی: از زمان آغاز به کار"جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش و خدمتگزار کامیاران" تاکنون بیش از 300 نفر از اعضای خانواده های شهدا و ایثارگر عضو جمعیت شده اند و این افراد از طیف های مختلف از کارمندان عالی رتبه گرفته تا زنان خانه دار در آن عضو هستند. فعلا جلسات جمعیت تا به امروز به صورت ماهانه برگزار شده است.

چگونگی عضویت در جمعیت را اعلام نمایید تا افرادی که مایل پیوستن به آن هستند آگاهی داشته باشند.

 باتمانی: تمامی اعضای اصلی "جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش و خدمتگزار کامیاران"را فرزندان شاهد و ایثارگر تشکیل می دهند و خانواده شاهد و ایثارگران می توانند در این جمعیت عضو شوند، البته افراد بسیجی نیز می توانند به عضویت جمعیت درآیند.

خانواده های شهدا و ایثارگر نسبت به جمعیت چه نظر و دیدگاهی داشته و چه انتظاری از این تشکل دارند؟

 باتمانی: البته باید این سوأل از خود خانواده ها پرسیده شود، اما به هر حال این جمعیت در راستای ارائه خدمات به خانواده های ایثارگران و شهدا تشکیل شده است و در واقع به مسائل و مشکلات فرهنگی و اجتماعی خانواده ها می پردازد. اولویت برنامه های این جمعیت دیدار با خانواده های شهدا و ایثارگران و کمک به حل معضلات، مشکلات و سختی های آنان به خصوص در امور فرهنگی و اجتماعی است، همان گونه که بیان شد،تمامی اعضای اصلی این تشکل در کامیاران را فرزندان شاهد و ایثارگر تشکیل می دهند که هر کدام به فراخور کار و توانائیشان آماده ارائه خدمات به قشر مورد نظر هستند.

نیازهای مالی جمعیت از کجا تأمین می شود؟

باتمانی: همان گونه که قبلا اعلام کردم "جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش و خدمتگزار کامیاران"به هیچ ارگان و نهادی وابسته نیست و طبعاً از طریق هیچ ارگان و سازمانی پشتیبانی مالی نمی شود، آنچه که به عنوان بخش مالی و برای امور اداره جمعیت و نیز برگزاری نشست ها، همایش ها و یادواره ها در نظر گرفته می شود، از راه پرداختی اعضا برای عضویت سالانه و همچنین کمک های مالی خود اعضا تأمین می شود؛ ما مخالف کمک های مادی و معنوی از طرف دیگران نیستیم اما این بدان معنا نیست که به کسی وابسته شویم و یا برای گروهی کار کنیم.

 به عنوان مسئول جمعیتی که در چهارچوب نهادهای مردمی و دارای استقلال قرار می گیرد، چه تعریفی از "نهاد خودجوش" دارید؟

 باتمانی: آنچه که در ذهن دارم این است که سازمانهای مردم نهاد بنابر نیاز طبیعی ناشی از شرایط فکری، محیطی، انگیزش ها، خصوصیت ها و آرمان های مشترک افراد و جامعه، به صورت داوطلبانه و خودجوش و بر اساس اصل آزادی اراده اشخاص تأسیس و اداره می شوند، بدین معنی که سازمان مردم نهاد سعی می کند برای تحقق اهداف خود در چارچوب قوانین موضوعه تا حد ممکن از درجه استقلال بالایی برخوردار باشد و زیر نفوذ صاحبان قدرت و یا گرایش های مختلف قرار نگیرد.

 هر نهاد و تشکلی برای برگزاری نشست ها و جلسات خود نیاز به مکانی دارد که معرف فعالیت های وی باشد، محل دفتر جمعیت و مکان برگزاری جلسات "جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش و خدمتگزار کامیاران" کجاست؟

باتمانی: واقعیت هم این گونه است که باید این جمعیت دفتر و مکانی برای انجام فعالیت های خود داشته باشد، اما به حال و در پی 2 سال و اندی فعالیت هنوز توانایی مالی کافی حتی برای اجاره کردن مکانی را نداریم و فعلا جلسات با مجوز آموزش و پرورش در نمازخانه مدارس برگزار می شود.

 

کارهایی که تاکنون جمعیت فرندان شاهد و ایثارگر نواندیش کامیاران در زمینه های مختلف انجام داده است را ذکر نمایید؟

باتمانی: اهم فعالیت های ما در زمینه فرهنگی بوده و همانگونه که قبلا یادآوری شد علاوه بر رسیدگی به مشکلات و مسائل خانواده های شاهد و ایثارگر، توانسته ایم چندین یادواره برای شهدای گرانقدر شهرستان کامیاران برگزار نماییم؛ از جمله یادواره شهدای فصلی که در سال گذشته در فصل های مختلف و هر بار با معرفی شهیدی شاخص و تجلیل از جان فشانی وی برگزار شده است و به عنوان مثال می توان به برگزاری یادواره شهیدان باتمانی، پیشانی و رضایی اشاره داشت.

بانوان شاهد و ایثارگر به عنوان مادران، خواهران و دختران و نیز همسران شهدا و ایثارگران بخش عظیمی از جمعیت این خانواده ها را تشکیل می دهند، در"جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش و خدمتگزار کامیاران"بانوان چه نقشی دارند؟

باتمانی: به درستی این گونه است و بانوان ما در همه عرصه های انقلاب اسلامی دوشادوش مردان تلاش کردند، جهاد را بجا آورده و حتی شهید شدند و امروز نیز در تمام عرصه ها حاضر و آماده اند. طبعاً اعضای "جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش و خدمتگزار کامیاران" از بانوان نیز تشکیل یافته است و این بانوان در کمیته های مختلف و نیز در چهار چوب اصلی جمعیت فعال بوده و کار می کنند. بحث ارتباط با خانواده های شاهد و ایثار گر بحثی بسیار ظریف بوده و بانوان بهتر از مردان در این زمینه می توانند کار کنند و یاری رسان باشند، قطعاً ما در جلسات و نشست ها از نظریات آنها بهره می بریم.هر جمعیت و تشکلی دارای ساختار سازمانی برای بهره وری از امورات خود است، ساختار"جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش و خدمتگزار کامیاران" چگونه است؟

باتمانی: علاوه بر نهاد جمعیتی اعضای این تشکل، ما برای پیشبرد اهداف و امورات اداری خود دارای 8 کمیته می باشیم که هر کمیته توسط سرپرستی اداره می شود. این سرپرست به همراه اعضای کمیته جلسات ماهانه دارند و به صورت تخصصی به امور محوله و یا پیشنهادی می پردازند؛ در پایان نظرات جمع بندی شده خود را جهت شور به اعضای اصلی ارائه می دهند که در صورت کاربردی و کارآمدی به آیین نامه جمعیت مبدل می شود. کمیته های "جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش و خدمتگزار کامیاران"عبارتند از: کمیته فرهنگی، ورزشی، ایام الله، سازماندهی، پشتیبانی، اموربانوان ومشاوره تخصصی.

سخن پایانی...؟

 باتمانی: وظیفه داریم که انديشه دينی و سياسی حضرت امام خمينی(ره) را زنده نگه داریم و نقش آن را به عنوان يك معيار اساسی در تمام سياست گذاری ها و برنامه ريزی ها برجسته نماییم. همچنین طبق فرمايشات مقام معظم رهبری مبنی بر بصيرت در فعاليتها و اقدامات فرهنگي برای مقابله با تهديدات نرم، "جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش و خدمتگزار کامیاران" اقدام به تدوين و توليد محصولات فرهنگی و هنری نموده که بر اساس جامعه هدف اين بخش توليد شده است و در آینده این تولیدات در اختیار عموم نهاده می شود.

 منبع: پايگاه اطلاع رساني سپاه بيت المقدس